Laiks stiprināt sirdi
 0

Par neaizstājamo taukskābju Omega-3 labvēlīgo ietekmi uz organisma augšanu un veselību kļuva zināms jau pagājušā gadsimta 30. gados. Par Omega-3 grupas taukskābju EPS (eikazopentaēnskābe) un DHS (dokozaheksaēnskābe) – divas galvenās Omega-3 taukskābes – labvēlīgo ietekmi uz veselību veikti plaši zinātniskie pētījumi un atklājumi.

Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests: pasaki, ko ieraudzīji pirmo, un atklāj, kādas būs tavas attiecības ar naudu 2025. gadā
TV24
Līdaka: “Rail Baltica” nauda pazudusi mūsu stulbuma dēļ, paskatieties uz Stradiņiem!
Kokteilis
“Attaisa, nomet, bet tur ir mans darbs, rokas un sirds” – vecmāmiņu pārdomas par jaunās paaudzes Ziemassvētku paradumiem
Lasīt citas ziņas

Omega-3 taukskābju labvēlīgā ietekme uz veselību tika atklāta 1970. gadā, kad zinātnieki pētīja Grenlandes inuītu ciltis. Grenlandes inuīti ar uzturu uzņēma lielu daudzumu tauku, ēdot jūras iemītnieku gaļu. Viņiem netika novērotas sirds un asinsvadu saslimšanas.

 

Omega-3 taukskābju loma cilvēka organisma funkcionēšanā:

CITI ŠOBRĪD LASA

veicina sirds un asinsvadu sistēmas veselību, uzlabo imunitāti;

palīdz depresijas un nemiera stāvokļa gadījumā;

labvēlīgi ietekmē smadzeņu veselību;

labvēlīgi ietekmē reimatoīdā artrīta slimnieku stāvokli;

labvēlīgi ietekmē fiziskās un mentālās darba spējas.

Gandrīz katru nedēļu medicīnas žurnāli raksta par pētījumiem, kas apstiprina Omega-3 vērtīgo taukskābju nozīmi. Lielākā daļa pētījumu ir par zivju eļļu, kas iegūta no laša un citām dziļūdens zivīm. Daži pētījumi vēsta arī par Omega-3 taukskābēm, kas iegūtas no aļģēm. Tā ir laba ziņa veģetāriešiem.

 

Bērni un pusaudži

Organismam EPS un DHS nepieciešamas normālai smadzeņu un acu attīstībai bērnībā.

Pētījumi par bērniem, kuri ikdienā uzņēmuši Omega-3 taukskābes, apliecina, ka viņu lasīšanas, runāšanas un komunikācijas prasmes strauji uzlabojās. Daži pētījumi ir atklājuši, ka zems EPS un DHS līmenis traucē mācībām un rada agresīvas uzvedības risku.

 

Sievietes

Omega-3 palīdz gan sievietēm, gan vīriešiem, kas slimo ar depresiju un bipolāriem (garīgiem) traucējumiem. Omega-3 taukskābju lietošana var palīdzēt novērst arī pēcdzemdību depresiju. Pētījumi apliecina, ka ar EPS un DHS bagāts uzturs var mazināt krūts vēža risku pat vairāk nekā par 75%.

Reklāma
Reklāma

 

Vīrieši

Nav labāka uztura bagātinātāja sirds slimību mazināšanai kā Omega-3. Tā palīdz novērst aritmiju, pazeminot triglicerīdu un homocisteīna (var radīt ļoti bīstamus asinsvadu gļotādu bojājumus) līmeni, aizsargā sirdi no iekaisumiem. Vīriešiem dzimumhormonu daudzums samazinās pakāpeniski, tādēļ arī osteoporoze viņus apdraud retāk un vēlāk. Tomēr jaunākie statistikas dati liecina, ka osteoporozes lūzumi ir katram piektajam vīrietim pēc 50 gadu vecuma. Tādēļ jārūpējas par atbilstošām kalcija un D vitamīna devām ik dienas.

 

Seniori

Zivju eļļa palēnina un mazina dažus novecošanas aspektus. Pētījumi ir atklājuši, ka, lietojot DHS, dalībniekiem ievērojami uzlabojās atmiņa.

Omega-3 var samazināt depresiju un mazināt acs makulas (tīklenes centrālais punkts) deģenerāciju. EPS un DHS, kam piemīt pretiekaisuma īpašības, spēj mazināt ar vecumu saistītās sāpes, piemēram, reimatoīdo artrītu.

 

Veģetārieši

Veģetāriešiem un vegāniem asinīs mēdz būt zemāks Omega-3 taukskābju daudzums nekā gaļas ēdājiem. Jau kādu laiku ir pieejams aļģu izcelsmes uztura bagātinātājs Omega-3, kas satur no aļģēm iegūtas DHS un EPS.

 

Avots: http://m.newhope360.com/omega-supplements/choosing-best-omega-3-supplement

Regulārai Omega-3 taukvielu uzņemšanai liela nozīme ir sirdstriekas, sirds slimību un artrīta novēršanā.

Uzņemt Omega-3 dabiskā – pārtikas – veidā vai koncentrētu kapsulās ir katra paša ziņā, tomēr organismam šie tauki ir ļoti būtiski. Par pareizu lietošanu konsultējieties ar ārstu.

 

 

Seši mīti par zivju eļļu

Mīts nr. 1. Jebkura zivs eļļa ir laba un vērtīga

Pērkot zivju eļļu, jāpievērš uzmanība, cik daudz tā satur Omega-3 taukskābes.

Mīts nr. 2. Zivju eļļa jālieto, lai iegūtu A, E un D vitamīnus

Patiesībā zivju eļļas galvenais uzdevums veselības stiprināšanā ir vērtīgās nepiesātinātās Omega-3 taukskābes, kas organismā neveidojas un kuras ir jāuzņem ar uzturu.

Mīts nr. 3. Zivju eļļa jālieto tikai aukstajos mēnešos

Omega-3 taukskābes mūsu organismam ir būtiskas visa gada garumā.

Mīts nr. 4. Zivju eļļu nevajag lietot, ja maltītē ir apēsta zivs

Dienā ieteicamā Omega-3 deva ir vismaz 650 mg veseliem cilvēkiem, bet pacientiem ar sirds slimībām – pat 900 mg. Ēdot zivi 2 – 3 reizes nedēļā, varam uzņemt ap 500 mg taukskābju, tie ir tikai 11% no nepieciešamās nedēļas devas.

Mīts nr. 5. Zivju eļļa jālieto tikai pieaugušajiem

Bērniem zivju eļļa ir tikpat nepieciešama kā pieaugušajiem. Omega-3 taukskābēm zivju eļļā īpaši liela nozīme ir acs tīklenes, sirds un nervu šūnu pilnvērtīgai uzbūvei un darbībai.

Mīts nr. 6. Vislabāk zivju eļļu lietot šķidrā formā

Ja ir izvēle, kādu zivs eļļu vislabāk pirkt, tad tomēr labāk izvēlēties kapsulās, jo tajās zivju eļļa saglabājas ilgāk un neoksidējas.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.