Lai zāliens sazaļo… Kad jāveic zāliena aerācija? 0
Ilgstoši augošos zālienos velēnas augšējais slānis parasti sablīvējas, kļūst gaisa necaurlaidīgs. Šo procesu paātrina bieža pļaušana, staigāšana un laistīšana. Lai zālienzālēm nodrošinātu nepieciešamo ūdens un barības vielu daudzumu augsnē, kā arī pievadītu saknēm gaisu, zāliens ir jāgaiso (jāaerē). Zemnieku saimniecības “Mazkauliņi” saimnieks, sēklaudzētājs un zāliena ierīkotājs Pauls Buivids stāsta, ka aerācija jāveic pēc iespējas agrāk pavasarī, t.i., kad augsne nožuvusi. Gaisošana veicina strauju augu attīstību. Bez tās zāliens ilgi saglabājas neizskatīgs, pelēks; tas var pat iznīkt, it īpaši blīvās augsnēs, kur ir slikta ūdens caurlaidība. Trūkstot skābeklim, zālienzālēm vāji attīstās sakņu sistēma. Kopumā speciālists iesaka veikt aerāciju divreiz gadā – pavasarī un rudenī (oktobrī).
Nelielās platībās zālienu var nogrābt ar asu grābekli. Lielākā platībā aerāciju parasti veic ar īpašu aeratoru, kam nažveida asmeņi augsnē iespiežas aptuveni 1 cm dziļumā. Tie sagriež velēnu un izvelk ārā visus “atkritumus” – veco zāli, skujas, lapas. Aeratoru stumj tieši tāpat, kā pļaujot zālienu – vispirms aerāciju veic vienā virzienā (vertikāli), pēc tam pretējā virzienā (horizontāli), t.i., krusteniski. Tā kā aerators nepieciešams tikai divreiz gadā, to ērtāk ir nomāt. Piemēram, zemnieku saimniecībā “Mazkauliņi” aeratora iznomāšana maksā 25 eiro diennaktī.
Pēc augsnes irdināšanas noteikti ar grābekli jānovāc sūna, visas zāles un lapu atliekas, lai netraucētu zāles augšanu. Tad iestrādā pilnmēslojumu, kas paredzēts speciāli zālienam, piemēram, ar NPK attiecību 22-5-5 (normālai augšanai un attīstībai vēlami arī magnijs, sērs, dzelzs un mangāns). Deva 30 grami uz kvadrātmetru. Apmēram pēc pāris dienām aerētais zāliens jau ir sasparojies augšanai.