Foto – pexels.com

Lai nav no viena grāvja otrā! Pareizs uzturs pēc žultsakmeņu operācijas 0

“Ja ārsts ir diagnosticējis žultsakmeņus, uzturā goda vietā liekami dārzeņi, augļi un ogas, arī tvaicēts, sutināts vai vārīts ēdiens, bet jāatsakās no asa, cepta, kūpināta un žāvēta. Tad, visticamāk, cilvēkam nenāksies piedzīvot žultsakmeņu lēkmes un viņš varēs sadzīvot ar akmeņiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pārceptus, žāvētus vai ļoti treknus ēdienus vairs nedrīkstētu ēst arī tie cilvēki, kuriem veikta holecistektomija jeb žultsakmeņu operācija, jo šāds uzturs var novest pie jaunu akmeņu izveidošanās, tikai nu jau tas notiks žultsvados, padarot ārstēšanu daudz sarežģītāku,” skaidro pieredzējušais diētas ārsts Atis Tupiņš.

Kad jāatsāk ēst normāli

Vienlaikus dakteris brīdina no iekrišanas otrā grāvī – daļa cilvēku tā arī neatsāk ēst normāli pēc saudzējošā pēcoperācijas perioda. Parasti pēc žultsakmeņu operācijas ķirurgi pacientiem iesaka aptuveni mēnesi vai pusotra uzturā galvenokārt iekļaut skābpiena produktus {starp citu, gan kefīrs, gan jogurts, gan paniņas lieliski palīdz izvadīt holesterīnu, kura vielmaiņas traucējumi visbiežāk ir tā saukto holesterīna žultsakmeņu veidošanās pamatā), dažādus dārzeņus (tie bagāti šķiedrvielām, kas arī veicina holesterīna un tauku izvadīšanu no organisma), turklāt bieži vien sutinātā vai tvaicētā veidā, jo pēc akmeņu operācijas kādu laiku mēdz būt gremošanas traucējumi, bet svaigi dārzeņi pūš vēderu. Diētas ārsts uzskata, ka pat tad cilvēks tomēr var atļauties lietot, piemēram, svaigi spiestu burkānu sulu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Pexels

Saudzējošajā pēcoperācijas periodā rekomendācijas ietver arī atteikšanos no apjomīgām ēdiena porcijām (īpaši tā nedrīkst grēkot vakaros), žāvējumiem, šašlika un citiem neveselīgiem produktiem.

Mēnesi vai pusotra pēc operācijas tomēr jāatsāk pamazām atgriezties pie normāla uztura.

Par tādu uzskatāms sabalansēts un veselīgs ēdiens, nevis treknas un ceptas gaļas šķēles, treknas tortes, ar majonēzi bagātīgi aizdarīti salāti un tamlīdzīgi, jo šāds uzturs, kā jau minēts, atkal izprovocēs žultsakmeņu veidošanos.

Savukārt par veselīgu ēdienu uzskatāmi svaigi dārzeņu salāti, kam pievienota augstākā labuma olīveļļa vai kāda cita vērtīga eļļa, tvaicētas zivis, gaļa kopā ar saknēm. Diētas ārstam arī nav iebildumu pret taukumiņu, ko nedaudz saturēs gaļas šķēle, ja vien tas nebūs cepts.

Savu reizi labākai sāta sajūtai arī rupjmaizi ar speķīti var apēst, jo organismam taukvielas nepieciešamas.

Turpināt dzīvot tikai uz liesām putrām, kādas cilvēki visbiežāk cenšas ēst pēc operācijas, nav pareizākā izvēle, skaidro diētas ārsts. Jāsaprot, ka stingrās diētas patiesībā paredzētas tikai noteiktam laika posmam.

“Kas būtu atgriešanās pie normāla uztura? Tas nozīmē, ka cilvēks sev pusdienās pagatavo svaigus salātus no rīvēta kolrābja ar gurķi (200–250 gramu), izvāra vairākus kartupeļus, īpaši pašlaik tie labāk garšos, vārīti ar visu mizu, izsutina nelielu cūkgaļas gabaliņu, kā jau teicu, pat ar treknumiņu un desertā – bļodiņa ar sezonas ogām,” diētas ārsts iesaka viegli pagatavojama un veselīga ēdiena recepti.

Ilustratīvs foto.
Foto: pexels.com

Speciālists arī atgādina, ka gremošanas process sākas jau mutē, tāpēc vispirms ēdiens mutē kārtīgi jāsajauc ar siekalām. “Cilvēki man bieži jautā, cik reižu tas kumoss jākošļā. Taču ne jau reižu skaits ir svarīgs, bet gan kumosa samitrināšana, sajaukšana ar siekalām. Tad, dodoties tālāk pa barības vadu uz kuņģi, tajā pietiekamā daudzumā jau būs izdalījušās gremošanas sulas un fermenti, kas vajadzīgi, lai barība labāk pārstrādātos.”

