Kā saprast, vajadzīga operācija vai vēl ne un kura no tām labākā? 0
Pirmais solis – vizīte pie asinsvadu ķirurga, flebologa. Otrais – veikt kāju vēnu duplekssonogrāfiju, kas ļaus noteikt, vai un cik nopietni bojātas vēnu vārstules, bojāto vēnu posmus, izvērtēt venozo atteci dziļajās un virspusējās vēnas, atklāt trombozi un citas vēnu slimības. Pie viena apskatāmies arī artērijas. Ja ir problēmas ar artērijām, operāciju nedrīkst veikt un jāizmanto citas ārstēšanas metodes.
Gribu uzsvērt, ka vislabāk, ja šo izmeklējumu veic ārsts, kurš pacientu arī operēs. Bieži vien pacienti ierodas ar duplekssonogrāfijas izmeklējumiem, kas veikti citās medicīnas iestādēs, kur nav vēnu speciālistu. Izmeklējums, kura aprakstā teikts tikai tas, ka pacientam ir vēnu varikoze, nav pietiekami informatīvs, izsmeļošs. To pašu var secināt arī pacienta apskates laikā. Pēc tam asinsvadu ķirurgs izvērtē, kuru ārstēšanas metodi labāk izmantot, vai pacientam ir vajadzīga operācija vai pagaidām pietiek ar profilaktiskiem pasākumiem.
Valsts apmaksā tikai klasiskās vēnu operācijas. Baltijas vēnu klīnikā šo metodi neizmanto. Kāpēc?
No tās jau sen esam atteikušies. Arī Eiropas valstu flebologu kongresos šādu metodi vairs nepiemin. Šāda operācija ir traumatiskāka, jo bojāto vēnu caur griezumu cirksnī vienkārši izrauj laikā. Daudz lielāka iespēja, ka tās laikā tiks bojāts nervs, kas atrodas tās tuvumā. Tādā gadījumā āda operētajā vieta būs mazāk jutīga, var parādīties tirpšana. Piemēram, lāzeroperācijas laikā ap bojāto vēnu tiek radīts šķidruma aizsargvalnis, kas pasargā nervu no ievainošanas. Arī atveseļošanās periods pēc šādas operācijas ir ilgāks.
Vasarā, kad var iztikt bez zeķu valkāšanas, sieviešu kājas, kuras klātas vēnu mezgliem, neizskatās glīti, lai gan nesāp un nerada diskomfortu. Vai tas ir pietiekams pamats operācijai?
Jā, palīdzam risināt arī paplašinātu asinsvadu radītās kosmētiskās problēmas. Pirms tam izvērtējam gan vēnu diametru, gan tīklojumu, gan pacienta vasaras plānus. Ja tuvākajā laikā paredzēts lidojums uz ārzemēm, iesakām atlikt operāciju līdz rudenim.
Dažreiz virspusējo vēnu tīklojuma rašanos uz kājām provocē hormonālo preparātu, piemēram, kontracepcijas lietošana. Tad pareizākais risinājums būtu jāmeklē kopā ar ginekologu. To veicina arī grūtniecība, tādēļ, gaidot bērniņu, noteikti jāvalkā kompresijas zeķes. Šajā laikā sievietes organismā norisinās hormonālas pārmaiņas, pieaug svars, bet pats galvenais – ar laiku auglis kļūst tik liels, ka sāk spiest uz dziļajām vēnām, kas nodrošina lielāko – līdz pat 90% – venozās asinsplūsmas daļu. Ja asinīm nav kur atplūst, tās meklē jaunus ceļus, paplašinot virspusējās vēnas.
Dažreiz cilvēki domā, ka tad, ja vēnas nav redzamas, ar tām viss ir kārtībā.
Svarīgi noskaidrot, kādā stāvoklī ir vēnu vārstules, kuras pilda sūkņa funkcijas, pumpējot asinis uz augšu. Jā šīs vārstules ir bojātas, vēnā, tāpat kā caurulē, sakrājas asinis. Ja ir šāda problēma, ļoti slikti ir ilgstoši sēdēt un stāvēt bez kompresijas zeķēm kājās, jo vēnās var veidoties trombi. No virspusējām vēnām tie var nokļūt dziļajās, bet no tām aizceļot uz plaušām, kas ir bīstami dzīvībai.
Ja pacients nevēlas operāciju veikt uzreiz, flebologs var izskaidrot, kā vasaras periodā izvairīties no dažādiem sarežģījumiem, piemēram, lietot medikamentus, valkāt atbilstošas pakāpes kompresijas zeķes.
Kompresijas zeķes mūsdienās nopērkamas arī internetā. Varbūt valkāt tās drošības pēc?
Gribu piebilst, ka bez flebologa ieteikuma un iepriekšējas izmeklēšanas vēnu zeķes nevajadzētu iegādāties. Ja pacientam ir slimas artērijas, to valkāšana var izraisīt dažādus sarežģījumus. Arī aptiekās brīvi nopērkamās vēnu ziedes nemaz nav tik nevainīgas. To sastāvā ir mentolam līdzīgas vielas. Pacientam šķiet, ka, tās lietojot, kļūst vieglāk, bet tās var izraisīt alerģisku reakciju, ādas problēmas.