Foto – LETA

Lai pacienti laikus saņemtu zāles, steidzami jāgroza tiesību akts 0

Kad veselības ministres Ingrīdas Circenes priekšgājējs Juris Bārzdiņš valdībai nodeva labojumus Ministru kabineta noteikumos, kas valsts apmaksāto zāļu sarakstā ļauj atstāt tikai vienas – vislētākās – zāles un nedod pacientiem vairs iespēju piemaksāt no savas kabatas, ja ārsts izrakstījis dārgākas, valdības vadītājs Valdis Dombrovskis saņēma 50 pacientu, farmaceitu un zāļu ražotāju organizāciju protestus.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Tās brīdināja – ja valdība pieņems šādu tiesību aktu, tas nelabvēlīgi ietekmēs pacientus. Un nevis kaut kad nākotnē, bet uzreiz.

Ministru prezidents Dombrovskis un pārējie valdības locekļi vāji orientējas specifiskajos medicīnas jautājumos, tāpēc nereti akli paļaujas tam, ko stāsta veselības ministrs, jo viņam taču ir “cieta” argumentācija. Sabiedriskās organizācijās pieklājīgi noklausās, taču neņem vērā. Sak, tie jau tikai tracina tautu. Valdībai ir daudz svarīgāku darbu, lai sāktu iedziļināties pacientu, ārstu un aptieku problēmās, kas radīsies pēc tiesību akta stāšanās spēkā. Pie valdības galda nevienam neradās pat jautājums, vai aptiekas pilnībā būs nodrošinātas ar sarakstā iekļautajām zālēm, ja no kompensējamo zāļu saraksta oficiālās apstiprināšanas dienas līdz spēkā stāšanās brīdim ir palikušas trīs dienas? Vai zāļu ražotāji spēs piegādāt nepieciešamo medikamentu daudzumu tik īsā laikā? Ko darīt pacientam, ja medikamenti nebūs pieejami? Nav jābūt nezin cik erudītam, lai uzdotu tik vienkāršus, bet būtiskus jautājumus galvenajam ziņotājam – veselības ministram. Vēl jo vairāk tādēļ, ka uz to valdības vadītāja uzmanību vērsušas 50 organizācijas.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselības inspekcija ir saņēmusi kaudzi sūdzību, un Nacionālais veselības dienests no saraksta jau izsvītrojis tās vislētākās zāles, kuru aptiekā nebija. Iekļāva nākamās lētākās. Bet nu jau radušās problēmas arī ar tām – daļas atkal trūkstot un, kā apgalvo mediķi, visvairāk no šīm neizdarībām ciešot sirds un diabēta slimnieki.

 

Vai atkal tās svītros un liks iekšā nākamās un pacients tikai gaidīs? Tā nevar turpināties, ministrijai ir jārīkojas steidzami – ārsti, farmaceiti un pacientu organizāciju pārstāvji vēl tic, ka viņus tomēr sadzirdēs. Ministrijas politiskā vadība varētu pāris dienās izlabot pieļautās kļūdas, iesniedzot tiesību akta labojumus, ar kuriem atraisītu aptiekāru rokas un ļautu izsniegt slimniekam lētākās zāles, kas tajā brīdī ir aptiekas plauktā viņa slimības ārstēšanai. Tā vietā Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Liene Cipule saka: mēs veidosim darba grupu, analizēsim, pētīsim… Līdz tam Veselības inspekcijai ir tiesības sodīt aptiekas, ja tās ir rīkojušās uz savu galvu un, gribēdamas palīdzēt klientam, iedevušas nākamās lētākās zāles, kas ir aiz oficiāli apstiprinātā saraksta, un pieprasījušas par tām samaksu no valsts naudas maka.

Cilvēkam jāatbild ne tikai par to, ko viņš ir darījis, bet arī par to, ko viņš nav darījis, ja radies kaitējums. Šajā gadījumā izskatās, ka ministrija un tās struktūras operatīvi sāks rīkoties tikai tad, kad būs kāds mirušais, kas aizgājis viņsaulē, laikus nesaņemdams medikamentus. Kamēr līķa nav, iztiks ar darba grupu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.