FOTO: Shutterstok.com

Lai vasarā skaisti ziedētu, tagad par tām jāparūpējas! Pavasara darbi rožu dobē 0

Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Jūs nevarat iedomāties, kādā ellē es dzīvoju” – Anna Sedokova reaģējusi uz traģiskajām ziņām par Timmas nāvi 238
Kokteilis
Dzimšanas apliecībā tēva ailīte bijis rakstīts: Guntars Račs. Runājis vīrietis, kurš varētu būt mūziķa dēls
Melna diena Latvijas sportā… Ģimene paziņo, ka miris Latvijas soļošanas karognesējs Aigars Fadejevs
Lasīt citas ziņas

Lai dārza karalienes rozes vasarā mūs priecētu ar burvīgiem ziediem, par tām jāsāk rūpēties jau agri pavasarī. Konsultē rožu audzētāja, kolekcijas dārza “Rozītes” saimniece Daila Trubiņa.

Rožu audzētāja un kolekcijas dārza Rozītes saimniece Daila Trubiņa stāsta, ka šī ziema rozēm nav bijusi labvēlīga, un pēc pieseguma noņemšanas daudziem dārzniekiem paveras ne visai iepriecinoša aina – lielākā daļa rožu dzinumu ir nomelnējuši. Tomēr, ja rozes pareizi iestādītas, pēc visu sala bojāto zaru nogriešanas līdz zemei tie parasti dzen jaunus dzinumus, un krūms veiksmīgi atjaunojas.

Apgriešana

CITI ŠOBRĪD LASA

Gadu gaitā rozes zaudē vitalitāti, vēlmi ziedēt un noveco. Tāpēc pavasara griezums darbojas kā atjaunojoša procedūra, kas pamodina pie rozes pamatnes esošos snaudošos pumpurus. Tie sāk augt un veido spēcīgus dzinumus.

Pieņemts uzskatīt, ka rozes sāk apgriezt laikā, kad sāk ziedēt forsītijas.

“Jo spēcīgāka ir apgriešana, jo spēcīgāka ataugs roze, tāpēc nav jābaidās no griešanas,” norāda rožu audzētāja. Izretināts krūms saņems vairāk gaismas, un samazināsies arī uzņēmība pret sēņu izraisītām slimībām. Sākumā izgriež visus sīkos, novājinātos, slimos, aizlauztos un sala bojātos melnos zarus līdz zaļajai koksnei.

Mēslošana

Lai pēc apgriešanas rozēm būtu spēks dzīt jaunos dzinumus, pumpuru briešanas laikā tās mēslo ar slāpekli saturošu mēslošanas līdzekli, piemēram, amonija vai kalcija nitrātu. Atkarībā no krūma lieluma un vecuma uzber 1–3 saujas mēslojuma un ierušina augsnē. Pēc divām nedēļām mēslo atkārtoti. Sausā laikā pēc mēslošanas rozes kārtīgi salaista, lai mēslošanas līdzeklis izšķīstu un ātrāk nonāktu līdz saknēm. Var aplaistīt jau ar izšķīdinātu amonija nitrātu – 30 gramu uz 10 litriem ūdens.

Minerālmēslu vietā var lietot organiskā mēslojuma granulas, sadalījušos kūtsmēslus vai kompostu. Uz kvadrātmetru iestrādā aptuveni 5 kg komposta vai sadalījušos kūtsmēslus. Izmantojot granulēto organisko mēslojumu, kas ir koncentrēts, krūmam pietiek ar vienu divām saujām. Precīzas devas norādītas uz iepakojuma. Lietojot organiskās vielas, tās jādozē ar mēru, pretējā gadījumā var apdedzināt rožu saknes.

Reklāma
Reklāma

Labāk mēslot mazāk, bet biežāk.

Maijā vai jūnija sākumā, kad veidojas ziedpumpuri, izmanto kādu no kompleksajiem minerālmēsliem, vislabāk rozēm paredzētos, kas satur slāpekli, fosforu un kāliju, arī mikroelementus. Daila Trubiņa iesaka izmantot ilgas iedarbības mēslošanas līdzekļus, piemēram, Osmocote ražotos, kuru sastāvdaļas pakāpeniski nonāk augsnē un nodrošina augu ar barības vielām visu sezonu.

