Publicitātes foto

Ērglēnietes Zanes glābšanai saziedoti vairāk nekā 93 000 eiro 2

Lai glābtu ar pulmonālo arteriālo hipertensiju sirgstošās 32 gadus vecās Zanes Lazdiņas dzīvību un Vīnes klīnikā viņai veiktu plaušu transplantāciju un nodrošinātu rehabilitāciju, ir nepieciešami 120 tūkstoši eiro.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Vakar no rīta “Ziedot.lv”, kas rīko līdzekļu vākšanas akciju Zanes dzīvības glābšanai, cilvēki jau bija saziedojuši vairāk nekā 93 tūkstošus eiro, un summa nemitīgi palielinās. “Ziedojumu vākšanu Zanes plaušu transplantācijai sākām pirms nedaudz vairāk kā divām nedēļām, un līdz šim brīdim tajā jau iesaistījušies desmitiem tūkstošu cilvēku. Viņi ir ļoti līdzjūtīgi, īpaši saprotot, ka Zanei nav cita atbalsta, jo Latvijā plaušu transplantācijas netiek veiktas, savukārt līdzfinansējumu šādai operācijai citā valstī Nacionālais veselības dienests, atsaucoties uz likumu, ir atteicies piešķirt,” stāsta “Ziedot.lv” komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne.

Pērn decembrī Vīnes klīnikā Zanei veiktie pārbaužu rezultāti apstiprinājuši Latvijas ārstu konsilija atzinumu, ka slimība strauji progresē, tādēļ jau tuvākajos mēnešos nepieciešama plaušu transplantācija, lai glābtu Zanes dzīvību.

Vairāk jādomā 
par pacientiem


CITI ŠOBRĪD LASA

Pulmonālās hipertensijas biedrības vadītāja Ieva Plūme, kura aktīvi iesaistījusies līdzekļu vākšanā Zanei, uzskata, ka situācija, kas radusies sakarā ar valsts atteikumu līdzfinansēt Zanei nepieciešamo operāciju, signalizē par nopietnu krīzi veselības jomā, kas jau ilgst gadiem. “Kāpēc Nacionālais veselības dienests nevarēja piedāvāt kaut daļēji segt izdevumus par Zanei nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu?” viņa jautā. “Kāpēc cilvēkam jājūtas vainīgam un jāatbild par to, ka viņš ir piedzimis un dzīvo valstī, kurā nav pieejams kāds pakalpojums, bet iestāžu vadība nav gatava pat sēsties pie sarunu galda un risināt jautājumu? Kāpēc situācija jāglābj visiem tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas ziedo līdzekļus, jo viņiem nav vienaldzīgs smagi slima cilvēka liktenis?”

Liela nozīme pulmonālās arteriālās hipertensijas pacientu ārstēšanā ir arī medikamentozajai terapijai. “Diemžēl Zane, kurai vajadzētu lietot vienu efektīvu, pasaulē jau vairākus gadus pazīstamu līdzekli, tā vietā lieto trīs citus specifiskus, protams, arī dārgus, medikamentus, kas neaptur slimības progresiju,” situāciju iezīmē I. Plūme.

Par efektīvāku pulmonālās arteriālās hipertensijas pacientu ārstēšanu Latvijā iestājusies arī pacientu asociācija “PHA Europe”, kas pārstāv 29 Eiropas organizācijas, aicinot Veselības ministriju nekavējoties uzlabot pacientu piekļuvi specifiskiem orfānajiem medikamentiem, ko ierobežo likumdošanā paredzētais limits – aptuveni 14 tūkstoši eiro vienam cilvēkam 12 mēnešu periodā, kā arī piekļuvi plaušu transplantācijai, skābekļa atbalsta terapijai un tehniskajiem palīglīdzekļiem, kas nepieciešami pulmonālās hipertensijas gadījumā.

