Kā apturēt sviedru aumaļas? Paņēmieni pret pārlieku svīšanu 2
Krekls vai blūze līp pie muguras, pa seju tek sviedru lāsītes, padusēs redzami nodevīgi plankumi, plaukstas kļūst mitras, sasvīdušās pēdas uzvēdī nelāgu aromātu. Kā šos plūdus apturēt?
Veselam cilvēkam diennakts laikā izdalās apmēram puslitrs sviedru. Tādējādi organisms atbrīvojas no vielmaiņas galaproduktiem un sevi dzesē. Sviedri lielākoties uzreiz nožūst un nav manāmi, taču pārmērīgas svīšanas gadījumā to daudzums var palielināties līdz pat 10, 14 litriem dienā. Visbiežāk pastiprināti svīst paduses, plaukstas un pēdas, retāk – piere, un tas atkarīgs no sviedru dziedzeru daudzuma un lieluma noteiktos ādas rajonos. Reizēm caurspīdīgais sekrēts izdalās pat ar strūklu.
Pārlieka svīšana nav tikai kosmētiska vai psiholoģiska problēma. Ķermeņa vietās, kas pastāvīgi klātas sviedriem, var rasties izsitumi, iekaisums vai ādas sēņu infekcija.
Kur slēpjas problēmas sakne
Lai mazinātu svīšanu, svarīgi noskaidrot cēloni. Saistībā ar iedzimtību to var izraisīt stress un sakāpinātas emocijas, bet citkārt – veselības problēmas, piemēram, sirds un asinsvadu, plaušu slimības, neiroloģiskas saslimšanas, piemēram, Pārkinsona slimība vai asinsizplūdums galvas smadzenēs, pastiprināta vairogdziedzera darbība, cukura diabēts, dažādas infekcijas un ļaundabīgas saslimšanas, kā arī alkoholisms un citu vielu atkarības. Svīšana mēdz pastiprināties pubertātes, grūtniecības un menopauzes laikā, kad organismā notiek hormonālās svārstības.
Jāizvērtē, vai pēdējā laikā nav parādījušies vēl citi simptomi, kuru dēļ jādodas pie ģimenes ārsta un nereti pie endokrinologa vai neirologa, lai veiktu izmeklējumus. Jāapsver, vai svīšanas iemesls nav medikamentu lietošana.
Paņēmieni pret pārlieku svīšanu
• Izvēlēties gaisa temperatūrai piemērotu apģērbu un apavus, vēlams no dabiska un elpojoša materiāla.
• Lietot dezodorantus un antiperspirantus, kuri daļēji novērš svīšanu un nomāc sviedru specifisko aromātu, taču vakarā to paliekas vajag nomazgāt.
• Pēc iespējas biežāk atvēlēt laiku ūdens procedūrām, piemēram, kontrastdušai vai peldei vēsā ūdenī, lai uzlabotu asinsvadu tonusu.
• Atturēties no pārmērīgas pikantu un sāļu ēdienu, kafijas, šokolādes un alkohola lietošanas, kas sviedru aromātu var padarīt izteiktāku.
• Problemātiskajās vietās izmantot alumīnija hlorīdu, tanīnus vai formaldehīdus saturošus līdzekļus vai sviedru dziedzeru darbību kavējošus medikamentus lietot iekšķīgi.
• Plaukstām un pēdām veikt fizikālās terapijas procedūras sonoforēzi vai jonoforēzi, to laikā ādā ievadot ārstnieciskas vielas, kas aizver poras, pa kurām izdalās sviedri. Efekts parasti jūtams pēc 8–10 reizēm, taču nav ilgstošs.
• Sviedru dziedzerus padusēs var likvidēt ķirurģiski. Arī smagas plaukstu svīšanas gadījumā tos var operēt, taču dažkārt pēc tam pastiprināti svīst citas ķermeņa daļas, tādēļ šī metode izmantojama vienīgi tad, ja nekas cits nelīdz.
• Pēdām vienu līdz divas reizes dienā lietot speciālus mentolu, ēteriskās eļļas un tanīnu saturošus krēmus un aerosolus, kas novērš nepatīkamo aromātu un nedaudz mazina svīšanu.
• Uz pēdām sviedru dziedzeru darbību var bloķēt ar alumīnija hlorīdu saturošiem antiperspirantiem. Tos izmanto katru vakaru vienu mēnesi, bet, kad problēma mazinājusies, – trīs reizes nedēļā.
• No rīta pēdas ierīvēt ar talku vai tanīnu, mentolu vai cinka dioksīdu saturošu pūderi, kas nosprosto sviedru dziedzeru poras.
• Ja neuztrauc ādas iekrāsošanās, pēdu svīšanu palīdz mazināt ozolu mizu novārījums. Uz litru ūdens vajag 50–100 gramu, vāra 15–30 minūtes un padzisušajā šķidrumā 10–15 minūtes mērcē kājas. Efekts būs jūtams pēc pāris nedēļām.
• Stipri svīstošas pēdas paturēt jūras sāls vai viegla ābolu etiķa šķīdumā, ko pievieno pa ēdamkarotei uz litru ūdens. Šāda vanniņa palīdzēs arī pret sēņu infekciju.
• Ja izteiktās svīšanas cēlonis ir nestabila veģetatīvā nervu sistēma, regulāri atvēlēt laiku fiziskām aktivitātēm un atpūtai, bet pārlieka stresa brīžos lietot baldriāna vai citus nomierinošus preparātus.
Drošākais glābējs – botulīna toksīns
Par visefektīvāko metodi pret pastiprinātu svīšanu, it īpaši plaukstām un padusēm, uzskata botulīna toksīna injekcijas. Šis preparāts bloķē nervu sistēmas impulsus uz sviedru dziedzeriem, tādēļ tie vairs neizdala sekrētu. Injekcijas parasti veic siltākā laikā – pavasarī vai vasaras sākumā. Iepriekš izdara speciālu testu, lai noteiktu sviedru dziedzeru aktivitāti, izvietojumu un lielumu.
Katrā padusē ar tievu adatiņu izdara aptuveni 20–25 dūrienus. Procedūra ilgst apmēram 10–15 minūtes. Efekts parādās pēc 2–7 dienām un atkarībā no organisma individuālajām īpatnībām saglabājas no sešiem līdz astoņiem mēnešiem. Iedarbībai mazinoties, injekcijas var veikt atkārtoti, taču ne biežāk kā reizi četros mēnešos.
Nav novērots, ka botulīna toksīns izraisītu nevēlamas blaknes vai alerģiskas reakcijas, taču injekcijas neiesaka grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti.
Pēc procedūras nedēļu jāatturas no pirts apmeklēšanas un citām karstuma procedūrām, kā arī lielas alkohola devas uzņemšanas.
KONSULTĒJUSI SKAISTUMA KLĪNIKAS “4. DIMENSIJA” DERMATOLOĢE LAUMA VALEINE