Lai ziemā nepietrūktu garšu – kaltējam garšaugus! Praktiski padomi 1
Autors: Aiva Kaive, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Vasara lutina ar garšaugiem, zaļumiem un svaigām saknēm – tas viss ir smaržīgs un garšīgs. Lai ziemā tā nepietrūktu, tiek meklēti varianti, kā, maksimāli saglabājot zaļumu un garšaugu vērtību, burciņās iedabūt arī vasaras garšas, krāsas un aromātu.
Viss zaļo, plaukst un smaržo! Daudzi no garšaugiem, kas aug dārzā, uz palodzes ir piemēroti arī kaltēšanai.
Tos nomazgā, nosusina un ar visiem kātiem uz augšu nelielos pušķos pakarina labi vēdināmā vietā, bet ne tiešos saules staros.
Ja ļoti ātri gribas kaltēt un nav vietas pušķiem, garšaugus var likt uz cepampapīra un pakaltēt 40 oC cepeškrāsnī, bet atstājot durvis pavērtas.
Salauzītus kaltētus garšaugus liek aizskrūvējamā kārbā vai burkā un glabā tumšā vietā.
Zināšanai!
Garšaugu lapiņas var arī smalki sakapāt, samaisīt ar nelielu sāls daudzumu, cieši sablīvēt mazās burciņās un pārliet ar kvalitatīvu augu eļļu. Šajā variantā maksimāli saglabājas krāsa, aromāts un garša. Mīnuss ir pievienotais sāls daudzums.
Saldējot garšaugu aromāts un krāsa saglabājas, taču jāievēro vairāki nosacījumi. Pirmkārt, lapiņām jābūt sausām, citādi tās maina krāsu un kļūst brūni zaļas (īpaši jutīgs ir baziliks). Otrkārt, garšaugu lapiņas nevis griež ar nazi, bet saplucina. Tad ieber maisiņos, izspiež gaisu un liek saldētavā. Sasaluši garšaugi viegli sabirst.
Treškārt, tie jāizlieto 4–6 mēnešu laikā, jo pēc tam kvalitāte ievērojami krītas. Garšaugus var saldēt ledus trauciņos – tos smalki sagriež, ieber trauciņos, pārlej ar ūdeni un sasaldē. Pēc tam kubiciņus liek maisiņos. Gatavojot ēdienu, pievieno pāris kubiciņu, un būs gan garša, gan lieliska smarža.