Foto-Uldis Muzikants un LETA

Lai peonijas labi augtu un teicami ziedētu. Ieteikumi šīs skaistās puķes audzēšanā 0

Panākumus peoniju un citu puķu audzēšanā nosaka tas, cik zinoši augus aprūpējam – kā izvēlamies vietu, sagatavojam augsni, kā stādām un kopjam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
5 datumi, kuros dzimušo sirdis iekarot ir īsts izaicinājums
“Viņi grib mūsu zemi, un mēs viņiem tikai traucējam!” Alvis Hermanis liek visiem latviešiem atcerēties šo fotogrāfiju 11
Kokteilis
VIDEO. “Varbūt viņai tas nepatiks…” Andrejs Ēķis velta skarbus vārdus Žannai Dubskai
Lasīt citas ziņas

Ja peoniju stādījumiem dārzā izvēlēta piemērota vieta un augsne rūpīgi sagatavota, puķes labi augs un teicami ziedēs. Nevajag iegādāties peoniju stādus, pārnest tos mājās un tad staigāt pa dārzu, meklējot brīvu vietu, kur iestādīt. Šāds sākums peoniju dižai audzēšanai lielu veiksmi nesola.

Daudz saules

Pirmām kārtām vietai jābūt atklātai un saulainai, kur cers ir saules apspīdēts no lēkta līdz rietam. Piemēram, Kalsnavas arborētuma peoniju dārzs izveidots tieši tādā vietā. Peonijas nevajag stādīt lielu koku tuvumā (kaut arī tie augtu peoniju ziemeļu pusē), proti, tuvāk par 10–20 metriem.

Lai krūmi nenoņem labumu

CITI ŠOBRĪD LASA

No krūmiem visskaudīgākie izrādījās ceriņi. Ja dārzā galīgi nav vietas un lieli koki vai krūmi ar savām saknēm apdraud peonijas, starp kokiem un peonijām vismaz metra dziļumā jāierok lielas šīfera vai cita materiāla plāksnes, kas neļauj koku saknēm apdraudēt un aplaupīt peoniju saknes. Tas gan prasa lielas pūles un izdevumus.

Slapjas kājas nepatiks

Gruntsūdens peoniju audzēšanas vietā nedrīkstētu būt augstāks par 1,5 metriem. Peonijām pilnīgi nepiemērotas ir zemas vietas, kas pārplūst pavasara palu laikā vai pēc spēcīgām lietavām vasarā vai rudenī. Tādās vietās peonijas lemtas bojāejai vai nīkuļošanai.

Atklāta vieta

Peonijām dārzā jāizvēlas atklātākā vieta, kur to lapās rotaļājas pat mazākā vēja pūsma, – tad peonijas maz vai nemaz neslimos ar pelēko puvi. Kalsnavas arborētumā peoniju ceri aug atsevišķi cits no cita un ir pakļauti pat vismazākajai vēja pūsmai – izcila aerācija!

Jaunam stādam jauna vieta

Peonijas nekad nevajag stādīt tajā pašā vietā, kur tās augušas ilgus gadus. Ja vecais krūms apnicis un tā vietā gribas redzēt augu ar citas krāsas ziediem vai kādu modernāku šķirni, vecā auga vietā jāizrok apmēram 70 x 70 x 70 cm liela bedre, no kuras pilnīgi jāizvāc visa izmantotā augsne. Pēc tam bedri piepilda ar peonijām piemērotu jaunu augsni.

Kā pareizi mēslot peonijas

Efektīvai peoniju audzēšanai nepieciešams gan makroelementu, gan mikroelementu minerālmēslojums. Tas ir sevišķi aktuāli, ja ilgstošā un lietainā rudenī minerālvielas izskalojušās no augsnes. Tad nākamajā pavasarī, tiklīdz augsne pilnīgi atlaidusies, jāveic barības vielu pilna analīze. Tās dati dod pārliecību par to, kāds minerālmēslojums un cik daudz jāiestrādā peoniju dārzā visā veģetācijas periodā.

Peoniju papildmēslošanai ieteicams kalcija nitrāts un firmas “Compo” minerālmēsli Basfoliar SP. Visus minerālmēslus peonijām izsmidzina uz augu lapām.

Reklāma
Reklāma

Pirmo papildmēslojumu šķidrā veidā dod, kad peonijas izaugušas 5–10 cm garas (aptuveni aprīļa vidū), un katrs kvadrātmetrs stādījuma saņem aptuveni 50–60 g kalcija nitrāta.

Nākamajiem četriem papildmēslojumiem šķidrā veidā izmanto Basfoliar SP. Šis mēslojums satur visus trīs galvenos barības elementus – slāpekli, fosforu un kāliju, kā arī augiem nepieciešamos mikroelementus – mangānu, boru, varu, magniju, dzelzi, molibdēnu un cinku. Priekšrocība ir tā, ka šie elementi ļoti ātri izšķīst ūdenī.

Tiek ražots divējāds Basfoliar SP: viens domāts lietošanai pavasarī un aktīvajā augšanas periodā, un galveno barības elementu NPK daudzums ir 20–19–19, bet otro izmanto rudenī augu nobriešanas periodā, tā sastāvā ir NPK 7–12–40.

Peoniju mēslošanai nekādā ziņā nedrīkst izmantot kompostu, ko daudzās mājās gatavo no virtuves atkritumiem.

Vienā kubikmetrā ūdens izšķīdina 1–1,5 kg Basfoliar (ņemot vērā augsnes analīzes datus) un barības šķīdumu izsmidzina tā, lai katrs kvadrātmetrs stādījuma saņem 40–50 l šķīduma. Šo līdzekli peonijām pirmoreiz dod 10.–20. maijā, otrreiz – ap 20. jūniju, gandrīz pēc noziedēšanas. Abiem papildmēslojumiem izmanto aktīvajam augšanas periodam domāto sastāvu. Trešoreiz mēslo ap 20. jūliju, bet ceturtā reize ir ap 20. augustu, kad lieto otrā sastāva Basfoliar, kurā ir maz slāpekļa, bet daudz kālija.

Dārzkopības veikalos katru gadu tiek piedāvāti arvien jauni minerālmēslu veidi. Ļoti iespējams, kādi ir vēl labāki un iedarbīgāki. Turklāt jāņem vērā, ka katrā dārzā augsne var būt atšķirīga. Tāpēc izmēģinājumi ar mēslojumiem var būt dažādi. Izvēle ir audzētāja ziņā.

JAUNUMS

Izdevniecība “Lauku Avīze” laidusi klajā Latvijas un starptautiski atzītā peoniju audzētāja, selekcionāra Aldona Vēriņa padomus un ieteikumus smaržīgu un krāšņu peoniju audzēšanā. Izdevums ir autora 65 gadu pieredzes apkopojums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.