Laiks vakcinēties pret gripu 0
Lielākais gripas uzliesmojums gaidāms janvārī un februārī, tāpēc pašreiz ir piemērotākais laiks vakcinēties pret šo slimību, ko infektologi prognozē bargāku nekā iepriekš. Daļa iedzīvotāju šo vakcīnu var saņemt par puscenu.
Gripa ir mainīga un neprognozējama slimība. Katru gadu vīruss ir atšķirīgs, tāpēc jāvakcinējas katru gadu, jo vakcīna pret gripu veidota, pētot cirkulējošos vīrusus. Slimību ietekmē daudzi faktori, to skaitā laika apstākļi, un, paredzot ļoti aukstu un garu ziemu, infektologi ir nobažījušies, ka šogad gripas sezona būs smagāka nekā pērn. Turklāt Latvijā ir viszemākais gripas vakcinācijas līmenis visā Eiropā.
Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs pēc pieredzes zina komentēt, ka smaga slimības gaita, komplikācijas un letāli gadījumi ir cieši saistīti ar hroniskām slimībām un bieži skar gados vecus cilvēkus.
Salīdzinājumā ar citām infekcijas slimībām gripa izplatās ātri. Vakcinējoties iespējams no šīs slimības vai nu pavisam izvairīties, vai arī to pārciest daudz vieglākā formā.
No Latvijas valsts budžeta 50% apmērā tiek apmaksāta vakcinācija vairākām iedzīvotāju kategorijām, un līdzmaksājums būs vidēji 3,20–3,60 eiro.
• Atlaides vakcinācijai ir iedzīvotājiem, kuri vecāki par 65 gadiem, jo viņiem ir vājinājusies imunitāte un bieži ir ne viena vien hroniska slimība.
• Valsts daļēji kompensē vakcināciju arī 6–23 mēnešus veciem bērniem.
• Atlaides piemērojamas grūtniecēm, jo šīs sievietes ir īpaši jutīgas pret dažādām slimībām, un gripa var ietekmēt gaidāmo mazuli, izraisot dažādas komplikācijas vai priekšlaicīgas dzemdības.
• Pusi vakcīnas izmaksas valsts paredz segt arī cilvēkiem ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu, vielmaiņas vai nieru slimībām, ar imūndeficītu vai tiem, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju, piemēram, pacientiem pēc nieres transplantācijas.
Lai saņemtu valsts kompensēto vakcīnu, ir jāapmeklē ģimenes ārsts.
Patlaban ir piemērots laiks vakcinācijai, jo imunitāte izveidojas pēc divām nedēļām. Savukārt, parādoties pirmajiem gripas simptomiem, jāpaliek mājās, lai neapdraudētu līdzpilsoņus. Gripas gadījumā var ārstēties ar speciāliem pretvīrusu preparātiem, taču slimība ir lipīga apkārtējiem, jo izplatās gaisa pilienu veidā.
Pacienti, kuri ar gripas diagnozi ārstēsies stacionārā, būs atbrīvoti no pacientu iemaksas.
Iepriekšējā sezonā no gripas izraisītām komplikācijām nomira pieci, bet vēl gadu iepriekš – 79 cilvēki.