Foto – Shutterstock

Laimas slimības tests 7

Pret ērču encefalītu iespējams vakcinēties, bet pote nepasargā no citas sērgas – Laimas slimības. Inficēšanos var noteikt vienkāršā eksprestestā.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Izpētes rezultāti liecina, ka 20–40% ērču ir inficētas ar borēlijām – baktērijām, kas izraisa Laimas slimību. Atšķirībā no ērču encefalīta, kad vīruss uzreiz nonāk asinīs, borēlijas no piesūkšanās vietas cilvēka organismā izplatās pēc vairākām diennaktīm.

Arī slimības pamanāmākais simptoms – ādas gredzenveida apsārtums ērces piesūkšanās vietā – parādās tikai pēc 1–4 nedē­ļām. Taču ādas apsārtuma var arī nebūt, bet dažas nedēļas vai mēnesi pēc ērces piesūkšanās parādās nogurums, galvassāpes, nelabums, svara zudums, neliela temperatūra vai sāpes roku un kāju locītavās, pakausī vai mugurā, kas liecina – borēlijas izplatījušās tālāk par koduma vietu. Pieaugušajiem vēl iespējama daļēja sejas paralīze.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzreiz nevar noteikt arī antivielas, ko Laimas slimības gadījumā izstrādā organisms. Tās rodas 3–4 nedēļu laikā pēc inficēšanās, kad borēlijas jau izplatījušās.

Tāpēc Laimas slimības agrīnai noteikšanai aptiekās ir pie­ejams vienkāršs pašdiagnostikas tests, kas jau 10 minūšu laikā ar 98–99% precizitāti uzrāda, vai ērce bijusi inficēta. Tas ir svarīgi, jo agrīnā stadijā infekcija labi pakļaujas ārstēšanai. Jo agrāk tā uzsākta, jo ātrāk un vieglāk atveseļoties.

Pirms eksprestesta uzmanīgi jāizvelk ērce. Jo ilgāk kukainis atrodas uz ķermeņa, jo lielāks Laimas slimības risks, tāpēc jārīkojas operatīvi. Ar spirtu jādezinficē vieta, kur ērce piesūkusies, ar tievu pinceti tā jāsatver pēc iespējas tuvāk ādai un lēni ar vienmērīgu kustību jāizvelk. Ērci nedrīkst saspiest vai sažņaugt, jo kukaiņa sekrēts var nonākt cilvēka organismā. Nevajag arī griezt, durt vai raut, jo ērces mutes daļa var palikt ādā un inficētais šķidrums iekļūt brūcē.

Firmas “Beaphar Latvia” produktu konsultante Ramona Semjonova skaidro, ka noņemtais kukainis jāievieto testa komplektā esošajā mēģenē ar šķidrumu. Ar bambusa kociņu ērce jāsaspiež un mēģenes saturs rūpīgi jāizmaisa. Izmantojot pipeti, 2–3 pilieni šķidruma jāiepilina parauga laukumā. Aptuveni 10 minūšu laikā parādās viena vai divas sarkanas svītriņas – negatīvs vai pozitīvs rezultāts. Salīdzinot ar shēmām instrukcijā, jāpārliecinās, vai tests veikts pareizi. Ramona Semjonova piebilst, ka, precīzi izpildot visus nosacījumus, tikai ļoti retos gadījumos tests neizdodas.

Reklāma
Reklāma

Pat ja rezultāts ir negatīvs, jāseko līdzi savai pašsajūtai un jāuzmana ādas pārmaiņas ap to vietu, kur bija piesūkusies ērce. Ja kaut ko pamana, jādodas pie ārsta, līdzi ņemot testu vai informējot par iegūto rezultātu.

Laimas slimības gadījumā terapijā izmanto antibiotikas. Jāņem vērā, ka pēc pārslimotas boreliozes imunitāte neveidojas un iespējams inficēties atkārtoti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.