Lai skolas pusdienas nekaitētu veselībai, ja slimo ar celiakiju 8
“Celiakija nav slimība, bet gan dzīvesveids. Bērns var būt pilnīgi vesels, ja vien viņš ikdienā stingri ievēro bezglutēna diētu,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas gastroenteroloģe Ārija Marksa-Ebele. Celiakiju izraisa paaugstināta organisma jutība pret glutēnu jeb lipekli, ko satur graudaugi – kvieši, rudzi, mieži. Pat neliela drusciņa lipekļa, kas nejauši nonākusi ēdienā, var izraisīt smagus veselības traucējumus. Savukārt, ievērojot diētu, bērni var būt veseli un aktīvi, normāli attīstās un sasniedz lieliskus rezultātus mācībās un sportā.
No 2012. gada 1. jūnija bērniem, kas slimo ar celiakiju (Latvijā – 1200 – 1500) īpašā diēta jānodrošina arī visās mācību iestādēs un bērnudārzos, tāpat sporta un vasaras nometnēs.
Mammas uzstājība panāk izmaiņas
“2013. gadā mana meita Elīna, kurai diagnosticēta celiakija, uzsāka skolas gaitas. Jau decembrī viņai un viņas klasesbiedrenei, kurai arī ir šī slimība, sāka sāpēt vēders. Kopā ar otrās meitenes māti aizgājām pie ēdnīcas pavārēm un palūdzām parādīt, ar ko baro mūsu bērnus. Kad mums parādīja balto persiku jogurtu un auzu pārslas, sapratām, ka viņas ir nezinošas. Cik varējām, paskaidrojām, kāda ir ar celiakiju slimu bērnu diēta,” stāsta Irēna Monska no Ādažiem. Tā kā arī citu skolēnu vecāki nebija apmierināti ar ēdināšanu skolā, nākamajā mācību gadā pašvaldība noslēdza līgumu ar citu uzņēmumu. Diemžēl vēsture atkārtojās: ziemā uz Elīnas ādas parādījās lieli izsitumi, kas liecināja par nopietnu slimības saasināšanos.
“Daži bērni skolā tikai knakstās, nevis ēd. Toties manai meitai ir laba apetīte. Viņa neskatās – garšo vai negaršo, kas uz šķīvja uzlikts, to apēd. Rezultātā divas reizes gadā ir slimības saasināšanās,” saka mamma.
Ar saviem iebildumiem ādažniece vērsās gan pie skolas ārstes, gan pašvaldībā, vēloties panākt, lai ēdināšanas problēmas skolā tiktu novērstas. Neradusi dzirdīgas ausis, viņa nosūtīja iesniegumu ne tikai Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kurš veic valsts uzraudzību un kontroli mācību iestāžu ēdināšanas blokos, bet arī Veselības ministrijai, Veselības inspekcijai, Bērnu tiesību aizsardzības dienestam un pat Tiesībsarga birojam.
PVD pēc Elīnas mammas sūdzības veica skolas ēdnīcā pārbaudes, kurās konstatēja, ka lipekli saturošo un nesaturošo ēdienu gatavošanai tiek izmantots viens un tas pats virtuves aprīkojums, arī glutēnu saturoši un nesaturoši pārtikas produkti glabāti vienuviet.