Foto – Shutterstock

Lai putniem pilni vēderi. 13 padomi, kā spārnaiņiem palīdzēt aukstā laikā 2

No laukiem pienāca ziņa – jau oktobra pirmajā pusē zīlītes klauvē pie loga un lūdz, lai tās pabaro. Kad tad īsti putnus jāsāk piebarot un kā to pareizi darīt, padomus sniedz Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

1. Putnus ieteicams sākt barot tad, kad ārā pastāvīgi valda mīnus grādi vai uzkritis sniegs, jo abos šajos gadījumos tiem kļūst grūtāk dabā atrast barību. Barojot putnus, mēs palīdzam tiem pārciest ziemu un sagaidīt nākamo vairošanās sezonu.

2. Ļoti svarīgi atcerēties – mēs esam atbildīgi par tiem, ko pieradinām. Ja sākat putnus barot, tas jādara regulāri līdz pat pēdējiem sniegiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Visbiežākie viesi pie putnu barotavām ir lielās zīlītes, zilzīlītes, cekulzīlītes, purva un pelēkās zīlītes, mājas un lauku zvirbuļi, dzilnīši, dižraibie dzeņi, melnie meža strazdi, arī mājas baloži, žagatas un sīļi. Retāk barotavas apmeklē zaļžubītes, svilpji, pelēkās dzilnas, mazie un vidējie dzeņi.

4. Cik un kādi putni apmeklēs barotavu, atkarīgs no tās atrašanās vietas un izmantotās barības. Vislielākā putnu dažādība būs vērojama stabili nostiprinātā barotavā, kas atrodas kokā, krūmā vai uz palodzes. Zarā iekārta barotava, kas šūpojas vai piestiprināta pie nestabilas virsmas, piemērota galvenokārt īstiem “koku” putniem, piemēram, zīlītēm un zaļžubītēm. Ja barotava ir atklātāka, to vairāk apmeklē sugas, kuras labprāt barojas uz zemes, piemēram, melnie meža strazdi un baloži.

5. Ar ko barot putnus? Ziemā tiem nepieciešams daudz enerģijas, tāpēc šajā laikā vispiemērotākā ir barība ar augstu tauku saturu, piemēram, tauki un speķis, saulespuķu sēklas, rieksti, piemēram, zemesrieksti, un kaltēti augļi. Putniem garšo arī auzu un kukurūzas pārslas, linsēklas, miežu putraimi, grūbas, prosa, citas sēklas un graudi. Bet paturiet prātā, ka putnu barība nedrīkst būt sālīta, jo sāls putniem ir bīstama.

6. Sauso barību, piemēram, auzu pārslas vai sadrupinātu maizi, pirms dodat putniem, izmērcējiet taukos vai eļļā. Turklāt maizi putniem ieteicams dot nedaudz, jo tās enerģētiskā vērtība ir salīdzinoši zema.

7. Tauki un speķis ir laba barība zīlītēm, dižraibajiem dzeņiem, dzilnīšiem un strazdiem, savukārt melnās saulespuķu sēklas piemērotas lielākajai daļai putnu. Melnās saulespuķu sēklas putnu barošanai ir piemērotākas, jo eļļas saturs tajās ir daudz augstāks nekā svītrainajās. Zemesriekstus iecienījušas zīlītes, zaļžubītes, lauku zvirbuļi, dzilnīši un dižraibie dzeņi. Kaltēti augļi, piemēram, rozīnes, garšo melnajiem meža strazdiem un pelēkajiem strazdiem. Ābolus, bumbierus un citus augļus iecienījuši strazdi, zīdastes un zīlītes.

Reklāma
Reklāma

8. Barotavai jābūt tādai, lai putni var viegli piekļūt barībai, lai tā neapsnieg un ieeju barotavā neaizputina, lai barību var viegli papildināt. Svarīgi arī, lai barotava nebaidītu putnus, tāpēc tai jābūt bez vaļīgām, plīvojošām detaļām.

9. Lai putni barotavu ātrāk pamanītu, sākotnēji ieteicams nedaudz barības izbārstīt ārpus tās vai arī izrotāt to ar pīlādžiem, noziedējušām saulespuķēm, u.tml.

10. Var iztikt arī bez speciālas barotavas. Speķi var pienaglot vai pakārt stieplē pie palodzes vai koka zara. Taukus var uzziest uz jebkādas nelīdzenas virsmas – malkas kluča, koka stumbra utt. Saulespuķu eļļā izkarsētus maizes gabalus var uzspraust uz koku zariem. Sēklas un graudus var izkaisīt uz zemes no sniega attīrītā laukumā kāda koka vai krūma aizvējā. Šādu barošanās vietu labprāt apmeklēs laukirbes, dzeltenās stērstes, zaļžubītes un melnie meža strazdi.

11. Kā pagatavot delikatesi putniem? Tukšā jogurta, margarīna vai cita plastmasas trauka dibenā izurbiet nelielu caurumu, izveriet caur to auklu un iekšpusē iesieniet mezglu. Bļodā sagatavojiet maisījumu no sēklām, riekstiem, kaltētiem augļiem un auzu pārslām. Pāri pārlejiet kausētus taukus proporcijā – viena trešdaļa tauku un divas trešdaļas maisījuma. Visu labi samaisiet. Iepildiet plastmasas traukā. Kad masa sacietējusi, pakariniet trauku ārā, ar atvērumu uz leju.

12. Kad liels skaits putnu sapulcējas vienā vietā, pieaug saslimšanas iespēja. Tāpēc barotava regulāri jātīra, lai tajā neuzkrājas barības atliekas vai putnu mēsli.

13. Putni var slimot ar salmonellu, tāpēc slikta higiēna barošanas vietās var izraisīt lokālu slimības uzliesmojumu. Visuzņēmīgākās pret šo infekciju ir zaļžubītes un mājas zvirbuļi. Iespējamas arī citas slimības, piemēram, trihormonoze un putnu gripa. Ar šīm slimībām var inficēties arī cilvēki, tādēļ ievērojiet higiēnas normas, ja jums ir kontakts ar putniem vai to mēsliem. Putnu barotavas tīriet laukā, izmantojot šim mērķim paredzētu suku un gumijas cimdus. Uzvelciet cimdus arī tad, ja ņemat rokās slimus vai mirušus putnus. Vienmēr nomazgājiet rokas, kad esat beidzis darbošanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.