Foto: SHUTTERSTOCK

Lai siltumnīca ilgāk kalpotu 0

Ar kādu līdzekli jāapstrādā jaunas koka siltumnīcas karkass, lai tas nepūtu? Varbūt ar lineļļu? REINIS SALDŪ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” laboratorijas tehniskais vadītājs Edgars Bukšāns noteikti neiesaka karkasu apstrādāt ar lineļļu. Siltumnīcas ir pakļautas visai ekstrēmiem ekspluatācijas apstākļiem – atklātai saulei, lielam mitrumam, straujām temperatūras svārstībām, un tas viss veicina melnās pelējuma sēnes attīstību. Lineļļa nepasargā konstrukciju no pelējuma sēnes.

Šo apdares materiālu nereti reklamē kā ekoloģisku produktu. Taču, ja lineļļai pievienotas speciālas piedevas, tas jau ir sintētisks ķīmiskais produkts. Ražotāji patlaban piedāvā dažādu veidu lineļļas, bet tās visas ir laba barības viela pelējuma sēnēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Koka konstrukcijas vislabāk aizsargā ķīmiskie līdzekļi.

Katrs tirgotājs vienmēr gan stāsta to labāko par savu produktu. – Taču viens no labākajiem rādītājiem, kas raksturo izstrādājuma spējas, ir cena. Piemēram, lineļļa par diviem eiro litrā, protams, nenodrošinās nekādu aizsardzību. Mūsdienās profesionālie apdares materiālu ražotāji produktus izgatavo ļoti šauram specifiskam lietojumam. Lai atrastu piemērotāko, pircējiem ieteicams izpētīt tehniskās specifikācijas, drošības datu lapas un pārliecināties, kādam nolūkam ražotājs paredzējis konkrēto izstrādājumu, – padomu dod Edgars Bukšāns.

No ilgmūžības viedokļa, kokmateriāliem, ekspluatējot tos āra apstākļos, vislabākā ir augstspiediena impregnēšana. Tā ir augstākā aizsardzības pakāpe, kas nav paveicama mājas apstākļos. Tiem, kuri paši būvē siltumnīcas, karkasa apstrādei ieteicams izvēlēties profesionālos apdares līdzekļus, kas paredzēti āra apstākļiem un nodrošina diezgan ilgu bioloģisko izturību. Neder šķidrie antiseptiķi, jo tie izskalojas no koksnes un nonāk augsnē. Ļoti specifisks produkts ir, piemēram, HK-Lasur – tā ir spēcīga šķidras konsistences ķīmija, kas pēc uzsmērēšanas iesūcas koksnē un tur arī paliek. Šis impregnējošais līdzeklis aizsargā pret sazilēšanu, pūšanu, slapjumu un sauli. Izvēloties normālu pigmentētu toni (siltumnīcas karkasam neder HK-Lasur gaišie toņi), koksne tiek aizsargāta līdz pieciem gadiem. Pēc tam koksne kļūst bālāka un to vajag krāsot. HK-Lasur var iegādāties dažādos fasējumos: 20 litru spainis maksā 155 eiro, 5 litru – 43 eiro, bet 750 ml – 9,20 eiro.

! Apstrādājot karkasu ar ķīmiskiem līdzekļiem, jānovērš koksnes saskarsme ar zemi. Tātad, būvējot siltumnīcu, tā jāpaceļ, piemēram, uz betona pēdām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.