Augustā mēslo ar rudens mēslojumu, kura sastāvā nav slāpekļa. Vēl ieteicams augusta otrajā pusē ap rožu ceriem iestrādāt koku pelnus – 0,5 kg uz kvadrātmetru. Pelni satur kāliju, kalciju, magniju un vairākus citus mikroelementus, kas stiprina rozes.

Laistīšana

Svarīgi, lai rozes visā veģetācijas periodā saņemtu pietiekami daudz mitruma.

Jo vairāk augi tiek mēsloti, jo spēcīgākas izaug rozes, jo vairāk vajadzīgs ūdens, īpaši pēc papildu mēslošanas. Pretējā gadījumā augsnē var veidoties pārmērīga sāļu koncentrācija, kas apdedzina jaunās saknītes. Rozes visintensīvāk aug veģetācijas sezonas pirmajā pusē, kad mūsu klimatiskajos apstākļos parasti trūkst mitruma. Sausā laikā laista divas trīs reizes nedēļā.

Vienā laistīšanas reizē rozei vajag vismaz 5 litrus ūdens, bet lielai parka un stīgotājrozei pat 2–3 spaiņus. Jālaista tā, lai 50 cm augsnes slānis samirktu. Vislabāk laistīt agri no rīta vai vakarā, bet tā, lai lapām būtu laiks nožūt pirms nakts. Pēc 2–3 stundām, kad augsne pietiekami nožuvusi, to viegli uzirdina, kas aizkavē mitruma iztvaikošanu un veicina gaisa iekļūšanu augsnē.

Ievēro!

Griež 0,5 cm virs pumpura vai jaunā dzinuma.
Melnos, apsalušos dzinumus apgriež 1 cm zem bojātās daļas.
Griezums jāveic tā, lai augšējais pumpurs būtu vērsts uz āru. Dzinumiem, kas aug uz iekšu, bieži vien nepietiek gaismas un gaisa, vasarā tos pirmos skar dažādas slimības.
Griezuma laukumam jābūt iespējami mazākam, tāpēc labāk griezt taisni vai nedaudz slīpi.
Kad mēslot caur lapām

Ja rozēm novēro izteiktu barības vielu trūkumu, piemēram, lapu hlorozi, augi jāmēslo caur lapām. To dara reizi mēnesī, vēlams mākoņainā dienā vai vakarā, lai pasaudzētu lapas no saules apdegumiem. Izmanto šķīstošo vai šķidro mēslojumu, piemēram, OMEX, Substral mēslojumu rozēm. Mēslošana caur lapām jāpabeidz līdz jūlija vidum.

Rozes nedrīkst laistīt ar krāna ūdeni, kas satur hloru. Nav vēlama laistīšana ar aukstu ūdeni uz lapām, īpaši karstā laikā.

Kā apgriež dažādas rozes

Floribundrozes un tējhibrīdrozes apgriež samērā zemu, atstājot virs zemes trīs četrus pumpurus. Tas veicina kuplāka krūma veidošanos un bagātīgāku ziedēšanu. Labi attīstītā krūmā atstāj četrus piecus spēcīgākos dzinumus, bet vājākos un sīkākos izgriež.

Krūmrozēm dzinumus saīsina par trešdaļu. Aptuveni ik pēc trim gadiem vienu vai divus galvenos dzinumus vajadzētu nogriezt 15 cm virs zemes. Tas veicina jaunu dzinumu veidošanos no pamatnes un pastāvīgi atjauno augu.

Stīgotājrozēm apgriež tikai sala bojātos dzinumu galus, cenšoties rozi atstāt pēc iespējas garāku. Krūmiem, kas vecāki par astoņiem gadiem, katru gadu pamazām izgriež novecojušos, pārkoksnējušos zarus.

Parka rozēm saīsina tikai sala bojātos dzinumu galus, kā arī katru gadu izgriež dažus vecos un slimību bojātos zarus. Ja krūms novecojis un tā apakšdaļa veidojas kaila, bez lapām, pavasarī to nogriež zemāk jeb atsēdina, atstājot tikai ceturtdaļu no augstuma, kas veicina snaudošo pumpuru attīstību.

Klājeniskajām rozēm dzinumus apgriež, atstājot katram divus trīs pumpurus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.