Lai sienas līdzenas 0
“Remontējam dzīvoklīti vecā mūra mājā. Noplēsām tapetes un gribam sienas krāsot, taču tās ir nelīdzenas un vietām apmetums ir nobiris. Kā sienas pareizi sagatavot, izlīdzināt un nošpaktelēt? Varbūt tomēr labāk līmēt tapetes?” Arita Rīgā
Ar rokām apmesta veca siena nekad nebūs ideāli līdzena – to viegli pārbaudīt ar taisnu līsti. Tiesa, pārmērīgu līdzenumu arī nevajag censties panākt. Pirmkārt, tas ir darbietilpīgi un dārgi. Otrkārt, veco namu viegli viļņainās sienas cilvēka zemapziņai ir daudz dabiskāks telpas ietvars nekā matemātiski precīzs kubs. Treškārt, sienas nolīmējot ar lieliem rakstiem apdrukātām tapetēm, nelīdzenumi kļūs nemanāmi. Ceturtkārt, pieliekot pie sienām gleznas, plauktus, suvenīrus un mēbeles, visi defekti tiek nomaskēti. Vietas, kur nopietnāk jāpievērš vērība, ir stūri un sadure ar taisnām līnijām. Svarīga ir sienas sadures vieta ar kājlīsti un durvju aplodām. Arī loga ailas šķautnes prasa precizitāti. Ja vēlas panākt ideāli gludu sienas virsmu, labāk izmantot daudz ātrākus un efektīvākus līdzekļus, piemēram, rīģipša plāksnes, kuras pie sienas pielīmē ar līmjavas pikučiem.
Sākot remontu, vecās sienas jānotīra no visiem svešķermeņiem. Kad viss liekais noņemts, sienas noslauka un nogruntē ar dziļo grunti. Bedres aizšpaktelē ar špakteļķiti, ar kādu no smalkajām gatavajām universālajām špaktelēm. Darbietilpīgāk, taču lētāk ir špakteles masu jaukt pašam no sausajiem maisījumiem. Lielākās plaisās vispirms ar špakteļlāpstiņas malu iegriež V veida padziļinājumus un tad rievā iespiež špakteļķiti. Uz plaisām ar špakteļķiti uzlīmē smalko stiklašķiedras sietu (nopērkams 50 m ruļļos). Var arī izmantot celtniecības flizelīna strēmeles, tās pielīmējot ar PVA līmi. Līmējumu vietas nošpaktelē ar špakteļķiti. Piešpaktelēto virsmu noslīpē ar vidēji rupju (120 nr.) smilšpapīru. Virsma ir izlīdzināta vai vēl ar sīkiem defektiem, bet tā sagatavota tālākai apstrādei – vismaz tapešu līmēšanai virsma ir sagatavota pilnīgi pietiekami. Papīra tapetes izžūstot mazliet sarausies un nostiepsies, sienu izlīdzinot.
Pirms tapešu līmēšanas sienu vispirms nogruntē ar speciālu grunti vai ar nedaudz atšķaidītu tapešu līmi. Tālāk atbilstoši katra veida tapešu instrukcijām tās sagatavo un līmē uz sienas. Tā sauktās šķidrās tapetes (kas pēc izejmateriāla konsistences vairāk līdzinās apmetumam) uz sienas uzklāj ar špakteļlāpstiņu. Tapetes izvēlas atbilstoši telpai. Šaurā telpā izmanto smalkākus dekorus, plašā – lielākus. Ēnainākā telpā iesaka lietot siltākus toņus, saulainā var atļauties lietot arī vēsākus.
Uz šādas sienas, kas nav ideāli gluda, var veidot arī dekoratīvos apmetumus, piemēram, ar dažāda rupjuma graudu vai pat raupju skrāpējuma efektu, piemērots ir arī Venēcijas vai stucco apmetums ar senlaicīgu “marmora efektu”.
Lai sienu sagatavotu krāsošanai, to izlīdzina: nošpaktelē ar smalko apmetumu (izmanto plato špakteļlāpstu), noslīpē ar vidēja rupjuma smilšpapīru un tad nošpaktelē vēl vienu reizi. Pēc saudzīgas noslīpēšanas siena gatava krāsošanai. Virsmu nogruntē un krāso ar piemērotu krāsu, izvēloties spīduma pakāpi starp matētu un glancētu. Krāsas veikalā sajauc jebkurā tonī, vadoties pēc kataloga. Izmanto parastās krāsas, lazējošās krāsas vai dekoratīvās krāsas, piemēram, “Soft Sand” ar smilšu efektu. Izmantojot starpkrāsu laku “Antique”, iegūst senuma efektu ar plaisājumiem. Sienas var krāsot gaišākas vai tumšākas, siltākas vai vēsākas, ar vertikāliem vai horizontāliem akcentiem. Tām var izmantot vienkāršas vai arī dekoratīvas krāsas, tās var apzīmēt, apgleznot vai aplīmēt ar pašlīpošo dekoru. Tagad modē ir kādu sienas fragmentu krāsot ar tāfeles krāsu (ir gan melnā, gan zaļā tonī), uz kuras ar krītiņiem var gan zīmēt, gan rakstīt, piemēram, mājiniekiem atstājot kādu vēstījumu.
“Mājas remontdarbos droši var izmantot vietējo ražotāju produkciju, jo šobrīd Latvijas uzņēmumu ražotie celtniecības materiāli ir pilnīgi konkurētspējīgi kvalitātes ziņā un cenā lētāki,” atzīmē diplomēts mēbeļu galdnieks un celtnieks praktiķis Āris Vilauss.
Padoms Vecos namos ar īpašu telpu plānojumu un uz sienām uzklātu tradicionālo kaļķu apmetumu telpas organizācijai noder karnīzes starp griestiem un sienu, kā arī profillīstes. Izsmalcinātāks interjers veidosies ar ziedu vītnēm, kolonnām un puskolonnām un pilastriem. Mūsdienās izmantotie poliuretāna un polistirola dekori ir izturīgi, nebaidās mitruma un viegli krāsojmi. Tos pie sausām, līdzenām virsmām līmē ar speciālu līmi vai izmanto šķidrās naglas. Lai iezīmētu vietas, kur uz sienas līmēt līstes, nostiepj tievu un izturīgu aukliņu. Reljefi dekori turklāt retušē sienu virsmas negludumus. |