Lai “otrs acu pāris” vienmēr tīrs un nebojā redzi – efektīvi “knifi”, kā kopt brilles 0
Ja ir ieradums brilles turēt nevis maciņā, bet uzstutēt uz galvas, tā viegli iespējams deformēt to kājiņas, netīšām saskrāpēt lēcas.
Bet tas iespaidos briļļu kvalitāti un to pamatuzdevumu – redzes koriģēšanu. Svarīgi arī zināt, kā brilles pareizi dezinficēt, lai tās nesabojātu, un to iesaka optikas veikalu tīkla “OptiO” speciālisti.
• Ietvars. Lai nedeformētos ietvars, brilles jāuzliek un jānoņem nevis ar vienu roku, bet to kājiņas jāsaņem ar abām rokām. Tas novērsīs arī briļļu kājiņu skrūvīšu izskrūvēšanos (to gan viegli novērst, izmantojot mazu skrūvgriezīti).
Tad arī nebūs izmisīgi jāmeklē nez kur pazudušās brilles, kas patiesībā mierīgi atrodas uz galvas.
• Lēcas. Lai lēcas nesaskrāpētos, laikā, kad brilles netiek lietotas, tās jātur maciņā, vēlams no cieta materiāla un piemērota lieluma. Tikai tad tās droši var likt kabatā vai somā.
– ja lēcu virsma nebūs pavisam gluda, tas pasliktinās redzes kvalitāti, un būs vairāk jāsasprindzina acu muskuļi, kas izraisīs nogurumu. Ejot peldēties, brilles jāatstāj krastā, jo lēcām kaitēs sāļais jūras ūdens, tāpat kā baseina hlorētais ūdens.
• Tīras un dzidras lēcas. Svarīgi briļļu lēcas tīrīt regulāri, nevis tikai tad, kad tām vairs nevar redzēt cauri.
Tam domātas mikrošķiedras lupatiņas, ar ko vienkārši paberzē lēcas. Aizķepušām lēcām vajadzēs izmantot speciālu briļļu tīrīšanas šķidrumu (tas der arī datora monitora virsmas un mobilā telefona kopšanai). Svarīgi, lai līdzekļa sastāvā ir pēc iespējas mazāka spirta koncentrācija.
Ar lupatiņu brilles būs jāpatīra nedaudz ilgāk – apļveida kustībām tas jādara tik ilgi, kamēr uz lēcām pazūd līdzekļa pēdas.
Ķīmiskais sastāvs, kas ir ierastajos dezinfekcijas līdzekļos, var bojāt brilles. Labs risinājums ir vienreiz lietojamās briļļu tīrīšanas salvetes, ko pēc tīrīšanas izmet. Svarīgi notīrīt arī briļļu ietvaru un deguna balstus (tos pēc kāda laika ieteicams nomainīt, ko var izdarīt teju ikvienā optikas salonā).
Ja lēcas vai to ietvars ļoti netīrs vai pabijis uz dažādām virsmām, to ieteicams vispirms noskalot ar remdenu ūdeni un ziepēm, pēc tam izmantojot piemērotu dezinfekcijas līdzekli.
• Mikrošķiedras lupatiņa. Īpaši tagad šīs lupatiņas vajadzētu regulāri mainīt. Tās var arī mazgāt, piemēram, ja redzams, ka vairs nespēj notīrīt brilles.
Mazgā ar rokām zem tekoša remdena ūdens, izmantojot šķidrās ziepes (cieto ziepju gabaliņi saķersies auduma šķiedrās). Pēc tam rūpīgi izskalo. Nedrīkst gludināt.
Lētās mikrošķiedras lupatiņas (kas maksājušas līdz 3 eiro) pēc mazgāšanas var nesaglabāt sākotnējās tīrīšanas īpašības.