Socnodoklis no minimālās algas: “Lai tie lielie gudrīši atbrauc uz Līvāniem” 36
Reģionālo attīstības centru apvienība vēstulē Ministru prezidentam Mārim Kučinskim un finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai pauž satraukumu par valdībā pieņemtajiem lēmumiem, kuri nākamgad stāsies spēkā un var pamudināt mazos reģionu uzņēmumus pārtraukt savu darbību. Vislielākās bažas raisa, ka sociālais nodoklis no minimālās algas likmes būs jāmaksā visiem tiem, kuri strādā uz nepilnu slodzi, un ka obligāti būs jāpāriet uz jaunākās paaudzes kases aparātiem.
Vents Armands Krauklis, Valkas novada domes priekšsēdētājs: “Es to visu vērtēju ļoti negatīvi. Visvairāk uztrauc, ka nav jau tā, ka tas viss nāk kā zibens spēriens no skaidrām debesīm. Par to jau bijušas diskusijas, ir runāts arī ar iepriekšējo finanšu ministru, diemžēl atsaucība nav sagaidīta. Mērķis it kā nav slikts – lai cilvēkiem uzkrātos lielāks pensijas kapitāls. Bet ka tikai nesagaidām pretēju efektu. Jo ļoti daudziem laukos un mazpilsētās ir nepilnas slodzes – ne tikai 0,5, bet arī 0,4 un pat 0,2. Mūsu pašvaldības institūcijās vien tādu cilvēku skaits sasniedz 12. Ko darīt pašvaldībām, ko darīt mazajiem uzņēmumiem? Gandrīz vai tā – vai nu kaut kā jāšmaucas, vai arī cilvēki ar nepilnām slodzēm jāatstāj bez darba. Bet ko nozīmē bez darba palikt pagastā vai mazpilsētā? Pusslodze vai pat 0,2 slodzes – arī tas ir liels atspaids. Ja cilvēkam ir māja, nekur prom neaizskries. Kā tad lai dzīvo? Un kāda cilvēkam būs pensija? Tas trakākais, ka viss sanāk kaut kā kopā, vienlaikus. Tikko mazie uzņēmumi nostādīti fakta priekšā, ka vairāk jāmaksā par elektrību, un še tev – jauns trieciens. Kam par to jādomā visvairāk? Protams, premjeram. Tāpēc arī manis vadītā Reģionālo attīstības centru apvienība viņam nosūtīja vēstuli, kurā uzsvērts, ka tieši paredzamās valdības reformas uzņēmējdarbības vides sakārtošanā var novest mazos uzņēmumus līdz slēgšanai.”
Andris Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs: “Uzskatu, ka ziepes savārīja iepriekšējo valdību laikā. Ļoti slikti, ka bieži vien galvenais ir tas, ko saka padomnieki, tie gudrīši, kam patīk izzīst no pirksta. Vēl arvien valstī nav elastīgas pieejas! Arī šajā gadījumā ar sociālā nodokļa iekasēšanu no pilnas minimālās algas likmes un jaunākās paaudzes kases aparātu uzspiešanu gan lieliem uzņēmumiem, gan maziem tiek pierādīts, ka nespējam saimniekot elastīgi. Dzīve skaidri diktē, ka ir vajadzība pēc dažādības, ka ir nepieciešami izņēmumi, bet nav. Visu mēģina sasniegt ar vienu plašu vēzienu. Ko pašvaldībām un uzņēmumiem iesākt ar visām tām daudzajām nepilnajām slodzēm, ko darīt ar cilvēkiem, kuru darbs ir ļoti nepieciešams? Apkopējas, lietvedes, koncertmeistares, pastnieces, veikalnieces, kapu strādnieki, aprūpētājas… Lai tie lielie gudrīši atbrauc uz Līvāniem un nodemonstrē, kā tikt galā, lai nebūtu negatīvs rezultāts, kas, kā zināms, vienmēr ērcina cilvēkus un nenāk par labu ne pašvaldības, ne valsts tēlam.”
Normunds Štoferts, Kandavas novada domes priekšsēdētājs: “Kārtējo reizi viss līdz galam nav pārdomāts. Un neieklausās pašvaldību teiktajā. Mēs sakām skaidrā latviešu valodā – lietas vajag sakārtot. Vai tad tā ir sakārtošana, ja kaut ko mēģina pieņemt, neparedzot līdz galam, kādas var būt sekas. Valdība vēlas, lai valsts saņemtu vairāk nodokļos. Bet izskatās, ka atkal būs tā – gribējām kā labāk, iznāca kā vienmēr. Vai tad nepietiek ar skolotāju algu reformu? Kandavā ir Latvijas lielākā internātskola, valdība grib uzspiest internātskolu finansēšanu pašvaldībām. Grib ietaupīt, nepadomājot par sekām, par to, kas notiks ar bērniem. Ar mazajiem uzņēmumiem un sociālā nodokļa maksāšanu no minimālās algas likmes, lai gan cilvēki strādā uz nepilnu slodzi, nonāksim turpat – pie sliktāka rezultāta.”
Jānis Dimitrijevs, Viesītes novada domes priekšsēdētājs: “Mūsu pašvaldībā cietīs 25 cilvēki, mazie uzņēmumi, kam tā jau grūti, nonāks vēl lielākās grūtībās. Domājiet taču ar galvu!”