Lai nesāpētu mugura, vajag mainīt darba pozas un šad tad atpūsties.
Lai nesāpētu mugura, vajag mainīt darba pozas un šad tad atpūsties.
Foto: Africa Studio/SHUTTERSTOCK

Kā pareizi veikt dārza darbus un celt smagumus, lai izvairītos no mugurkaula traumām? 0

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Sākoties pavasarim, tā vien gribas rosīties: sakopt dārzu, uzrakt jaunas dobes, kaut ko saremontēt vai veikt kārtīgu ģenerāltīrīšanu mājās, un bieži nākas celt vai pārvietot arī smagākas lietas. Kā to darīt pareizi, lai negūtu nopietnu mugurkaula traumu, stāsta SIA Fizio Māja dibinātāja, sertificēta fizioterapeite ĪRISA VIDAUSKA.

Darbi jāplāno

Pēc ziemas esam nocietušies, kad varēsim atsākt rosīties. Ja ir saulaina diena, dodamies ārā un enerģiski darbojamies: rokam un rušinām zemi, pārvietojam kastes un puķupodus, izzāģējam zarus, ko aukstajā laikā nevarēja darīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lielākā kļūda, ko bieži mēdz pieļaut, – dara visu uzreiz,” norāda Īrisa Vidauska, “jo tā muskuļiem būs ļoti liela slodze.” Lai nepārslogotu organismu, svarīgi darbus saplānot un mēreni sadalīt vairākām dienām vai nedēļas nogalēm.

Jāsaudzē mugurkauls

Foto: SHUTTERSTOCK

Aktīva rosīšanās mājās un dārzā ir liela slodze mugurkaulam, īpaši, ja ziemas sezonā nav regulāri veiktas fiziskās aktivitātes. Visvairāk dažādu mugurkaula traumu riskam sevi pakļaujam brīžos, kad jāceļ un jāpārvieto dažādi smagi priekšmeti. Pietiek ar vienu nepareizu kustību, lai gūtu nopietnu mugurkaula traumu vai izprovocētu muguras sāpes.

“Nepareizi noliecoties brīdī, kad stumjam vai ceļam smagu priekšmetu, nepareizi veicam velkošas kustības, piemēram, raujam labi ieaugušas nezāles, uz muguras starpskriemeļu diskiem var iedarboties pat līdz 200% lielāka slodze. Sekas var būt diska protrūzija, kad mugurkaula diskā veidojas izvirzījums, kas nospiež muguras nervus, vai diska trūce. Ja mugurkaulā jau bijušas kādas izmaiņas, tad, nepareizi noslogojot mugurkaulu, tās saasināsies, un cilvēkam ātri vien būs vajadzīga fizioterapeita palīdzība vai pat ārstēšanās slimnīcā,” brīdina Īrisa Vidauska. Tāpēc būtiski fiziskus darbus veikt pareizi un apdomīgi.

Dažkārt stipras muguras sāpes var izprovocēt arī neliels svars, ja tiek celts nepareizi.

Reklāma
Reklāma

PADOMI

• Sākot pavasara darbus, prātīgāk no sākuma pievērsties vieglākiem darbiņiem, piemēram, sagrābt zālienu, un tikai pēc tam pakāpeniski ķerties pie smagākiem darbiem. Pirmajās reizēs jāstrādā neilgu laiku, nevis stundām ilgi.

• Nedrīkst aizmirst par pietiekamu šķidruma uzņemšanu, īpaši, ja diena ir siltāka, kā arī par atpūtas pauzēm. Pauzi vajadzētu ieplānot ik pēc 30–40 minūtēm.

• Iespējami vairāk jāizmanto palīglīdzekļi, piemēram, ja nepieciešams, var pakāpties uz kāpslīša vai stabilas kastes, smagumu pārvietošanai izmantot ķerru. Ja ķerras nav, smago lietu ieteicams nest divatā.

• Arī ērti, viegli un kvalitatīvi dārza instrumenti būs labs palīgs darbos un palīdzēs saudzēt mugurkaulu.

• Ja jāstrādā noliecoties, pārslodze var rosināt asinsizplūdumus acīs. Īpaši uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu.

