Foto: LA.lv

Lai pasargātu augu saknes ziemā, lapas augļudārzā nav jānogrābj. Ābolu pareiza uzglabāšana 0

Rudens beidzot ir klāt, un laiks kļūst arvien drēgnāks. Tā vien gribas sasegt un sapakot dārza augus, lai tiem būtu silti un omulīgi. Taču ar segšanu nevajag pārsteigties. Augiem izsušana ir bīstamāka par salu. Ko patlaban savos dārzos dara un citiem iesaka profesionāli dārzu kopēji?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Siltais un garais rudens veicinājis augļu agrāku nobriešanu. Āboli ir ļoti gatavi, un tas var saīsināt to glabāšanās laiku. Tādēļ vajadzētu domāt par to pārstrādi,” iesaka augļkopis Guntis Ofkants no Raudas Smārdes pagastā.

Lai pasargātu augu saknes ziemā, lapas augļudārzā nav jānogrābj. Kritušos augļus gan vajadzētu savākt un izvest. Ja tas nav pa spēkam, lapas kopā ar augļiem var sasmalcināt ar pļaujmašīnu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dārznieks savā dārzā kokus un lapām klāto augsni nosmidzina ar 3% karbamīda šķīdumu – lai lapas labāk sadalītos. Miglošanai mazdārziņā var izmantot parasto dārza miglotāju. Karbamīdu nelielos iepakojumos var iegādāties dārzkopības preču veikalos.

Ir uzskats, ka miglojums ar karbamīdu pa koku lapām, kamēr tās vēl turas pie zariem, mazliet pabaro koku un palīdz tam pārziemot. Turklāt šķīdums, kas nopil uz nobirušajām lapām, palīdz tām ātrāk sadalīties.

• Nesagrābtie un nesasmalcinātie āboli pūstot kļūst par infekcijas perēkli un grauzēju barotavu.

Daiļdārzu saimnieki, kas nespēj samierināties ar lapām dārzā un mauriņā, nogrābto lapu vietā ap kokiem var uzbērt mulču.

Jārēķinās, ka karstais laiks un lielā raža kokus šogad ir novājinājusi. Vasaras sausuma periodā dažiem lapas jau bija novītušas. Ja gadīsies auksta ziema, tas augiem var būt pamatīgs pārbaudījums.

• Šoruden lapas kokiem sakrīt uz saknēm un ozoliem ir ļoti daudz zīļu – šīs pazīmes liecina par bargu ziemu.

Ābolu glabātavā ideāla ir 1–3 grādu temperatūra. Dažām šķirnēm patīk par dažiem grādiem siltāka vieta. Augļus glabātavā liek tūliņ pēc nolasīšanas. Krasā temperatūras starpība tiem izraisa šoku, un āboli turpina gatavoties lēnāk.

Mājas apstākļos gan šādu telpu ierīkot grūtāk. Pat labā pagrabā ir 6–7 grādus silts. Ābolu pagrabā vajadzīgs mitrs gaiss. Zem kastēm pa klonu vai betona grīdu var izliet ūdeni. Var arī blakus kastēm novietot lēzenas bļodas.

• Nolasītos augļus nedrīkst turēt siltā telpā, jo tad tie strauji savīst un pārgatavojas. Vēl nesen pat ārā bija līdz 20 grādiem silts, kas ir ābolu glabāšanai nelabvēlīgi.

Reklāma
Reklāma

Pat vēlīno šķirņu āboli un bumbieri, kurus citus gadus varēja sākt ēst tikai ziemā, jau ir pārgatavojušies. Tas nozīmē, ka šogad nav vērts ieguldīt glabātavu iekārtās un veidot lielas ābolu rezerves. Labāk pēc iespējas vairāk augļu pārstrādāt. Vienkāršākie veidi ir spiest sulu (šogad īpaši salda) un žāvēt. Der arī izvārīt ievārījumu un kompotu, turklāt vairāk, nekā var apēst vienā ziemā.

• Pēc tik pārbagāta ražas gada (tāds bija vairumā dārzu) nākamgad gaidāms tukšais gads, kad ābeles atpūšas.

Āboli (īpaši to sēklas) garšo pelēm un žurkām. Tāpēc kastes ar augļiem nevar glabāt dārzā, nojumē.

Pareizi būtu, ja betonētajā augļu pagrabā nebūtu nekā lieka, telpas centrs tukšs, jo pelēm nepatīk skraidīt pa atklātu laukumu.

• Profilaksei (sevišķi pēc augļu ienešanas vai pagraba vēdināšanas) telpā vajadzētu izvietot lipīgās peļu ķeršanas lentes vai lamatas. Tas ir arī drošāk nekā indes ēsmas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.