Lai saglabātu ķermeni, kustība ir pāri visam, tā kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Dr. Apinis” apgalvoja Anda Nulle, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste.
Viņa norādīja, ka rehabilitācijai esot jābūt vēl pirms kaut kas sākas, piemēram, pirms tiek plānota operācija. Proti, cilvēkam ir jāgatavojas pirms nopietnām plānveida operācijām.
“Standartā ir tā, ka pie mums Latvijā lielākoties ir tātad akūtā rehabilitācija, kas sākas uzreiz, kā saka, kad no operāciju zāles tiek izvests,” sacīja Nulle, piebilstot, ka tas nenotiek pirmo 24 stundu laikā.
Zinātnē neesot tādu pētījumu, kad, piemēram, pēc insulta būtu labāks rezultāts, ja rehabilitāciju veiktu pirmo 24 stundu laikā. “Faktiski rehabilitācijai būtu jāsaka no 24 līdz 48 stundām,” skaidro Nulle.
Ārste uzskaitīja, ka medicīnas praksē ir akūtā rehabilitācija, subakūtā rehabilitācija un tad ir ilgtermiņa rehabilitācija. “Bet pa vidu ir cilvēks, kuram pašam ir jādara, pašam ir jāgrib. Rehabilitācijas speciālists var tikai palīdzēts.”
Lūgta komentēt savu tēzi “Kustība pāri visam!”, ārste uzsvēra, ka kustība ir dzīve. “lai mēs savu rumpi nestu, mums ir jākustās.”
Nulle kā piemēru minēja arī savu mammu, kurai ir 92 gadi. “Un es visu laiku domāju, kas ir viņas noslēpums, kāpēc viņa kustas, domā, ir ļoti labi savā vecumā darbīga kundzīte.”