Holotropiskā elpošana 0
Šo mācību izveidojuši Kristina un Staņislavs Grofi, un tās pamatā arī ir vairākas viņu uzrakstītās grāmatas. Staņislavs Grofs jau kopš pagājušā gadsimta 50. gadiem nodarbojies ar pētījumiem saistībā ar LSD izraisīto psihoterapeitisko efektu. Kad 70. gados eksperimentus ar psihoaktīvajām vielām sāka aizliegt, viņš izstrādāja īpašu tehniku, kas deva LSD lietošanas rezultātā gūtajam līdzīgu efektu. To nodēvēja par holotropisko elpošanu.
Šīs metodes atbalstītāji apgalvo, ka holotropiskā elpošana cilvēkos izraisa tikai ārstniecisku iedarbību. Dziļa elpošana un mūzika iegremdē cilvēku meditatīvā stāvoklī aptuveni uz 1,5–2 stundām. Pēc atmošanās cilvēks izjūt atvieglojumu, jo holotropiskā elpošana atbrīvo zemapziņu no uzkrātajām emocijām un visu veidu psiholoģiskajām “šlakvielām”. Turklāt, kā apgalvo šīs metodes praktiķi, meditatīvā stāvokļa laikā redzētajos sapņos var iegremdēties dziļi savas apziņas slāņos, vēršoties pie augstākajiem spēkiem, redzēt savas iepriekšējās dzīves un atkal pārdzīvot savas piedzimšanas momentu.
Holotropisko elpošanu kā šķietami nekaitīgu eksperimentu daudzās valstīs izmanto nolūkā atvieglot ciešanas bezcerīgi slimajiem cilvēkiem. Tostarp lielākā daļa tā dēvētās oficiālās zinātnes kaismīgi kritizē šo psihotehniku, paužot uzskatu, ka tā pasliktina smadzeņu darbību, jo hiperventilācijas rezultātā samazinās skābekļa daudzums asinīs un galvas smadzeņu šūnas sāk atmirt. Turklāt, izrādās, saistībā ar šo psihotehniku esot ļoti viegli iemantot atkarību, gluži kā no tā paša LSD.