Kā izgatavot un izlikt putnu būrīšus. Iepriecini pat pūces un gaigalas! 0
Laiks pamazām kļūst siltāks, Latvijas rietumos no ziemošanas vietām sāk atgriezties pirmie gājputni. Pēc neilga laika debesīs vīteros cīruļi, un atkusušajos zemes pleķīšos rosīsies pirmie strazdi.
Ir pēdējais brīdis sagādāt materiālus un izgatavot putnu būrīšus mazajiem lidoņiem, lai rastu viņiem jaunas mājvietas, tāpat laiks pārbaudīt un iztīrīt pagājušajā un iepriekšējos pavasaros izvietotos būrīšus. Šo darbu rūpīgs saimnieks noteikti paveiks kopā ar bērniem vai mazbērniem. Tas ir labākais veids, kā stiprināt ģimenes saites un vienlaikus mācīt, kā rūpēties par dabu.
Jāizmanto neēvelēti dēļi
Ornitologs Gaidis Grandāns stāsta, ka izgatavot būrīti nebūt nav sarežģīti. Vajadzīgi vien daži piemērota izmēra neēvelēti dēļi, zāģis, naglas, āmurs un mazliet pacietības, vēlmes palīdzēt putniem.
– Būrīša iekšpusē dēlīši nekādā gadījumā nedrīkst būt ēvelēti, – viņš skaidro. – Ja sienas būs gludas, putnēni nevarēs tajās ieķerties ar nagiem un izkļūt no būrīša. Vislabāk izvēlēties sausus dēļus. Tad būrītī neveidosies spraugas. Ja spraugas tomēr ir, dēļu savienojuma vietās jāpiestiprina līstītes.
Būrīšus var izgatavot ne tikai no dēļiem, bet arī iztrupējušiem apaļiem bluķīšiem, kam izkaļ vidu, piestiprina grīdiņu un jumtiņu. Tomēr arī šajā gadījumā būrītim jābūt pietiekami lielam. Dobtos būros apmetas gan strazdi, gan citi putni: gandrīz visas zīlītes, dzilnas, dzeņi, meža baloži, zaļās vārnas, pūces, apogi – apmēram 20 sugu.
Būrīša jumtu vēlams pārsegt ar skārdu vai ruberoīdu. Tā būs papildu aizsardzība no mitruma. Savukārt grīdiņu vēlams iestiprināt starp sieniņām, nevis zem tām. Tas neļaus būrītī iekļūt mitrumam.
Literatūrā atrodami apraksti, kā interesantas putnu ligzdošanas vietas ierīkot koku celmos, izkaļot tajos dobumus. Var arī nozāģēt no augšas ripu vai nokalt no malas šķilu, izkalt vajadzīgos dobumus un pēc tam celmu ar naglām sastiprināt. Šādos mākslīgos celmos labprāt ligzdo pelēkie mušķērāji un cielavas.