Laiks ieziemot puķu podus! Īpaši jāuzmana māla podus 0
Šovasar izveidoju Toskānas stila dārziņu. Taču tagad nezinu, kā rīkoties ar puķupodiem. Vai māls salā saplīsīs? Vai plastmasu ārā turēt droši? Jautā Vineta Kuldīgā. Konsultējusi dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska.
Tagad vēl droši var turēt ārā visu materiālu podus un priecāties par vasaras puķu skaistumu. Viengadīgās graudzāles būs glītas pat pēc salnām. Turklāt ēku tuvumā vai nojumēs ir mazliet siltāks, un tur novietotās kompozīcijas būs skaistas vēl ilgāk.
Var gadīties, ka īsta ziema nemaz neiestājās un visi podi labi iztur. Tomēr ir riskanti paļauties uz siltu ziemu, jo pietiek pat ar nelielu bargāka sala periodu, lai trauslākie podi būtu pagalam.
Kad gaidāms sals, jāizlemj, kā rīkoties. Vispirms jāizvērtē, kādi podi iegādāti. Jau pērkot der izpētīt, kas minēts uz trauka marķējuma, – vai pods, vai balkonkaste ir salizturīgi.
Mālu uzmana īpaši
Parastie lētākie māla podi no lielveikala salu neizturēs. Saudzējami arī dekoratīvie podi, kurus klāj krāsainas glazūras. Tie lielākoties domāti lietošanai iekštelpās vai bezziemas zemēs.
Taču ir speciāli dārza keramikas podi, kuri spēj izturēt arī zemu temperatūru. Tie gan ir krietni dārgāki. Tomēr arī tiem būs ilgāks kalpošanas laiks, ja ziemu vadīs telpās.
Māla traukus atbrīvo no augsnes, izžāvē un glabā sausā telpā. Ja tie ir sausi, arī sals nekaitē.
Ar māla podiem jātiek galā, kamēr sals vēl nav iestājies, citādi pods var piesalt vietai, uz kuras atrodas. Ar varu raut tad nedrīkst. Ja kādu nakti tā pēkšņi gadījies, var paliet apakšā siltu ūdeni un pagaidīt, lai atkūst. Tālredzīgi būtu jau laikus zem poda palikt, piemēram, koka dēlīti.
Raustīt un staipīt salā nevajadzētu arī it kā ziemcietīgos plastmasas traukus. Daudziem sals nekaitē, taču aukstumā tie kļūst trausli. Kļūstot siltākam, podi atkal atgūst izturību.
Dekorē otrajai maiņai
Salizturīgos traukus var dārzā izmantot visu sezonu. Kad tos atbrīvo no nosalušo vasaras puķu atliekām, augsni ārā var nebērt. Tajos ievieto, piemēram, mārtiņrozes, kas ziedēs līdz salam. Savukārt košie virši būs skaisti visu ziemu līdz pat pavasarim. Arī dekoratīvie kāposti priecēs ilgi. Podus arī var izmantot dekoru gatavošanai un tajos salikt priežu un krāsaino grimoņu zarus. Kompozīciju labi papildina spuldzīšu virtenes (izdevīgas ar baterijām darbināmās).
Augu pako ar visu podu
Ja salizturīgā podā iestādīts ilggadīgs augs, podam ziemā nekas nedraud, bet augam gan. Ja ziema būs barga, tam dzīvam palikt nepalīdzēs nekāda poda ietīšana džutā vai virspuses piesegšana – tas der tikai zemēm ar siltāku klimatu.
Lai neizsaltu auga saknes, šādu podu pilnībā ieber kūdrā (var apgāzt uz sāna), ierok augsnē dārzā vai siltumnīcā. Taču visdrošāk ir ienest telpā, kur gaisa temperatūra nenoslīd zem nulles (ja māla pods) vai ir mazi mīnusi (ja salizturīgs pods). Vēl labāk augu stādīt vienkāršā plastmasas podā un lielo podu izmantot kā dekoratīvu kašpo.
Ja tomēr vēlas dārzā kā rotu atstāt šādus toveros stādītus augus, izvēlas pēc iespējas lielāku podu vai dekoratīvo kasti. Ir nopērkami arī speciāli lieli podi ar salizturīgām sienām, taču augstās cenas dēļ tos parasti atļaujas tikai sabiedrisko apstādījumu ierīkotāji.