Vilnis Lietuvietis.
Vilnis Lietuvietis.
Foto no Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas arhīva

– Kādi izmeklējumi palīdz diagnosticēt audzēju? 0


– Tā ir priekšdziedzera, urīnpūšļa un nieru ultrasonoskopiskā izmeklēšana, biopsija jeb audu paraugu noņemšana laboratoriskai analīzei. Tie visi ir valsts apmaksāti pakalpojumi. Piemēram, Rīgas Austrumu slimnīcā pirmreizējiem pacientiem šie izmeklējumi pieejami jau trīs nedēļu laikā. Tā kā priekšdziedzera vēzis neattīstās strauji, visu var paspēt izdarīt laikā, ja vien pacients pats lieki nevilcinās. Šos izmeklējumus vajag veikt ārstniecības ie­stādēs, kur tos veic daudz un regulāri.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

– Kāda atšķirība, vai ļaundabīgu urīnceļu audzēju atklāj un ārstē agrīnā stadijā vai vilcinās?

– Agrīnā stadijā ap 90 – 95% pacientu var izārstēt, un viņi pēc operācijas dzīvo desmit gadus un ilgāk. Piemēram, atklājot sēklinieku vēzi pirmajā stadijā, pacientam dažreiz nav nepieciešama pat ķīmijterapija vai staru terapija. Jo agrāk to atklāj, jo labāks ārstēšanas rezultāts. Tomēr nereti vīrieši nevēršas pie speciālista, aizbildinoties ar nezināšanu vai laika trūkumu. Manuprāt, vilcināšanās pamatā ir bailes uzzināt patiesību par savu veselības stāvokli un neuzņēmība sākt risināt šo problēmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Ja tiek atklāts vēzis, kas notiek tālāk?

– Jādodas pie pieredzējušiem ārstiem, kas specializējušies onkoloģisko slimību ārstēšanā. Tos var atrast gan universitātes slimnīcās, gan Latvijas lielākajās reģionālajās slimnīcās. Diemžēl daudzās reģionu slimnīcās trūkst urologu vai ir tikai viens speciālists jau pensijas gados.

Mūsdienās ir ļoti attīstījusies endoskopiskā diagnostika un ārstēšana. Caur urīnizvadkanālu iespējams ievadīt dažādus modernus instrumentus, kas ļauj ar lāzera stara palīdzību likvidēt ne tikai audzējus, bet arī akmeņus urīnpūslī. Pēc saudzējošās operācijas ir daudz īsāks atveseļošanās periods, mazāks infekciju un sarežģījumu risks. Diemžēl nākas saskarties ar ielaistiem gadījumiem, kad pacientam nākas izoperēt urīnpūsli.

Pēc operācijas pacientam jābūt pieejamai staru un ķīmijterapijai, turpmākai novērošanai, piemēram, valsts apmaksāta datortomogrāfijas, lai laikus pamanītu slimības atkārtošanos, taču šobrīd uz šiem pakalpojumiem ir gaidīšanas rindas.

– Vai ļaundabīgie priekšdziedzera, urīnpūšļa un nieru audzēji ir vienlīdz bīstami?

– Priekšdziedzera vēzis ievērojami atšķiras no pārējām vēža formām, jo attīstās lēnām un nav tik agresīvs. Jo pacients vecāks, jo lielāka iespēja, ka varēs iztikt ar audzēja novērošanu. Urīnpūšļa, sēklinieku audzējus parasti jāsāk ārstēt ļoti strauji. Paplašinās onkologu zināšanas arī par nieru vēzi. Ja gados vecam pacientam nierēs ir nelieli ļaundabīgi veidojumi, bieži vien pietiek ar novērošanu, jo pierādīts, ka 5 – 10 gadu laikā pacienta veselības stāvoklis būtiski nemainās. Pieņemot lēmumu, protams, jāņem vērā arī pacienta blakus saslimšanas.

Reklāma
Reklāma

Ja nepieciešama operācija, tai rūpīgi jāgatavojas, piemēram, bieži vien ārsts iesaka pirms tam samazināt ķermeņa svaru, atmest smēķēšanu. Daudzi varbūt to nezina, bet smēķēšana tiešā veidā veicina ne tikai plaušu, bet arī urīnpūšļa vēža attīstību. Urīnpūšļa gļotāda reaģē uz ogļūdeņražiem – benzolu, formaldehīdu un citiem kaitīgiem savienojumiem, ko satur tabakas dūmi. Īpaši nepatīkami, ja pacients, kuram tiek ārstēts urīnpūšļa audzējs, turpina smēķēt. Grūti samierināties ar to, ka ārsta darbs tiek sagandēts.

– Vīrieši nereti šaubās, vai pēc urīnceļu audzēja ārstēšanas spēs dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

– Laikus ārstējot urīnpūšļa vai priekšdziedzera audzēju, veicot speciālu nervus saudzējošu operāciju, iespējams saglabāt gan urīna saturēšanas funkciju, gan erekciju. Ja saudzējoša operācija nav iespējama, ārstu rīcībā ir dažādas metodes, piemēram, medikamenti, kas atjauno erekciju, vai speciāla implanta ievietošana dzimumloceklī, kas ļauj vīrietim dzīvot kvalitatīvi.
UZZIŅA

* Tradicionālais labdarības pasākums “Pīļu skrējiens 2016” vīriešu veselības atbalstam, ko organizē vīriešu organizācija “Round Table” un Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, norisināsies 11. septembrī no plkst. 12 līdz 14 Rīgas kanālā starp Operas tiltiņu un Brīvības pieminekli.

* Pērn par saziedotajiem līdzekļiem 103 vīrieši saņēma bezmaksas urologa konsultācijas un veica nieru, urīnpūšļa un prostatas ultrasonoskopisko izmeklēšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.