Laiks mainīt ieradumus, samazinot izdevumus par ēkas uzturēšanu 4
Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Latvijā ir ļoti daudz kapitālremonta briedumu pārsniegušu daudzdzīvokļu māju. Un tieši šobrīd to atjaunošanai ir ļoti labvēlīgi priekšnoteikumi. Energoefektīva ēka krietni ieekonomē mājas apsildīšanu, kas iepriekšējā ziemā tik ļoti sita pa kabatu, turklāt – šī ekonomija samazina kredīta nomaksas lielumu. Eiropas Savienība atbilstoši savas politikas pamatnostādnēm finansiāli atbalsta energotaupošus pasākumus. Arī dzīvokļu īpašnieku attieksmē pret energoefektivitāti situācija ir būtiski mainījusies: agrāk iedzīvotāji nelabprāt ņēma kredītu, savukārt tagad kredīta gribētāji, vismaz finanšu attīstības institūcijā ALTUM, stāv rindā.
Dzīvojot daudzdzīvokļu ēkā, iedzīvotājam pieder kopīpašums – koplietošanas telpas, kāpņu telpa, jumts, pagrabtelpas u. c., par kuru uzturēšanu un funkcionalitāti ir jārūpējas. Ņemot vērā pēdējo gadu laikā strauji augušās energoresursu cenas, ir pēdējais laiks mainīt paradumus – nevis naudu “sadedzināt”, apmaksājot lielus apkures rēķinus, bet gan ieguldot ēkas atjaunošanā.
Protams, ka ēkas atjaunošanu nevar paveikt viens cilvēks, tā ir komanda, kas spēj sadarboties un nonākt pie kopīgiem lēmumiem. Tie ir cilvēki, kas izvēlējušies nevis maksāt lielus apkures rēķinus, bet gan – par ēkas atjaunošanu (tādā veidā būtiski samazinot izdevumus par ēkas remontēšanu, uzturēšanu un apkures nodrošināšanu).
Apzinās labos piemērus
ALTUM veikta aptauja rāda, ka aptuveni 74% Latvijas iedzīvotāju labprāt investētu savas mājas un tās apkārtnes labiekārtošanā, ja vien izdotos par to vienoties ar kaimiņiem. Vienoties ir vieglāk, ja ir uzskatāmi piemēri, pārliecinoša pieredze.
Lai popularizētu apzinīgāko dzīvokļu īpašnieku pieredzi, jau trīspadsmito gadu Ekonomikas ministrija, Klimata un enerģētikas ministrija un Latvijas Būvinženieru savienība kampaņas “Dzīvo siltāk” ietvaros organizē ikgadējo konkursu “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023”. Konkursa misija ir, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, atjaunošanu un pārbūvi, veicināt labo praksi ēku energoefektivitātē un ilgtspējā. Pieaugoša sabiedrības izpratne par labbūtību, ēku siltumnoturību, telpu mikroklimatu un iespējām radīt kvalitatīvu dzīves telpu rezultātā palīdz samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas daudzumu atmosfērā, kas ir globāli nozīmīgi. Konkurss ir lielisks veids, kā izcelt labos piemērus un dalīties pieredzē ar tiem, kas vēl tikai plāno ēkas atjaunošanu vai jaunas ēkas būvniecību.
“Beidzot ir jāmaina savi ikdienas paradumi,” uzsver ekonomikas ministre Ilze Indriksone. “Spējot vienoties un sakārtojot sev piederošo īpašumu, domājam par nākotni un esam atvērti pārmaiņām un attīstībai.”
Pieteikšanās konkursam – tikko sākusies
Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023” nolikums publicēts konkursa tīmekļa vietnē “www.energoefektivakaeka.lv”. Pieteikumus konkursam “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023” organizatori aicina iesniegt līdz 2023. gada 16. jūnijam, nosūtot tos elektroniski uz e-pasta adresi [email protected].
Līdz augusta beigām konkursa žūrija pieņems lēmumu par ēkām, kas tiks virzītas konkursa otrās kārtas vērtēšanai – ēku apsekošanai klātienē. Savukārt šā gada konkursa laureātu apbalvošana plānota septembrī. Pieteikumus konkursam tradicionāli var iesniegt piecās kategorijās (skat. uzziņu).
Konkursa žūrijā ir zinoši speciālisti, kas padziļināti vērtēs un analizēs gan būvdarbu kvalitāti, gan ventilācijas risinājumus, gan siltumapgādes sistēmas tehniskos risinājumus un siltumenerģijas ietaupījumu. Tiks vērtēta iekštelpu un ārtelpas vides kvalitāte, kas iespaido iedzīvotāju labbūtību.
Iepriekšējo divpadsmit gadu laikā konkursā vērtētas kopumā 353 ēkas. Dati liecina arī, ka konkursa laureātu mājokļu enerģijas ietaupījums ir vismaz 60%. Jo vairāk – lielākajai daļai tas pārsniedz 70%, maksimāli sasniedzot pat 80% ietaupījumu.
