Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

Lai testaments būtu drošs. Kā to pareizi uzrakstīt? 0

Gribētu uzrakstīt testamentu, bet nezinu, kā labāk rīkoties, lai tas būtu drošībā. Kaimiņiene stāsta, ka drīz vien cilvēku pašu rakstītie testamenti nebūšot lietojami. Vai tā ir taisnība? ALDONA MADONAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš uzsver, ka vienīgā garantija, lai testaments būtu drošs un tajā rakstītais tiešām būtu testamenta atstājēja griba, ir pie zvērināta notāra sastādīts publisks testaments.

Publisks nozīmē, ka dokuments ir publiski ticams – tāds, ko nevar apšaubīt un kas citiem jāņem vērā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šāds testaments turklāt tiek reģistrēts Testamentu reģistrā, kur automātiski ir fiksēti visi pie zvērinātiem notāriem sagatavotie un glabāšanā nodotie testamenti.

Tātad tikai pie zvērināta notāra sagatavotajos testamentos teiktais nav apšaubāms, jo cilvēks personīgi ierodas pie notāra (vai sazinās attālinātajā videokonsultācijā caur portālu www.latvijasnotars.lv), kurš pārliecinās par personas identitāti, rīcībspēju un gribu. Viņi kopā uzraksta testamentu, pārrunājot visas cilvēka vēlmes.

Savukārt pašu rakstīta un mājās glabāta testamenta īstumu diemžēl nevar garantēt. Ja tomēr esat nolēmusi glabāt mājās pašas rakstītu testamentu, tad atgādinām, ka no 2014. gada 1. jūlija privāts testaments jāsagatavo rakstiski, tikai mantojuma atstājējam pašam ar savu roku to uzrakstot un parak­stot.

Šāda prasība tika ieviesta, lai aizgājēja tuviniekiem, kuri labi pazīst testamenta atstājēju, nerastos šaubas par dokumenta īstumu un lai negodīgiem ļautiņiem, kuri vēlas piesavināties aizgājēja mantu vai īpašumu, tas nebūtu tik viegli izdarāms.

Līdz 2014. gada 1. jūlijam rakstītie privātie testamenti, kuri sastādīti, piemēram, datorrakstā un kurus testators tikai parak­stījis ar savu roku divu liecinieku klātbūtnē, būs derīgi un varēs stāties spēkā vienīgi tad, ja līdz 2020. gada 31. decembrim tiks iesniegti zvērinātam notāram, kurš ir saistīts ar šo mantojuma lietu. Pēc tam šādi testamenti mantojuma lietās vairs nebūs derīgi.

No 2021. gada mantošana būs iespējama tikai ar tādu testamentu, kas ir pie notāra sagatavots vai pilnībā testatora pašrocīgi uzrakstīts un parakstīts. Tas nozīmē, ka cilvēkiem, kuri glabā datorrakstā sagatavotu privātu testamentu, ir vērts aiziet pie notāra un savu novēlējumu ietvert citā pēdējās gribas rīkojuma formā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.