Kur meklēt ideālo Latviju: Intervija ar Laimu Jansoni 0
Dzintaros sestdien ciklā “Dzimuši Latvijā” uz latviešu tradicionālās tautas mūzikas un elektroniskās mūzikas sintēzi aicinās talantīgā koklētāja Laima Jansone un populārais Latvijas dīdžejs DJ Monsta (Uldis Cīrulis).
Šis ir īpašs koncerts un īpaša sadarbība, jo sastopas divas ļoti atšķirīgas pasaules, saka Laima Jansone. Viena ir tradicionālā kokle, tradicionālās mūzikas melodijas un Laimas interpretācija par to, kā spēlēt kokli, kā šīs melodijas izjust. Otra – dīdžeja Monstas pasaule. “Viņš ir elektroniskās mūzikas pārstāvis, kuru aizrauj dažādi ļoti mūsdienīgi ritmi un kam ir savs skatījums uz tradicionālo melodiju. Kopā tā ir sintēze,” teic Laima. Ar kopdarbu abi vēloties tradicionālajā mūzikā un vērtībās ieinteresēt arī ļoti jaunus cilvēkus. “Ir jāspēj viņos radīt interesi, apjautu, ka tradicionālā mūzika nav nekāda aizvēsturiska, nesaprotama lieta, bet ka tajā ir mazās gudrībiņas, kas palīdz ikdienā. Man arī, it īpaši pusaudža gados, ir bijis svarīgi, ka mūzika nav tikai tradicionāla, bet ka tai ir klāt mūsdienu piesitiens,” atceras Laima.
Patvērums, mājas un dzīvība
Koncertā būs klausāma mūziķu saruna ar Zemi – ar Latviju, tās dabas skaņām un tautas mūziku un arī ar citām zemēm, kas iedvesmojušas. Laima Jansone koncertā spēlēs trīs dažādas kokles: “Visvairāk skanēs elektroakustiskais instruments. Izmantošu arī efektu pedāļus – tie palīdz saspēlē ar mūsdienu mūzikas pasauli. Būs arī akustiskā kokle, kas būs mazliet cita rakstura nekā elektriskā kokle.”
Koncerts sastāv no daudziem elementiem un emocionālais klāsts ir plašs – gan ritmiska mūzika, kurai skanot var gribēties dejot, gan mūzika, kas ir dramatiska, ar dziļākām emocijām, kuras reizēm gribētos apslāpēt. Arī mierīgās klusuma skaņas un daži meditatīvi brīži. Laima īpaši izceļ klusuma harmoniju, kurā viņa saskata sarežģītu sistēmu, ar dažādiem likumiem pilnu lietu kārtību, kas pastāv jau miljoniem gadu: “Klusums un klausīšanās, manuprāt, ir divas ļoti savienotas lietas. Īpaši spilgti to izjutu janvārī, kad, pateicoties Olgai Žitluhinai, darbojāmies laikmetīgās dejas nometnē Ķīnā. Arī man bija jāsniedz meistarklases ķīniešu dejotājiem.” Pirmais uzdevums bija veikt kustības telpā bez skaņas. Tas praktiski ir gandrīz neizpildāmi. “Bet tajā brīdī viņi paši sāka klausīties un saprata, cik daudz lieku trokšņu mēs radām,” atceras Laima. Ikdienā cilvēks neaizdomājas par to, ko mūziķe dēvē par skaņas ekoloģiju. Īsi sakot, tas nozīmē – neradīt liekas skaņas. “Es sadzirdu visas skaņas – karotītes atsitiens pret šķīvīti, kāju šļūkāšana, lieka runāšana, murmināšana – tas viss iet man cauri,” saka Laima. Sadarbībā ar DJ Monstu Laimai līdz šim divas spilgtākās epizodes bijuši abi braucieni uz Japānu, tur arī radusies ideja pievērsties ne tikai izklaidējošām tēmām, bet dziļākām.