Kāpēc žultspūslī veidojas akmeņi

Visbiežāk (vidēji 90% gadījumu) sastopami tā sauktie holesterīna žultsakmeņi. Tātad cilvēks jau ilgstoši lietojis pārāk treknu un ogļhidrātiem bagātīgu ēdienu, bet par maz uzņēmis olbaltumvielas un balastvielas jeb šķiedrvielas.

Reklāma
Reklāma

Šā veida žultsakmeņu veidošanās cēlonis var būt arī mazkustīgums, neregulāra ēšana (ēdot tikai vienu divas reizes dienā, žults pārāk ilgi uzkrājas žultspūslī, sabiezē, un tas izprovocē žultsakmeņu veidošanos), arī novājēšanas diētas (strauji nometot svaru un organismam liekos taukus izvadot ar žulti, žults kļūst pārlieku koncentrēta). Svarīgi atcerēties – lai žults nesabiezētu, tai jāizdalās regulāri.

Cilvēki arī bieži vien mēdz kļūdaini domāt, ka žultsakmeņu profilaksei vispār nedrīkst lietot neko treknu.

“Bišķi tomēr vajag ēst to trekno, citādi var piedzīvot žults stāzi, kad žultij, kas uzkrājusies žultspūslī, nav aprites, jo žultspūslim nav iemesla sarauties. Un kas liek tam sarauties? Tas ir treknums, redīsi, kaķpēdiņas, māllēpes, kafija… Protams, ja akmeņi jau izveidojušies, jāuzmanās neizprovocēt to lēkmi, tad, piemēram, kaķpēdiņu un citu gremošanu un aknu darbību stimulējošu zāļu tēju lietošana var par daudz stimulēt žults izdali.

Tāda pati iedarbība var būt alum, rutkiem, ķiplokiem un citām spēcīgām garšvielām, trekniem vai žāvētiem ēdieniem, kad lielā daudzumā izdalās žults, aizkuņģa dziedzera un kuņģa sula. Kolika jeb lēkme parasti sākas 1,5–2 stundas pēc ēšanas, kad barība no kuņģa nokļuvusi divpadsmitpirkstu zarnā un sācis darboties žultspūslis. Ja lēkme ir viegla, tās samazināšanai var lietot līdzekli pret spazmām, bet ļoti stipras un ilgas gadījumā labāk saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Foto: Takerosun/SHUTTERSTOCK

Var būt arī pigmenta akmeņi (tajos galvenokārt ir bilirubīns un kalcija sāļi), tos iedala melnajos un brūnajos akmeņos. Tādi rodas, ja aknas sintezē žulti no nepareizi saliktām žultsskābēm, piemēram, hepatīta, aknu cirozes, alkoholisma, sirds mazspējas un citu slimību gadījumā.

Pats žultspūslis ir tikai 50 ml neliels maisveidīgs orgāns aknu priekšpusē. Tajā žults uzkrājas koncentrētā veidā un, žultspūšļa gludajai muskulatūrai saraujoties, izdalās brīdī, kad cilvēks uzņem treknu barību, jo tās sašķelšanai nepietiek ar to žults daudzumu, kas pastāvīgi izdalās organismā. “Faktiski žultspūslis var būt un var arī nebūt, jo tajā uzkrājas pavisam neliela daļa no dienā saražotās žultsskābes.

Tāpēc cilvēkiem, kas akmeņu dēļ jau ir piedzīvojuši iekaisumu, sāpes, vispirms jānomierina iekaisums, un pēc tam plānveidā tomēr iesaku izoperēt žultspūsli (pašus akmeņus atsevišķi neizgriež, tikai kopā ar žultspūsli). Ja kādu reizi jau piedzīvota kolika, neviens nevar garantēt, ka tā neatkārtosies. Ja lēkme reiz bijusi, tās būs atkal, bet kad – to neviens ārsts nevar pateikt. Tāpat neviena diēta nepasargās no atkārtotas žultsakmeņu lēkmes.

Iespējams, tā būs kaut kad vēlāk, bet tad jau cilvēks būs vecāks, ar vairs ne tik labu sirds veselību, un operācija organismam būs smagāka. Pat ja nav bijušas izteiktas sāpju lēkmes, tomēr labais sāns ik pa laikam ir jutīgs, āda mēdz kļūt iedzeltenāka, arī iesaku padomāt par šo operāciju,” skaidro diētas ārsts Atis Tupiņš.

SVARĪGI

• Žultij jāizdalās regulāri, tāpēc jābūt vairākām ēdienreizēm dienā. Regulāri pieēdoties tikai vienu reizi vakarā, ar laiku veidosies žultsakmeņi.

• Arī pēc žultspūšļa izoperēšanas veidojas žults un kopā ar citām gremošanai nepieciešamajām vielām porciju veidā izdalās divpadsmitpirkstu zarnā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.