Mārtiņš Uzkurs.
Mārtiņš Uzkurs.
Foto: Inita Šteinberga

Laiks sakopt dārza mēbeles! 9 soļi, kas nolietotu pārvērtīs gandrīz jaunā 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Ir tik jauki pavasara saulītē dārzā baudīt rīta kafiju vai pēcpusdienas kūku. Taču pilnīgu labsajūtu bojā galds, kas zaudējis izskatu. Ir īstais laiks to atjaunot.

Visu koka dārza mēbeļu uzturēšana labā formā ir līdzīga neatkarīgi no modeļa. Šoreiz atgūt daili pienākusi kārta populāram dārza mēbeļu modelim – lielam un stabilam galdam, kas savienots ar soliem abās malās. Šī mēbele trīs gadus stāvējusi ārā tiešos saules staros un bijusi pakļauta vējam, lietum un sniegam. Tā godam saglabājusi stabilitāti, taču vizuālā pievilcība zudusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai beicēta vai eļļota āra mēbele saglabātos glīta, tā jāatjauno ik pēc diviem gadiem.

Foto: Inita Šteinberga

1. Apskata, cik būtisks ir nolietojums. Šim galdam saule gandrīz pilnībā noēdusi beices krāsu visās pret sauli vērstajās horizontālajās plaknēs – galda un solu virsmām. Pat izveidojušās nelielas atskabargas. Tas nemaz nav tīkami, sevišķi siltā laikā, kad maz drēbju mugurā. Taču labā ziņa – nav redzami lieli bojājumi. Detaļas nav jāmaina, pietiks ar vienkāršotu atjaunošanu.

Foto: Inita Šteinberga

2. Izpēta, ar kādu materiālu sākotnēji apstrādāta mēbele (eļļa, krāsa, beice). Vēlams atjaunot ar to pašu. Pērkot no meistara, šo informāciju der noskaidrot jau laikus. Šī mēbele ir apstrādāta ar tumšu beici un ar to arī tiks atjaunota.

Pirms darba izpēta instrukciju uz izvēlētās beices, krāsas vai eļļas kārbas un ievēro ražotāja ieteikumus (cik litru vajadzēs, cik kārtās jāklāj, cik ātri žūst).

Tikko pirkts līdzeklis vai tāds, kas iesākts un ilgi glabājies garāžā, noteikti būs noslāņojies. To kārtīgi izmaisa līdz viendabīgai konsistencei.

3. Noslauka mēbelei lielākos netīrumus. Nav jāpārcenšas, jo pēc pulēšanas tāpat būs jāslauka putekļi. Ja šķiet, ka mēbele ļoti netīra – ar taukiem, izlijušu lipīgu dzērienu, virsmu nomazgā ar vieglu ziepjūdeni. Koncentrēti tīrīšanas līdzekļi var bojāt koksni. Ja rūpīgi mazgā, atjaunošanas darbus tajā dienā atliek. Koksnei ļauj kārtīgi izžūt. Ja beicē, krāso vai eļļo mitru koksni, apstrāde nebūs kvalitatīva un kalpos īsāku laiku.

Pirms apstrādes mēbelei jābūt sausai vismaz pāris dienu.

Foto: Inita Šteinberga

4. Darbam vajadzēs smilšpapīru (piemērots 140. graudainības, jo virsmas ir līdzenas), otu un beici. Protams, sarūpē arī kādu lupatu, ar ko noslaucīt putekļus vai rokas.

Reklāma
Reklāma

5. Kad netīrumi notīrīti, var slīpēt ar smilšpapīru. Var izmantot arī rokas slīpmašīnu. Galvenais – noslīpēt visu, kas viegli nāk nost. Rezultātu novērtē gan uz aci, gan ar tausti – ar plaukstu pabrauka, vai ir gluds, vai nav palikuši kādi asumi. Slīpēšanai būs vajadzīgi vairāki smilšpapīra gabali, jo tie ātri nolietojas, slīpējot vecas kokas mēbeles. Kad slīpēšana galā, putekļus rūpīgi noslauka ar lupatu.

Virsmu sagatavošana ir darbietilpīgākais process. Kad atlikusi tikai to atjaunošana, var uzskatīt, ka grūtākais darbs jau garām.

6. Beicēšanai vajadzētu atvēlēt brīvu dienu, jo nevar zināt, cik laika tā prasīs. Taču svarīgi visu padarīt vienā piegājienā, lai nepaliek redzamas švīkas no otas un krāsu sabiezējumi, kur klāts divreiz.

7. Darbam piemērota ne pārāk karsta diena (beice strauji žūs, neiesūcoties dziļi), ne pārāk auksta (ilgi žūs). Taču tai noteikti jābūt bez nokrišņiem.

Foto: Inita Šteinberga

8. Vispirms apstrādā dārza mēbeļu apakšpusi, īpaši tās kāju daļas, kas stāv uz zemes. Augšējās virsmas beicē pēc tam, jo tad var pielabot un izlīdzināt notecējumus, ja tādi radušies.

Šī dārza mēbele ilgstoši arī turpmāk stāvēs ārā, tāpēc virspusējām virsmām tiks klāta otra beices kārta. Kad pirmā kārta nožuvusi, klāj otro, lai impregnējamais materiāls labāk iesūcas un nodrošina ilgstošāku koksnes aizsardzību.

9. Kad dārza mēbele nožuvusi, vairs nelīp (pārbauda pataustot), tā ir gatava kalpošanai vismaz nākamos divus gadus.

Pavasarī mēbeles žūs ilgāk. Būtu labi to pāris dienu noturēt sausumā, piemēram, novietot nojumē.

PADOMI

Kvalitatīvas dārza mēbeles paredzētas lietošanai dārzā, tātad tās spēs izturēt arī lietu, sauli u.c. Sezonas laikā, kamēr tās lieto, var atstāt dārzā bez pieseguma. Taču, lai mēbeles ilgāk kalpotu, rudens lietavu un ziemas laikā tās vēlams ienest nojumē.

Foto: Inita Šteinberga

Koka mēbeles kalpos ilgāk, ja tiks novietotas lapenē vai uz terases, kur vismaz mitrā augsne nav tiešā saskarē ar koksni. Ja mēbeles lietos dārzā, zem galda kājām paliek kādu materiālu, kas neļauj tām iegrimt zemē un vienlaikus pasargā no mitruma. Piemēram, labi derēs ķieģelīši. Krēsliem paliktnīšus nepalikt, tāpēc pērkot tos izvēlas ar masīvām kājām, kas negrims zemē. Ik pa laikam saulainā dienā der krēslus atgāzt pret galdu, lai apžūst krēsla kāju daļa, kas saskaras ar zemi.

KONSULTĒJIS GALDNIEKS MĀRTIŅŠ UZKURS

SAISTĪTIE RAKSTI