
Laiks sakārtot siltumnīcu! Agronoma padomi, kā dezinficēt siltumnīcu un inventāru 0
Edgars Cirša, agronoms / Latvijas Mediji
Ziema un agrs pavasaris ir brīdis, kad jāsāk domāt par nākamo sezonu un siltumnīcas sakārtošanu, respektīvi, to sāk ar inventāra (podiņi, šķēres, naži utt.) un pašas siltumnīcas dezinficēšanu.
Siltumnīcas dezinfekcija nepieciešama katru gadu, lai iznīcinātu dažādus kaitīgos organismus. Inventāra mazgāšanai un dezinficēšanai var izmantot 3% ūdeņraža peroksīdu.
Protams, tā vietā var izmantot arī ziepes vai kādu citu tīrīšanas līdzekli, bet galvenais ir kārtīgi nomazgāt nost ziepes, jo tās var atstāt negatīvu ietekmi uz augiem.
Siltumnīcas un instrumentu dezinfekcijai var izmantot daudzus un dažādus līdzekļus:
antiseptiķus
vara sulfātus
sēru
menno florades
slāpekļskābi
fosforskābi
ūdeņraža peroksīdu u. c.
Siltumnīcas ar koka konstrukcijām vēlams nokrāsot ar kādu antiseptiķi. Antiseptiķi var nelietot katru gadu, nākamo pārklājumu nepieciešams uzklāt, kad iepriekšējais ir nogājis. Antiseptiķis aizkavē siltumnīcas konstrukcijas bojāšanos un samazina iespēju, ka konstrukcijā varētu uzturēties kādi kaitīgie organismi, piemēram, kaitēkļi vai slimību ierosinātāji. Protams, konstrukciju apstrāde negarantē, ka visi kaitīgie organismi ir pilnībā ierobežoti.
Siltumnīcas dezinfekcijai var izmantot 1% vara sulfāta šķīdumu, ar ko nosmidzina visu – sienas, balsta konstrukcijas, zemi. Šādu metodi drīkst lietot tikai koka siltumnīcās, jo vara sulfāts var veicināt metāla detaļu rūsēšanu.
Siltumnīcu sērošana ir ļoti efektīvs paņēmiens, jo sēra dūmi ir toksiski jebkuram organismam, tostarp cilvēkam. Pirms siltumnīcas dezinfekcijas jāaiztaisa visas lūkas un durvis. Tad noliek siltumnīcā metāla plāksni, uz kuras uzber virsū aptuveni lāpstu gruzdošas ogles. Pēc tam uz šīm oglēm uzliek virsū sēru. Sēru visērtāk likt papīra iepakojumā, piemēram, papīra tūtiņā vai kastītē, un pēc tam ar visu iepakojumu liek uz oglēm. Sēram aizdegoties, parādīsies ļoti liels dūmu mākonis, kas veiks dezinfekciju.
Līdz ar pirmo dūmu parādīšanos visiem ir ļoti steidzīgi jāpamet siltumnīca un aiz sevis cieši jānoslēdz durvis, lai dūmi netiek ārā.
Tikai pēc nedēļas drīkst attaisīt lūkas un sākt vēdināt siltumnīcu, un pati vēdināšana jāveic vismaz nedēļu. Sēru lieto apmēram 1 kg uz 20 m2 platību. Lielākās siltumnīcās vēlams sēru dedzināt vairākās vietās, respektīvi, netaisīt vienu lielu ugunskuru. Sērošanu var veikt gan rudenī, gan pavasarī. Sērojot divreiz, panāk lielāku garantiju, ka visi kaitīgie organismi ir aizgājuši bojā. Ja izvēlas sērot tikai vienu reizi gadā, tad labāk to darīt pavasarī vismaz trīs nedēļas pirms kultūraugu stādīšanas. Sērošanu drīkst veikt tikai siltumnīcās ar koka konstrukcijām.
Dezinfekcijas līdzekli menno florades var izmantot sienu, konstrukciju, grīdas seguma, kā arī inventāra dez- infekcijai. Šis līdzeklis der ne tikai smidzināšanai, bet arī priekšmetu mērcēšanai. To nav vēlams lietot uz neapstrādātām dzelzs virsmām, jo darbīgā viela ir benzoskābe, kas veicina koroziju.
Slāpekļskābi un fosforskābi lieto kā 3% stipru šķīdumu grīdas seguma un sienu dezinfekcijai. Ļoti efektīvi šis līdzeklis tīra un noņem minerālmēslu nogulsnes no audzēšanas renēm un citām virsmām. 3% slāpekļa skābes šķīdumu drīkst lietot arī laistīšanas cauruļu tīrīšanai no dažādām nogulsnēm. Laistīšanas caurules nepieciešams tīrīt, ja tās nav vienreizējās. Pēc tam sistēmu vēlams skalot ar tīru ūdeni. Lietojot skābi, nepieciešams izmantot respiratoru, lai nesabojātu elpceļus, jo skābēm ir ļoti kodīgi tvaiki. Skābes dezinfekcijas šķīdumu var smidzināt vai tajā mērcēt priekšmetus.
Ūdeņraža peroksīda 3% šķīdumu lieto grīdas seguma, sienu, metāla konstrukciju, inventāra dezinficēšanai. Efektīvi dezinficē virsmas, kas ir apstrādātas. Šķīdums neveicina koroziju metāla konstrukcijām. Ūdeņraža peroksīda šķīdumu var smidzināt vai tajā mērcēt priekšmetus.
Formaldehīds parasti netiek lietots, lai gan ir ļoti efektīvs līdzeklis siltumnīcu dezinfekcijai. Pārējos dezinfekcijas līdzekļus var lietot jebkādā temperatūrā, toties šis līdzeklis darbojas, sākot ar +20 °C, kas jāuztur veselu mēnesi ar noslēgtām lūkām un durvīm. Sakarā ar apsildīšanu ziemā šī procedūra izmaksā diezgan dārgi. Pēc mēneša siltumnīcā temperatūru var nolaist līdz +2 °C un sākt vēdināt vismaz mēnesi. Siltumnīca ir kārtīgi jāizvēdina, jo formaldehīds ir ļoti toksiska viela visiem dzīvajiem organismiem, tostarp cilvēkiem.
Ņem vērā!
Siltumnīcas dezinfekcijai var izmantot vairākus līdzekļus, bet nedrīkst izmantot dažādus dezinfekcijas līdzekļus vienlaikus, respektīvi, nedrīkst taisīt kokteili. Lai izlemtu, kādus līdzekļus izmantot, atkarīgs no siltumnīcas veida un no tā, kādas ir iespējas.