Laiks siet pirtsslotas: kādus augus izvēlēties un kā siet 12
Vasara ir īstais laiks, kad pirts priekus izbaudīt visā pilnībā, jo arī salīgākajiem ir iespēja pēc pēršanās ienirt tuvējā ezerā, dīķī vai upē. Turklāt vasarā var pērties arī ar netradicionālām slotiņām, ko ziemai nevar saglabāt, jo tās sabirzīs.
Kad un kā siet?
Izrādās, ka līdztekus jau zināmajām, tradicionālajām slotiņām no bērza, liepas un ozola pērties var arī ar kļavu, ievu, ceriņu, vītola, apiņu, vībotņu, pelašķu, kumelīšu, lavandu, piparmētru un citām. Asāku izjūtu cienītāji var pat nopērties ar egļu, priežu un nātru slotām.
Tāpēc tagad, dodoties uz laukiem, varam sasiet sev paši savas, neierastas un smaržīgas slotas. Savukārt tie, kas priekšroku tomēr dod vannas priekiem, slotiņas var izmantot uzlējumiem, ko pievieno vannai.
Jāatceras tikai pāris gudrību – slotiņas jāgriež sausā dienā, kad nelīst un nožuvusi rīta rasa. Visizturīgākie zariņi un lapas būs jaunā mēnesī sietām slotām, bet dilstošā mēnesī slotiņas nesien.
Visparocīgākās būs 40 līdz 60 cm garas, ne pārāk blīvi sietas slotas, jo starp zariņiem jānodrošina gaisa cirkulācija. Nedrīkst aizmirst arī par 10–15 cm garu, no lapām brīvu joslu slotiņas apakšā, lai to būtu ērti turēt rokās.
Kad slotas gatavas, tās ēnainā vietā izžāvē un uzglabā sausā, vēsā un, vēlams, tumšā vietā.
Kādu slotu izvēlēties?
Ozola slotas derēs spēcīga gara uzmešanai un tiem, kam patīk kārtīga pēršanās.
Bērza slotas noderēs relaksācijai un organisma spēku atjaunošanai.
Liepu slotas vairāk piemērotas sievietēm, labi sviedrē un palīdz organismam atbrīvoties no toksīniem.
Kļavu slotas līdzsvaro un harmonizē emocijas.
Pret bezmiegu palīdzēs vībotņu slota, arī jasmīna un kumelīšu slotiņas nomierinās un uzlabos miegu. Savukārt lavanda ar savu aromātu gan nomierina, gan rada juteklisku noskaņu.
Stabilizēt vielmaiņu un uzlabot apetīti palīdzēs slotas no vītola un apiņa, bet piparmētras, asinszāles un pelašķa slotiņas mīkstinās un dziedēs ādu, atjaunos organismu un nomierinās prātu. Papildu aromātu pirtī var iegūt, arī, piemēram, lāvas noklājot ar paparžu, dadžu lapām vai kalmēm.