Laika relejs – automātiski ieslēdz un atslēdz elektroierīces. Kā tas darbojas un kur noderēs? 0
Ikdienā lietojam ļoti daudz elektroierīču. Vairumam no tām jau ražotājs paredzējis iespēju iestatīt noteiktu darbības laiku.
Taču ir situācijas, kad jākoriģē ierīces darbības intervāli, piemēram, iestatot gaisa kompresora ieslēgšanos un izslēgšanos bioloģiskajās attīrīšanas ietaisēs. Šādās situācijās lieti noderēs laika releji.
Šāds relejs pēc būtības ir elektromehānisks vai pilnībā elektronisks slēdzis, kas pēc noteikta laika intervāla saslēdz un atslēdz elektrisko ķēdi. Pirmos elektromehāniskos relejus izgudroja XIX gadsimta vidū, un tie bija neaizstājami tālaika sakaru iekārtās.
Viens no veidiem, kā laika releji var būtiski palīdzēt ieekonomēt līdzekļus, piemēram, ir to ieslēgšana apgaismes vai klimata nodrošināšanas ierīču ķēdē.
Rodas iespēja ieslēgt vai izslēgt ierīces arī tad, ja mājoklī neviena nav. Turklāt releji dod iespēju ne tikai ieslēgt vai izslēgt ierīci noteiktā laikā, bet arī nodrošināt tās ciklisku darbību.
Pietiek iespraust rozetē
Viens no populārākajiem sadzīvē izmantojamiem laika relejiem ir ierīce, ko ievieto kontaktligzdā, savukārt pašā relejā jau ir rozete elektriskās ierīces pievienošanai.
Šāda ierīce ir ērta, lai, piemēram, līdz ar mājinieku mošanos ieslēgtu elektrisko tējkannu. Kamēr viņi mēros ceļu līdz virtuvei, ūdens rīta kafijai jau būs uzvārījies.
Šādu releju darbības laiks parasti ir ierobežots ar diennakts diapazonu, taču pietiekami, lai kontrolētu vienkāršas sadzīves iekārtas darbību. Lai izmantotu šo ikdienas taimeru, vienkārši pievienojiet ierīci kontaktligzdai un to konfigurējiet.
Šādus relejus iespējams iegādāties, sākot no sešiem eiro. Lētākie modeļi būs ar mehānisku releja mehānismu, savukārt, iztērējot ap 15 eiro, varēs iegādāties digitālu ierīci, kuras displejā iespējams redzēt to, kāds releja darbības cikls iestatīts. Digitālos relejus var iestatīt arī ilgākam laikam.
Ir arī iebūvējami laika releji, kurus visbiežāk ierīko lielākās sadzīves iekārtās, tos parasti iebūvē jau ražošanas procesā, piemēram, veļas mazgājamajās mašīnās, cepeškrāsnīs, jaudīgās apkures ierīcēs un citviet.
Vienkārša programmēšana
Savukārt moduļu tipa digitālos laika relejus paredz iebūvēšanai sadales kārbās uz DIN sliedes. Tur arī veic iekārtu pieslēgšanu tīklam, savukārt pašam relejam pievieno ierīci, kuras darbību tas kontrolēs.
Šādām ierīcēm mēdz būt ļoti plašs iespējamo iestatījumu un regulēšanas iespēju klāsts. Releji ir ar ērtu vadības sistēmu. Pietiek ar nepieciešamo laika parametru iestatīšanu, izmantojot funkciju taustiņus, kas parasti atrodas tieši uz korpusa priekšējā paneļa.
Iestatījumi pieejami plašā laika diapazonā, ļaujot aptvert ne tikai sekundes, minūtes, stundas, bet arī nedēļas dienas. Tādējādi iespējams releja darbību ieprogrammēt ilgākam laika posmam.
Šādas ierīces nopērkamas, sākot no 8–9 eiro, sarežģītākas gan maksās ne vienu vien desmitu eiro, un to izvēli labāk uzticēt pieredzējušam speciālistam, izstāstot plānoto iekārtas darbības ciklu un patērējamo jaudu.
Sadales kārbās iebūvējamie releji ir izdevīgi arī tāpēc, ka aizņem salīdzinoši maz vietas, tiem nevar piekļūt bērni, kas nejauši var izmainīt noteikto ierīces darbības ciklu. Tiem arī var būt ļoti plašs papildu funkciju klāsts.
Kas jāņem vērā
Iegādājoties laika releju, lai kāda būtu tā modifikācija, jāzina, cik lielas jaudas ierīci tam paredzēts pievienot. Nedrīkst pārsniegt ražotāja noteikto jaudu, kas parasti norādīta uz ierīces vai tai pievienotajā instrukcijā. Tāpat jāņem vērā citi ekspluatācijas apstākļi.
Piemēram, ja ierīce paredzēta darbībai ārpus telpām, tai jābūt ar atbilstīgu aizsardzības klasi pret mitrumu un putekļiem. Tai arī jāspēj darboties zemās gaisa temperatūrās ziemā. Ieteicams izvēlēties atzītu ražotāju izstrādājumus.