VINGROJUMI

Darbi noliecoties

(ravēšana, kaplēšana, rakšana ar lāpstu)

Pareizi

Šos darbus pareizi veikt, ietupstoties ceļos un saglabājot taisnu muguru. Tā tiks nodrošināta vienmērīgāka spēka sadale visam organismam. Lai nesaspiestu mugurkaula nervu saknītes starp skriemeļiem, kas var rosināt iekaisumu un sāpes, nav ieteicamas stiepšanās kustības uz sāniem. Labs atbalsts būs dārza instruments, piemēram, kaplis garā kātā.

Foto: Reinis Fjodorovs, vingrojumus demonstrējusi fizioterapeite Īrisa Vidauska

Nepareizi

Mugurkaulam nenāks par labu ravēšanas poza taisnām kājām, atšautu dibenu un noapaļotu muguru. Tādējādi tiks pārslogota muguras muskulatūra, skriemeļiem un starpskriemeļu diskiem būs liela slodze, tas ir risks iedzīvoties muguras sāpēs.

Ravējot var tupēt uz viena ceļa. Lai nespiestu, var izmantot ceļusargus. Var izmantot arī mazu ķeblīti un ravēt sēdus.

Smagumu pārnešana

(ceļot jebkura veida smagumus: maisus ar zemi, lielus puķupodus, kastes, dēļus)

Foto: Reinis Fjodorovs, vingrojumus demonstrējusi fizioterapeite Īrisa Vidauska

Pareizi

Pirms celšanas ieliecas ceļos, nedaudz pārliecoties pāri priekšmetam. Turot priekšmetu pēc iespējas sev tuvāk, mierīgi ceļas augšā, nekustinot jostas daļu un cenšoties saglabāt taisnu muguru. Šādi aktivizējas kāju un vēdera muskulatūra, tiek iesaistīts viss ķermenis, līdz ar to mazinās slodze mugurkaulam.

Foto: Reinis Fjodorovs, vingrojumus demonstrējusi fizioterapeite Īrisa Vidauska

Nepareizi

Ceļot smagumu, kājas nedrīkst būt taisnas, mugura noapaļota. Šādi netiks aktivizēta vēdera un kāju muskulatūra, līdz ar to visa slodze būs uz muguras lejasdaļu un starpskriemeļu diskiem.

Ja priekšmets jāpārceļ uz citu vietu, tas pareizi jāpaceļ un līdz izraudzītajai vietai jāpārvietojas kājām, kaut sperot vienu divus soļus, nevis pagriežoties – veicot rotācijas kustību. Pārcelšanas laikā jāsasprindzina vēdera muskuļi un jācenšas muguru turēt taisnu.

Augstu novietotu priekšmetu pārvietošana

Foto: Reinis Fjodorovs, vingrojumus demonstrējusi fizioterapeite Īrisa Vidauska

Pareizi

Ja priekšmets atrodas augstu virs galvas, celšanas laikā svarīgi sasprindzināt vēdera muskulatūru, neatšaut dibenu. Šādi tiks mazināta slodze mugurkaulam.

Ja pēc priekšmeta jāsniedzas uz pirkstgaliem, ieteicams izmantot ķeblīti vai kādu citu stabilu virsmu, uz kuras pakāpties.

Foto: Reinis Fjodorovs, vingrojumus demonstrējusi fizioterapeite Īrisa Vidauska

Nepareizi

Atšaujot dibenu un stiepjoties, mugurai būs izliekums, netiks sasprindzināti vēdera muskuļi, un muguras lejasdaļai būs ļoti liela slodze.

Smagumu vilkšana

Foto: Reinis Fjodorovs, vingrojumus demonstrējusi fizioterapeite Īrisa Vidauska

Pareizi

Ļoti smagu priekšmetu vieglāk ir vilkt, nevis stumt. Pirms vilkšanas ieliecas ceļos, stabili atbalstoties uz pēdām un sasprindzinot vēdera muskulatūru. Jācenšas turēt taisnu muguru. Šādi mugurkauls netiks pārslogots.

Foto: Reinis Fjodorovs, vingrojumus demonstrējusi fizioterapeite Īrisa Vidauska

Nepareizi

Velkot taisnām kājām un noapaļotu muguru, netiks aktivizēta kāju un vēdera muskulatūra, līdz ar to visa slodze būs mugurai un pleciem.

SAISTĪTIE RAKSTI