Foto-Sandra Ruska

Lai saglabātu zaļu zāli, mauriņš ir regulāri jālaista. Kā glābt izdegušo zelmeni 0

“Dārzos, kur zāle tiek laistīta katru vakaru, mauriņš ir skaisti zaļš. Ja regulāru liešanu nevar nodrošināt, nav ko vairs velti pūlēties. Ar saliešanu brīvdienās šovasar nepietiek, jo zāle strauji kalst. Atliek vien gaidīt lietus periodu,” secina paklājzālienu ierīkošanas un mauriņu kopšanas speciālists Jānis Mitrevics no Rīgas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Lai saglabātu zaļu zāli, to vajadzētu laistīt divreiz dienā – no rīta un vakarā vai vismaz vakarā.

Šogad pilnībā atmaksājas ierīkotās laistīšanas sistēmas, kur var ieprogrammēt laistīšanas laiku. Ar šļūteni īstā sausumā vienmērīgi salaistīt mauriņu ir praktiski neiespējami.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Pietiekami salaistīts mauriņš ir tad, kad augsne ir slapja 5–7 cm dziļumā.

* Sevišķi rūpīga laistīšana vajadzīga šopavasar ierīkotajam paklājzālienam vai sētajam mauriņam. Nenāks par sliktu pat laistīšana trīs reizes dienā.

Laistītu zālienu turpina regulāri pļaut. To dara vakarpusē, lai saulē neapdeg zāles stiebru griezuma vietas. Karstumā pļauj augstāk par parasti mauriņam ieteiktajiem 4–5 cm. Tagad piemērotākais ir 8–10 cm mauriņa pļaušanas augstums, lai saule nepiekļūst saknēm un tās neizdeg.

* Ja nonīkušā mauriņā kāds zāles cekuls paaudzies, to var nopļaut, lai nebojā skatu. Ja pliks, tad pliks! Pļaušanas augstumam šajā gadījumā nav nozīmes.

Ja mauriņš pagalmā nodedzis ruds, tam vairs laistīšana un piesēšana nelīdzēs. Pat ja kaut kas ataugs, zālīte būs plankumaina.

Kā labu un izturīgu mauriņa sēklu speciālists iesaka izvēlēties uzņēmuma Latvijas šķirnes sēklas piedāvāto parka zālienu sēklu M3. Vislabāk pārsēšanu (ar piesēšanu smagi cietušam mauriņam nākampavasar būs par maz) atlikt uz pavasari. Ja nevar nociesties, to var darīt vēlākais augusta beigās, septembra sākumā (ar nosacījumu, ja sācies lietus periods). Mauriņam vajag vismaz divus mēnešus, lai pagūtu izveidot sakņu sistēmu un labi pārziemotu. Ja tas zālītei neizdosies, pavasarī var būt lieli labošanas darbi.

Reklāma
Reklāma

* Ja sēj vasaras beigās, jārēķinās, ka dārzā nekādas aktivitātes vairs nevarēs veikt, jo mauriņam bērnībā vajadzīgs saudzējošs režīms.

* Nav brīnumsēklu mauriņiem. Visi augi jālaista un jākopj.

Nodegušo mauriņu vislabāk vēlu rudenī nokultivēt, nolīdzināt un ļaut augsnei nosēsties. Pavasarī viegli uzkultivē un sēj zāli. Var arī kultivēt pavasarī, nolīdzināt un tūliņ sēt.

* Mauriņu pavasarī ieteicams sēt pēc iespējas agrāk, kamēr nav sācies sausuma periods.

Panīkušu vai zaļojošu mauriņu tagad nevajag mēslot, lai augi velti netērē spēkus. Mēslošanai īstais laiks būs septembris. Tad dod speciālo rudens mēslojumu, kurā maz slāpekļa.

Ja dārzam noteikti jābūt parādes kārtībā, jo paredzami svarīgi dārza svētki, var glābt paklājzāliens. Šogad daudzi izvēlas šo variantu. Tas gan nav lēts prieks, taču jau pēc divām trim nedēļām to varēs droši lietot. Pēc ieklāšanas intensīvi laista divas reizes dienā, lai attīstās sakņu sistēma.

* Staigāt pa paklājzālienu var tūliņ pēc ieklāšanas, bet bērnu rotaļām un sportiskām aktivitātēm gan nevajadzētu notikt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.