Lai vēzi pamanītu agrāk. Saruna ar gastroenteroloģi un endoskopisti Lindu Sosāri 3
Garās gaidīšanas rindas uz valsts apmaksātajiem izmeklējumiem ir problēma, ko varētu atrisināt ne tikai lielāks valsts finansējums, bet arī mērķtiecīga un ekonomiska izmeklējumu plānošana. Tā uzskata Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura terapijas centra Endoskopijas nodaļas vadītāja gastroenteroloģe un endoskopiste Linda Sosāre. Viņa ietilpst komandā, kas īsteno Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas un uzņēmuma “Olympus Latvia” uzsākto sociālo kampaņu, kuras laikā reģionu iedzīvotājiem tiek veikti bezmaksas endoskopiskie izmeklējumi, tostarp kolonoskopija un fibrogastroskopija. Kopā ar kolēģiem decembrī Linda Sosāre devās uz Balviem, bet 26. janvārī – uz Jēkabpili.
– Kāds ir šīs sociālās kampaņas mērķis?
–Vēlamies pierādīt Latvijas iedzīvotājiem, ka kolorektālo, it īpaši resnās zarnas, vēzi varam atklāt agrīnās, pat priekšvēža stadijās. Zarnu vēzis ļoti bieži attīstās gļotādas izaugumā – polipā. Ar endoskopijas metodi izmeklējot resno zarnu – veicot kolonoskopiju, polipus var ne tikai atklāt, bet arī likvidēt, izvairoties no ļaundabīgas saslimšanas nākotnē. Endoskopijas laikā var veikt arī biopsiju – paņemt gļotādas audu paraugu, lai nosūtītu to uz laboratoriju analīzei. Tas ļauj ne tikai atklāt vēža šūnas, bet arī iekaisumu.
– Kā tiek plānots izbraukuma vizīšu maršruts?
–Endoskopisko izmeklējumu veikšanai nepieciešamo moderno aparatūru nevar ielikt somā un vienkārši paņemt līdzi – tā jāved ar kravas automašīnu. Pirms izmeklējumiem iekārtas vajag uzstādīt, dezinficēt. Arī telpai, kur izmeklējumi tiek veikti, jāatbilst visām prasībām. Jārēķinās arī ar to, ka kolonoskopija tiek veikta pilnā narkozē, tādēļ pacientam pēc procedūras divas stundas jāuzkavējas. Līdz ar to izbraukumu vizītes notiek reģionu slimnīcās, kur ir piemēroti, pacientam droši apstākļi.
Viens no kampaņas mērķiem ir arī demonstrēt speciālistiem reģionos moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas. Piemēram, ar to iespējams ieraudzīt pat divus milimetrus “lielus” potenciāli ļaundabīgus veidojumus.
Kopumā sešu mēnešu laikā plānoti desmit izbraukumi uz Latvijas reģionu pilsētām.