Lai saglabātu skolu, skolēnus mudina pirkt ārsta atbrīvojumus no eksāmeniem? 10
Raidījums “Bez Tabu” saņēmis vēstuli, zem kuras parakstījušies Rīgas 60. (mazākumtautību) vidusskolas skolotāji, tajā gari un plaši aprakstītas metodes, ar kādām skolas direktore cenšoties saglabāt skolu. Piemēram, skolēniem iesakot tikt pie atbrīvojuma no valsts eksāmeniem.
“Lai nokomplektētu divu klašu komplektus 10.-12. klasē, visiem skolēniem obligāti ir jāliek vērtējums 4 balles, skolotājus dažādām metodēm administrācija piespiež to izdarīt,” tā vēstulē aprakstītas Rīgas 60. vidusskolā notiekošais.
Pirms centralizētajiem eksāmeniem 12. klašu skolēnus, kuri nav apmeklējuši mācību stundas un kuriem ir ļoti zemi mācību rezultāti, aicina “nopirkt” ārsta zīmes, lai saņemtu atbrīvojumu no valsts eksāmeniem.
Tikko notikušo piloteksāmenu ķīmijā esot kārtojuši 6 skolēni no 17 (pārējiem it kā lika nopirkt ārsta zīmes), vēl vēstulē norādīts, ka skolā oficiāli strādā 6 direktores vietnieki. Skolas direktore Natālija Djakova komentārus sniegt kameras priekšā atsaka, no sākuma atzīstot, ka negribot, vēlāk sakot, ka neesot sagatavojusies.
Direktore pēc vēstules izlasīšanas apgalvo, ka tā nav taisnība un kāds vēlas viņu apmelot. Skolā tiešām strādā seši vietnieki, bet darba apjoms ir liels, un viņu skaits adekvāts. Latvijas skolu reitinga augšgalā esošās Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas direktoram, piemēram, ir pieci vietnieki.
Tomēr Izglītības kvalitātes valsts dienestā skaidro, ka nodarbināto apjoms netiek noteikts, tas balstās uz skolas un dibinātāja pleciem. Turklāt šajā konkrētajā skolā direktora vietnieki strādājot pusslodzes.
Ķīmijas piloteksāmenu tik tiešām kārtojis neliels skolēnu skaits, bet direktore skaidro, ka tas nav bijis obligāts, tāpēc arī vēstulē rakstītais par ārsta zīmju pirkšanu neesot taisnība.
Šogad, pēc skolas personāla sacītā, atbrīvojumu no eksāmeniem saņēmuši trīs 12. klašu skolēni.
Valsts izglītības satura centram katru gadu tiek uzdots jautājums, vai tiek uzskaitīti skolēni, kuri saņēmuši ārsta atbrīvojumu no eksāmeniem – netiek. Vispirms jāatrisina jautājums, kā to darīt un kas šo funkciju varētu veikt. Pagaidām viss gulstas uz ārstu godaprāta.
Valsts izglītības kvalitātes dienests uzskata, ka mākslīga atzīmju paaugstināšana ir pamatots iemesls, lai skolotājs vērstos dienestā. Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis savos komentāros ir skarbs – viņš sola cīnīties un to, ka snauda izglītības sistēmā ir beigusies.
Ministrs uzskata, ja šī informācija ir patiesa, tad tas esot krimināls gadījums no administrācijas puses. Pārbaude esot absolūti nepieciešama, un, ja informācija būs patiesa, skolā gaidāmas pamatīgas pārmaiņas.