Foto-Fotolia

Lai nebūtu kaļķakmens nosēdumu… Ieteikumi veļasmašīnas sildelementa pasargāšanā 0

Mazgājot veļu automātiskajā veļasmašīnā, pienāk brīdis, kad uz sildelementa sāk krāties kaļķakmens. Kā šo brīdi attālināt? AIGA B. VALMIERĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Veļasmašīnas sildelements ar kaļķiem apaug lēni – aptuveni piecos gados. Kaļķakmens nosēdumu veidošanos uz sildelementa aizkavē veļas pulveru sastāvā esošās speciālās vielas. Uz to norāda attēls uz iepakojuma – izlocīts sildelements, kam uzvilkts pāri zaļas krāsas ķeksītis. Līdz ar to nav nepieciešams papildus izmantot specializētus līdzekļus pret kaļķakmens nosēdumu veidošanos.

Veļasmašīnas tīrību ietekmē pieslēgtā ūdens ķīmiskais sastāvs (katrā reģionā un pilsētā tas atšķiras), kā arī izmantotā veļas pulvera un dažādu piedevu mijiedarbība.

Lai pulvera nav par daudz

CITI ŠOBRĪD LASA

Veļu parasti mazgā zemā temperatūrā (30–40 °C), bet pulveri lieto par daudz. Nepieciešamais daudzums ir norādīts instrukcijā uz veļas mazgājamā līdzekļa iepakojuma.

Ikdienas veļas mazgāšanai esot gana ar minimālo norādīto pulvera devu (ja lietošanā ir kāds no jaunākajiem veļasmašīnu modeļiem, šo devu drīkst pat samazināt uz pusi). Mazgāšanas līdzekļu nepareizas izmantošanas dēļ var rasties daudz putu, un to ietekmē iekārta var pārtraukt mazgāšanas cikla gaitu. Tāpēc jāpievērš uzmanība informācijai uz pulvera iepakojuma, piemēram, ka konkrētais pulveris ir piemērots mazgāšanai zemā temperatūrā. Ja to ievēro, ilgāk tiek saglabāta veļasmašīnas un cauruļu tīrība.

Pareizā temperatūra

Veļu ieteicams mazgāt +60 vai +90 °C. Ja to regulāri dara +40 °C vai zemākas temperatūras režīmā, ar laiku uz veļas veidosies pelēki brūnas nokrāsas traipi. Cietīs arī veļasmašīnas sildelements – uz tā krāsies nogulsnes. Lai to novērstu, jāveic trīs četri mazgāšanas cikli +95 °C temperatūrā, lūkā ieberot krūzi dzeramās sodas un izgriežot tukšu ciklu. Šādā veidā iztīra veļasmašīnas iekšpusi un durtiņu blīvējumu. Nevajadzētu aizmirst regulāri iztīrīt arī filtru un pulvera ielādes atvilktni, pretējā gadījumā pēc mazgāšanas uz veļas var parādīties dažādi traipi.

Ūdens cietības novērtējums

Ja arī uz tējkannas, zupas katla vai cita trauka sienām, kurā vāra ūdeni, diezgan strauji veidojas kaļķakmens nogulsnes, tas liecina, ka izmantotais ūdens ir ar paaugstinātu cietību. Šādā gadījumā dažādas mazgāšanas līdzekļa piedevas vai maigas iedarbības kaļķakmens noņemšanas līdzekļi nepalīdzēs. Vismaz divas reizes gadā vajadzētu veļasmašīnu atkaļķot. Šis process noteikti būs daudz efektīvāks un lētāks nekā dažādu piedevu regulāra lietošana. Atkaļķotāju var iegādāties daudzos veikalos, savukārt precīzu informāciju par ūdens cietību var iegūt no ūdens piegādātāja vai veicot ūdens cietības mērījumus.

Reklāma
Reklāma

Speciālisti iesaka izmantot profesionālus atkaļķotājus. Calgon mīkstina ūdeni, tāpēc var izmantot profilakses nolūkā. Taču tas nav tik iedarbīgs līdzeklis, lai noņemtu ilgstoši krājušās kaļķu nogulsnes. Šādā gadījumā var lietot Electrolux universālo atkaļķotāju, labi ir kompāniju Rekal un Farmas piedāvātie līdzekļi, kā arī citi. Veļasmašīnā ielej 300–350 ml koncentrēta atkaļķotāja (to dara, kad mašīna sāk ņemt ūdeni) un noregulē uz garāko mazgāšanas ciklu +90 °C režīmā. Tikai nevajag izmantot priekšmazgāšanas ciklu, jo tad līdzeklis pēc dažām minūtēm tiks izskalots.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.