Lai top gaišāks! Kādu efektu telpā var panākt ar dažāda veida gaismām un tās leņķiem 0
Vispārējais apgaismojums
Visas telpas vienmērīgai apgaismošanai paredzēts vispārējais apgaismojums. To panāk, izmantojot tiešo, atstaroto, izkliedēto un jaukto gaismu.
Tiešo gaismu nodrošina tādi gaismas ķermeņi, kuru izstarotā gaisma tiek novirzīta precīzi uz vajadzīgo plakni. Objekti šādā apgaismojumā izskatās lielāki un apjomīgāki. Lai iegūtu tiešo gaismu, izmanto plafonveida lampas, galda lampas, iekārtās lampas un dažus iebūvēto gaismekļu veidus.
Atstarotā gaisma tiek virzīta uz griestiem vai sienām, no kurām tā atstarojas, radot izlīdzinātu apgaismojumu, kas padara telpu gaisīgāku, plašāku, bet, galvenais, ļoti komfortablu acīm. Šādas gaismas iegūšanai piemērotas neliela izmēra griestu lampas, ko izvieto pa telpas perimetru. Līdzīgu efektu var panākt, izmantojot vairākas sienas lampas ar augšuppavērstu kupolu, kas novirza gaismekļu radīto gaismu uz griestiem.
Izkliedētā gaisma ir, ja gaismekļa radītā gaismas straume izkliedējas caur lampas puscaurspīdīgu kupolu. Izkliedēšanas leņķis var sasniegt pat 360 grādus. Šādai gaismai ir mazs lietderības koeficients – tā vairāk noderīga kā vispārējs telpas apgaismojums, ko rada lustras vai citi pie griestiem piekārtie griestu gaismekļi ar abažūriem.
Jauktā gaisma apvieno jau minētos gaismas veidus – vienlaikus gaisma izplatās gan augšup, gan lejup, gan caur puscaurspīdīgu materiālu. Šāda gaisma piemīt nedaudzām galda lampām, kā arī jaunākajiem piekarināmiem ofisa gaismekļiem.