Lai puķes izceltos: kā tās kārtot vāzēs, lai saderētu, būtu skaistas un ilgāk ziedētu 0
“Kādās vāzēs jāliek rozes, margrietiņas, puķuzirņi un citas puķes, lai tās labāk izskatītos un ilgāk uzglabātos?” MARIJA P. RĒZEKNĒ
Vāzē nav jāliek milzīgi pušķi, ko ar abām rokām nevar aptvert. Tad katrs atsevišķais ziediņš zaudē savu īpatnējo skaistumu, tos ir grūti saglabāt svaigus, jo intensīvi attīstās mikroorganismi, kas izraisa pūšanu.
Izcelt skaistumu
Grieztās puķes vāzē jāievieto brīvi, nesablīvējot. Dažkārt ir gana, piemēram, ar trim dālijām, kam vēl pievieno kādu zaļumiņu, lai kompozīcija izskatītos tik skaisti, ka ne nopriecāties. Taču jārīkojas tā, lai puķes ne vien izceltu cita citu, bet arī būtu pieskaņotas vāzei, sienu krāsai un istabas iekārtojumam.
Bet vispār puķu daudzums vāzē ir gaumes jautājums. Vienam patīk daudz rožu, bet citam pietiek ar trim vai pat vienu. Ziedu karalienes ļoti labi jūtas lepnā vientulībā, ieliktas augstā, šaurā kristāla vāzē. Šādā traukā izceļas arī citas puķes.
Parastie flokši cēli izskatās klasiskā vāzē, kas atgādina grieķu amforu, bet tikpat labi – apjomīgā stikla traukā ar platu augšdaļu.
Rudbekijas un tām līdzīgas puķes, ar kurām pilni piemājas dārzi, izcelsies krāsainā vai caurspīdīgā stikla vāzē. Gladiolu dižajiem pīķiem vispiemērotākais ir masīvs stikla vai māla trauks. Savukārt tulpēm vislabāk piedien absolūti caurspīdīga vāze ar stingrām, ģeometriskām formām. Traukam jābūt platam – lai tulpes izskatītos skaisti, tām jābūt daudz.
Saderība
Ir ziedi, kurus nevajadzētu likt kopā ar citiem. Piemēram, rozes izdala vielas, kas citiem ziediem ir kaitīgas. Arī neļķes, lilijas, puķuzirnīši, narcises un maijpuķītes jāliek atsevišķi.
Neļķes un rozes var atrasties vienā vāzē, taču tad abas pārstāj smaržot. Savukārt maijpuķīšu stiprā smarža nonāvē citas pavasara puķes – neaizmirstulītes vai vizbulītes.
Parasti gan grieztās puķes novīst tāpēc, ka kāts nespēj ziedu ilgstoši apgādāt ne ar ūdeni, ne ar barības vielām. Vēl iemesls var būt ūdenī savairojušies mikroorganismi, kas stublājā izraisa pūšanu. Ūdeni ieteicams mainīt katru dienu, vāzes ļoti rūpīgi jāmazgā, it sevišķi māla trauki, jo porainajā materiālā uzkrājas daudz vairāk baktēriju nekā stikla un porcelāna vāzēs.
Svarīgi atcerēties, ka puķes ieteicams griezt agrās rīta stundās, kad to šūnas pilnas ar ūdeni. Pusdienlaikā grieztās ātrāk novīst, bet, ja to dara lietainā laikā, puķes ir neizskatīgas un kļūst plankumainas.
1. Puķes jāgriež ar asu nazi, griezumam jābūt pēc iespējas garākam un slīpākam, virs lapu mezgla.
2. Lai ierobežotu ūdens iztvaikošanu caur lapām un kāti nepūtu, liekās lapas jānogriež.
3. Puķes liekot vāzēs, kātu galu griezums jāatjauno. To labāk darīt ūdenī, lai auga audos neieplūstu gaiss, kas traucē ūdens uzsūkšanos.
4. Auksts ūdens kavē augu fizioloģiskos procesus, tam jābūt istabas temperatūrā, +18…+20 °C siltam.
5. Nedaudz apvītušas puķes atsvaidzina, ietinot mitrā papīrā un ievietojot pēc iespējas dziļāk siltā ūdenī (ap +30 °C), jo to puķes uzsūc intensīvāk.
6. Grieztas puķes necieš tiešu saules gaismu, caurvēju, tabakas dūmus un ļoti siltas telpas.
7. Lai pagarinātu griezto ziedu mūžu, ūdenim var pievienot galda etiķi un cukuru (1 litram ūdens pieliek 2 ēdamkarotes galda etiķa un 2 ēdamkarotes cukura). Etiķis pasargā no mikroorganismu vairošanās, bet cukurs ir laba augu barība.
Konsultējusi floriste LĪGA RĒĶE-MADALĀNE