Reta, bet progresējoša 
slimība


Plaušu hipertensija ir slimība, kas skar plaušas un sirdi un kam raksturīgs paaugstināts spiediens plaušu artērijās – asinsvados, kas nogādā venozās asinis no sirds labā kambara uz plaušām. Jo augstāks spiediens plaušu artērijās, jo smagāk jāstrādā sirdij, lai piegādātu asinis ķermenim. Tiek traucēta organisma apgāde ar skābekli un sašaurinās plaušu asinsvadi, kas var radīt trombozes risku. Plaušu hipertensiju pēc tās attīstības mehānisma iedala piecās grupās, no kurām visretāk sastopama ir viena grupa – pulmonālā arteriālā hipertensija (PAH), no kuras mirstība ir tikpat augsta kā no dažādām vēža formām, tajā skaitā krūts un kolorektālā vēža. PAH var attīstīties jebkurā vecumā, arī bērniem, tomēr biežāk to sastop jaunām sievietēm, kā tas arī noticis Zanes gadījumā.

Reklāma
Reklāma

Tā kā pulmonālā hipertensija ir progresējoša slimība, to veselības stāvokli, kas bija pirms saslimšanas, nav iespējams atgūt, bet, izmantojot medikamentozo terapiju, var apturēt tās progresēšanu.

Diemžēl Ērgļu pusē dzīvojošajai un viesnīcā par pavāri strādājošajai Zanei, kurai pulmonālo arteriālo hipertensiju atklāja pirms gadiem, slimība strauji progresēja. Viņa zaudēja darba spējas un dienām ilgi bija spiesta palikt mājās, jo cieta no reiboņiem un elpas trūkuma, sirdsdarbības paātrināšanās, aizdusas, sāpēm un spiediena sajūtas krūšu apvidū un visā ķermenī, nereti pat samaņas zudumiem. Slimībai raksturīgās zilās nokrāsas (cianoze) lūpas liecina, ka organismam izteikti trūkst skābekļa. Zanei ikdienā liels palīgs ir viņas mamma, kurai gan joprojām jāstrādā, lai nopelnītu iztiku. Progresējot slimībai, jau gadu Zane nespēj naktīs gulēt, tāpēc arī nakts stundās vajadzīga mammas palīdzība. Pēdējo pusgadu Zane diemžēl spējusi pārvietoties tikai ratiņkrēslā. Ārstu konsilijs paziņojis savu spriedumu – Zanei nepieciešama plaušu transplantācija.

Jo ātrāk veiks 
transplantāciju, jo labāk


Pulmonālās hipertensijas biedrības vadītāja Plūme stāsta, ka sākumā, lai palīdzētu Zanei un otram pacientam – Aleksandram, bija iecere par transplantāciju Čehijā, kur tā izmaksātu lētāk. Tomēr, izskatot abu pacientu medicīnas dokumentus, čehu speciālisti atteikušies uzņemties šīs operācijas un savā slēdzienā atzīmējuši, ka iesaka gan Zanei Lazdiņai, gan Aleksandram vērsties Vīnes Universitātes klīnikā. 2013. gada nogalē ar biedrības atbalstu abi pacienti ar saviem pavadoņiem devās uz izmeklējumiem Vīnē, kur Zane tika apstiprināta plaušu transplantācijas programmai ar ieteikumu “jo ātrāk, jo labāk”, savukārt Aleksandram, veicot papildu izmeklējumus, precizēja diagnozi un noskaidrojās, ka viņam ir nepieciešama cita veida operācija – pulmonālā endarterektomija. To viņam martā veiks Latvijas Kardioloģijas centra speciālisti sadarbībā ar ārstiem no Varšavas (Polija). Pirmais pacients, kam pērn Latvijā veica šo unikālo operāciju ar to pašu poļu speciālistu palīdzību, bija Jurijs. “Tagad Jurijs jūtas labi un nesen vēl apmeklēja datoru kursus, kur mācījās programmēt. Tā ka mums ir arī veiksmes stāsti, ar kuriem ļoti lepojamies,” saka I. Plūme, lūdzot mūsu lasītājus būt atsaucīgiem un ziedot Zanes plaušu transplantācijai un pēcoperācijas rehabilitācijai.

Uzziņa


Kur var ziedot


 “Ziedot.lv” mājas lapā: www.ziedot.lv/lv/project/1950

 Ar pārskaitījumu: fonds “Ziedot” 
Reģ. nr. 40008078226, “Swedbank” bankas kods: HABA LV 22 konta nr. LV95HABA0551006150241, mērķis: “Glābsim Zani!”

 Zvanot pa labdarības tālruni 90067009 (maksa par zvanu 1,42 eiro).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.