Lai svētki uzmirdz bez bažām 0
Nākamajā nedēļā no 6. līdz 12. jūlijam gaidāmajā lielākajā šīs vasaras notikumā – XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos – būs ieviesti vairāki jauninājumi, kas attieksies uz rūpēm par dalībnieku veselību, kā arī drošību un kārtību svētku laikā.
“Gatavošanās ir beigusies, un visas iesaistītās organizācijas ir gatavas svētkiem. Esmu pārliecināta, ka to norise būs veiksmīga,” vakar, tiekoties ar preses pārstāvjiem, pauda izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.
Gaidāms, ka svētkos piedalīsies gandrīz 38 tūkstoši dalībnieku – kuplākais skaits to vēsturē –, no 200 līdz pat 400 tūkstošiem apmeklētāju un Rīgas ielās būs ap 1100 papildu transporta vienību.
Lai gan esot izstrādāts dažādu risku vadības plāns, pēc organizatoru teiktā tomēr neradās pilna pārliecība par to, vai ir skaidrība, kā rīkoties ekstremālās situācijās – piemēram, ja Rīgu atkal piemeklēs tikpat svelmains karstums kā 2010. gadā, kad tika pat runāts, ka ar steigu jāmaina normatīvi par publisku pasākumu norisi, kuros piedalās bērni. Svētku izpilddirektore Agra Bērziņa uzsver, ka konkrētās izšķiršanās, tāpat kā iepriekš, būs operatīvās vadības grupas rokās. Jācer, ka piepildīsies meteorologa Toma Briča vakar prognozētais – “neizskatās, ka laika apstākļi svētkus nākamnedēļ varētu sabojāt, drīzāk gan uzlabot”, jo liela svelme it kā neesot gaidāma. Ir ieviests arī jauninājums, ka dejotājiem Daugavas stadionā no tiešiem saules stariem un lietus šaltīm būs iespēja atpūsties īpašās nojumēs. Plānots arī, ka katras vecuma grupas dejotāji izpildīs tikai trīs četras dejas, līdz ar to katrs dancotājs uz laukuma būs aptuveni desmit minūtes. Savukārt noslēguma koncerts, pēc Agras Bērziņas teiktā, nebūs ilgāks par divām ar pusi stundām, un tā laikā nebūs koru pārmaiņu un pārstaigāšanu. Savukārt apmeklētājiem jārēķinās, ka Mežaparka Lielās estrādes un Daugavas stadiona tuvumā skatītāju personiskajiem transportlīdzekļiem autostāvvietu nebūs, bet, tāpat kā 2013. gada lielajos svētkos, būs ierīkota speciāla apsargāta velonovietne.
Svētku izpilddirektore “LA” arī apliecināja, ka no RTU ekspertiem par Daugavas stadiona gatavību svētkiem saņemts pozitīvs atzinums, tieši šobrīd noritot darbi, lai nomainītu iepriekšējo, 2008. gada segumu.
Svētku dalībniekiem būs iespēja braukt Rīgas sabiedriskajā transportā bez maksas. Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs arī sola, ka nepieciešamības gadījumā tikšot nodrošināti papildu reisi uz lielāko pasākumu norises vietām. Pie skolām, kurās būs apmetušies svētku dalībnieki, tiks noteikts ātruma ierobežojums – 30 km stundā.
Svētku laikā 26 tūkstošus bērnu izmitinās 60 Rīgas skolās, kurās kārtību, vai nu tieši apsargājot, vai regulāri patrulējot, visu diennakti nodrošinās Valsts policija (VP). VP priekšnieks Ints Ķuzis uzsvēra, ka visu nedēļu policija strādās pastiprinātā režīmā, sevišķu uzmanību pievēršot autovadītāju veselības stāvokļa, kā arī transportlīdzekļu ātruma kontrolei. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons apliecināja, ka apsekotas pilnīgi visas skolas, kur dzīvos jaunieši, tomēr dažās atsevišķi jautājumi vēl palikuši neatrisināti. Dienests vakaros un naktīs veikšot kontroles pārbaudes vietās, kur uzturas bērni. Svētku dalībniekus ēdinās trīs reizes dienā atkarībā no noslogojuma gan skolās, gan norišu vietās. Tomēr būšot arī dienas, kad saspringtā grafika dēļ pusdienās nāksies iztikt ar sausajām ēdiena paciņām.
Kā atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktora vietniece Renāte Pupele, svētku laikā būs pieejama mediķu palīdzība dažādos līmeņos – sākot no pirmās palīdzības, ko nodrošinās kopā ar Sarkano Krustu, līdz bērnu reanimācijas brigādēm un teltīm ar medpunktiem, kurās deju svētku laikā strādās traumatologi. Arī katrā mītnes vietā bērniem līdzās būs mediķis. Noslēguma koncerta laikā būs jauna īpaša medicīniskās uzraudzības sistēma – dalībniekiem izsniegs speciālas zīmes, ar ko varēs signalizēt turpat netālu esošajiem mediķiem veselības problēmu gadījumā.
UZZIŅA
XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
* Kopā piedalīsies 37 890 dalībnieku.
* Kopējais svētku budžets: 5,4 miljoni eiro, no tiem valsts piešķirtais finansējums 4,2 miljoni eiro.
* Vidējais honorārs: virsdiriģentiem par dziesmu – 200 eiro, tautas deju lielkoncerta virsvadītājam atkarībā no dejotāju vecuma grupas – 120 – 220 eiro par deju.
* Daži no svētku budžeta ievērojamākajiem izdevumu posteņiem (saskaņā ar informāciju Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā un svētku organizatoru sniegtajām ziņām):
* Noslēguma koncerta “Manā dziesmā tu…” mākslinieciskā realizācija – 177 196 eiro (piegādātāji aģentūra “Mūza” un Mirdza Zīvere). Tajā skaitā – režisora atalgojums 6000 eiro pirms nodokļu nomaksas. Aģentūras izmaksas veido tehniskais nodrošinājums un realizācija – gaismošana, apskaņošana, ekrāni, podestūra, scenogrāfijas elementi, montāžas, demontāžas, transporta izmaksas, apkalpojošais personāls u. c.
* SIA “BT 1” par telpu nomu un pakalpojumiem koncertu “Taures sauc” un “Te mēs es@m” sagatavošanai un pakalpojumiem – 130 266,79 eiro.
* Izmaksas veido nomas maksa par 6 dienām (telpas, autostāvvieta, aprīkojums pakalpojumi, podestūras) – 91 688 eiro; pasākumu gaismošana un apskaņošana – 46 282 eiro, scenogrāfija pūtēju orķestra lielkoncertam –15 742 eiro, apsardze, ieejas kontrole – 3909 eiro.