Piegādā vietējie 2
Rīgas 233. pirmsskolas iestādes vadītāja Ruta Garoza gan ir sašutusi par sacelto ažiotāžu medijos saistībā ar nekvalitatīvu dārzeņu piegādi bērnudārziem. “Ierakstiet avīzē, ka nav tādu problēmu! Es te nesaskatu šausmu terapiju!” skaidro Garoza. 233. pirmsskolas iestādei dārzeņus piegādā “Svit un K”, un tā vadītāja slavē piegādātāju par kvalitatīvo preci. “Piegādātājs mums ved īstas Latvijas saknes, nupat iepirkām 200 kg Latvijā audzētu kartupeļu. Otrs piegādātājs ved burkānus, sīpolus – Latvijā audzētus un labas kvalitātes,” skaidro Ruta Garoza, rādot nule kā piegādātos dārzeņus. Arī skābētie kāposti ražoti Latvijā. Citrusaugļu – citronu un mandarīnu – izcelsme gan ir Spānija, bet dārzeņi un āboli nāk no Latvijas. To varot viegli pārbaudīt pēc preču pavadzīmēm. Bērnudārza vadītāja saka, ka līdz šim nav bijusi tāda problēma kā nekvalitatīvu dārzeņu piegāde.
Vēl citas pirmsskolas iestādes saimniecības daļas vadītāja, kas vēlējās palikt anonīma, norādīja, ka gadījumos, ja pirmsskolas iestādei tiek piegādāta nekvalitatīvāka prece, tā uzreiz viņa lūdz samainīt preci pret kvalitatīvu un to arī piegādātājs izdara. “Mums ir ļoti stingras prasības, kas jāievēro. Nevaram pasūtīt dārzeņus uz mēnesi, bet pasūtu trīs reizes nedēļā, stingri rēķinot, cik daudz nepieciešams,” skaidro saimniecības daļas vadītāja. Viņa uzskata, ka zaļais iepirkums ir veicinājis to, ka vietējo ražotāju prece pirmsskolas iestādēs nonāk arvien vairāk. Uz jautājumu, kas viņai liek secināt, ka prece ir vietējā, saimniecības daļas vadītāja atbild – gan pēc dokumentācijas, gan pēc izskata. Saskaņā ar izstrādāto kārtību viņai esot jāpārbauda preču piegāžu dokumenti, kur jābūt norādītai preces izcelsmes vietai un cenai. Pēc izskata arī varot pateikt, ka dārzeņi ir vietējie – tie ir nevienāda izmēra, apmēram tādi, kādi aug pašmāju dārzos.
Augļu un dārzeņu piegādātāja “Svit un K” valdes loceklis Viktors Žolners zina teikt, ka ir firmas, kas tikai izmanto zaļo iepirkumu, lai uzvarētu konkursos, taču preci no zemniekiem nemaz neiepērk. Arī “Svit un K” nācies zaudēt iepirkumu konkursos, jo citām firmām atbilstošo sertifikātu bijis trīs reizes vairāk.
“Svit un K” pasūtītājiem piedāvā vietējo preci, ko iepērk jau rudenī ražas novākšanas laikā un uzglabā atbilstošos apstākļos līdz pavasarim. “Ar tādām cenām, kādas ir dārzeņiem, nepietiek. Skaidrs, ka jāiegulda sava nauda, lai dārzeņus varētu uzglabāt, jo tās ir izmaksas,” skaidro uzņēmuma vadītājs. Viņš gan uzskata, ka šobrīd zaļajā iepirkumā valda liela nekārtība, jo pašmāju audzētāji nevar nodrošināt nepieciešamo dārzeņu un augļu apjomu visu gadu, tāpēc nākas piegādāt importa preci.
“Labu kvalitāti par viszemāko cenu var prasīt rudenī, kad ir jaunā raža, bet to nevar prasīt visu gadu. Mums te nav Spānija, mēs bez ārzemju precēm neizdzīvosim,” norāda vairumtirgotājs.