Sāpes 0
* Akūtas un ļoti stipras sāpes vēderā pats sasirgušais mēdz raksturot kā naža dūrienu vēderā. Ja tās vairs nenorimst, cilvēks guļ sarāvies, grūti kustēties, steidzami vajadzīga ārsta palīdzība! Ja stundas laikā ģimenes ārsts nav pieejams, noteikti sauciet ātros. Šādi var izpausties kuņģa čūlas plīsums vai kāda cita nopietna vaina.
Ļoti stipras sāpes mēdz būt arī žultsakmeņu un it īpaši nierakmeņu lēkmes laikā. Ciešanas spēj mazināt tūlītēja injekcija. Ja nepieciešams, sasirgušo nogādās slimnīcā. Taču, ja, piemēram, žultsakmeņu lēkme gadās atkārtoti, cietējs visbiežāk zina, kā tikt galā. Tad varētu iztikt bez steidzama izsaukuma.
* Bīstams simptoms ir žņaudzošas sāpes krūtīs, īpaši, ja tās izstaro uz kreiso roku vai uz žokļa pusi. Smeldz un nepāriet pat tad, ja atguļas un mēģina atpūsties. Klāt vēl vispārējs nespēks. Var būt elpas trūkums, pelēcīgi bāla āda un zilganas lūpas, stipra svīšana, mēdz uznākt ģībonis. Šīs pazīmes var liecināt par infarktu.
Palīdziet slimniekam ieņemt ērtu pozu, piemēram, pussēdus stāvokli, atbalstiet galvu, plecus un saliektas kājas, teiksim, ar spilveniem. Sauciet ātro palīdzību!
* Reizēm sāpes līdzinās sirdskaites izraisītajām, taču izstaro, piemēram, no muguras nerva saknītēm. Tādas raksturīgas radikulītam. Ja miera stāvoklī krūšu apvidū gandrīz vairs nesāp, bet kustoties, piemēram, cilājot roku, sāpes pastiprinās, drīzāk tām ir neiralģiska izcelsme. Jo par sirds problēmu parasti liecina stipra un pastāvīga sāpēšana, kas, arī mierīgi guļot, ir tikpat spēcīga.
Tomēr pašam vai tuviniekiem ir grūti noteikt sāpju iemeslu. Ja māc šaubas – vai tik nav sirds? – sauciet ātros, viņi veiks kardiogrammu.
* Nopietns simptoms ir spējas sāpes rokā vai kājā. Loceklis kļūst bāls, auksts, pēc dažām minūtēm notirpst, ir mazāk jutīgs. Tā var būt asinsvadu, lielās artērijas nosprostošanās. Ja tuvāko stundu laikā nesaņem medicīnisko palīdzību, var atmirt audi, sākties gangrēna.