Aktīvākie konkursa dalībnieki ir Kurzemē – 35% no konkursā pieteiktajām ēkām, Vidzemē – 21%, Rīgā – 17%, Zemgalē – 13% un Pierīgā – 11%, bet no Latgales saņemti 3% pieteikumu. Pirmo reizi konkursa žūrijā dalību ņems Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB).
“Darbojoties žūrijā, varēsim novērtēt, kā labākie energoefektīvo māju paraugi izskatās, tos aplūkojot detaļās, un gūt ierosmi būvniecību regulējošo noteikumu pieslīpēšanai,” spriež Svetlana Mjakuškina, BVKB direktore un žūrijas dalībniece.
Paraugs kaimiņiem
Novērots, ka renovēto ēku iedzīvotāji ļoti lepojas ar sasniegtajiem rezultātiem un domā, kā papildus veicināt energoefektivitāti savā ikdienā. “Sakopta vide, atjaunots mājoklis un samazināti komunālo maksājumu rēķini sniedz stimulu un vēlmi tiekties pēc vēl augstākiem energoefektivitātes mērķiem,” uzskata Elektrum Energoefektivitātes centra projektu vadītājs un konkursa žūrijas komisijas dalībnieks Toms Lācis. “Šis konkurss nav tikai teorētiski aprēķini un skaitļi, bet reāli piemēri: renovētas ēkās Latvijā. Turklāt kaimiņu piemērs veiksmīgi darbojas ikvienā pilsētā, jo, skatoties uz iepriekšējo gadu pieteikumiem, skaidri redzams – tiklīdz apkaimē parādās viena renovēta ēka, nākamajā gadā konkursā piesakās vairākas blakus esošas ēkas. Ikviens konkursa dalībnieks un ēkas iedzīvotājs netīši kļūst par energoefektivitātes vēstnesi, kas vairo zinātgribu apkārtējos un veicina energoefektivitāti mums apkārt!”
“Konkursam pieteikto ēku pieredze rāda, ka galvenais ir – nebaidīties sākt! Ir jādara, un par paveikto ir arī jālepojas!” vērtē Ekonomikas ministrijas Enerģētikas finanšu instrumentu departamenta direktora vietniece un žūrijas dalībniece Iveta Muciniece. Viņa vēlas arī atgādināt, kas tad kļuva par pagājušā, 2022., gada konkursa laureātiem. 1. vietu nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2022” ieguva daudzdzīvokļu ēka Valkā, Rīgas ielā 6A. Ēka atrodas uz Latvijas pierobežas, un to rotā simbolisks uzraksts “Šeit sākas Latvija”. Tātad Latvija sākas ar energoefektivitāti! Tas ir izcils piemērs ilgtspējīgai domāšanai, kas ir sekmējusi ne tikai resursu taupīšanu, bet arī radījusi sakoptu vidi ar savu mazu, intelektuālu odziņu. Atmiņā aizķēries ir arī Zinātnes un inovāciju centrs VIZIUM Ventspilī, kas ieguva 1. vietu nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka Latvijā 2022″. Tā ir vairāk nekā 10 000 m2 liela, sešstāvu jaunbūve, kas atbilst gandrīz nulles enerģijas ēkai. Uzteicami, ka ēkas būvniecības procesā tika izmantoti ilgtspējīgi, Latvijā ražoti materiāli.”
“Pēc pērnā gada veiksmīgā konkursa, kad Valku uz skatuves izsauca sešas reizes, energoefektīvo ēku iedzīvotājiem un citiem procesā iesaistītajiem palika labas atmiņas,” tagad stāsta Ivo Meļķis, “Valkas namsaimnieka” valdes loceklis. “Saņemtās balvas izvietojām kāpņu telpās, čaklākajiem palīgiem pasniedzām diplomus un balvā iegūto soliņu novietojām mājas pagalmā. Gribu vēlreiz pateikt paldies visiem – biedrībai, projektētājiem un celtniekiem. Paskaitījām, ka viena projekta īstenošanā tiek iesaistīti ap 70 cilvēku. Valkā darbojas mazās pilsētas sindroms. Ja ir labi izdevies kaimiņiem, arī blakus mājas iedzīvotāji grib pamēģināt un savu māju renovēt. Darbu turpinām. Vēl četras mājas ir dažādās būvniecības stadijās, ar vēl piecām ēkām vajag noslēgt līgumus. Neskaidrības ir ar būvmateriālu cenām. Nāksies pārskatīt projektus un vienoties ar kreditoriem, taču ceram atkal piedalīties konkursā!”
“Energoefektīvākā ēka 2023” konkursa kategorijas
* Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka.
* Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve.
* Energoefektīvākā publiskā ēka.
* Energoefektīvākā vienģimenes ēka.
* Energoefektīvākā rūpnieciskā ēka.
Avots: Ekonomikas ministrija