Foto: SHUTTERSTOCK

Kad piemetas vadātājs.. Padomi, lai mežā, ogojot un sēņojot, neapmaldītos 12

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Sācies sēņu un ogu laiks, kad liela daļa no mums katru brīvu brīdi dodas vākt meža veltes. Taču ogošanas vai sēņošanas azartā var piemirsties, kurā meža ceļa krustojumā atstāta automašīna, īpaši, ja ir apmācies, sāk krēslot un visi koki mežā, bet vēl jo vairāk purvā izskatās vienādi. Un arī vadātājs var piemesties jebkuram mežā gājējam…

Skaļa ūjināšana var nedot vēlamo rezultātu, bet māka darboties ar kompasu ir vien tiem, kas savulaik dienējuši bruņotajos spēkos vai nodarbojas ar orientēšanās sportu. Tāpēc labāk izmantot mūsdienīgus risinājumus, ko piedāvā XXI gadsimts. Vien nedrīkst aizmirst, ka uz mežu līdzi jāņem pilnībā uzlādētas ierīces un sēņot un ogot vislabāk divatā. Jūs noteikti sarunāsieties, un tas minimizē iespēju satikties ar lielajiem plēsējiem – tie jūs savlaicīgi sadzirdēs un paspēs aiziet tālāk projām.

Lietotnes, kas palīdz orientēties mežā

CITI ŠOBRĪD LASA

Teju ikvienam kabatā ir mobilais telefons. Tas ir lielisks palīgs atrast ceļu ārā no meža, saprotams – ja vien zina, kā to izmantot, un ierīcē iestatītas atbilstīgās lietotnes.

Praktiski visos telefonos pieejama lietotne Google maps. To var izmantot ne tikai maršruta plānošanai, braucot ar automašīnu, bet arī kājām ejot. Atliek atvērt lietotni un aktivizēt GPS pozīcijas nosacīšanu.

Tomēr Google maps darbosies vien tad, ja būs pieejams tīkla pārklājums. Ja tā nav vai signāls ir ļoti vājš, labāk izmantot lietotni LVM GEO. Pirms dodas uz mežu, lietotne jāiestata telefonā. Pēc aplikācijas atvēršanas kartē jāsameklē sava iecienītā sēņošanas vai ogošanas vieta un jāpietuvina. Jānospiež izvēlne kreisajā augšējā stūrī un jāizvēlas sadaļa Fona kartes/LVM meža karte bezsaistē, kas tiks ielādēta telefonā.

Šo karti varēs izmantot arī tad, ja būsiet interneta tīmekļa bezsaistē. Karte ir gana sīka, un tajā redzami ne tikai ceļi, bet arī grāvji, sīkas upītes, kvartālstigas. Tāpat kā iepriekšējā risinājumā, jāaktivizē GPS pozīcijas kursors.

2. attēls
2. attēls

Ekrāna kreisajā apakšējā stūrī ir attāluma mērīšanas poga (sk. 2. attēlu), ko var izmantot arī kā maršruta līniju. Pēc pogas aktivizēšanas vienreiz jāpieskaras pie kartes vietā, kur ir GPS kursors (sarkans aplītis ar bultiņu), pēc tam jāpieskaras vietā, kur vēlaties nokļūt. Kartē tiks iezīmēta līnija starp abiem punktiem un arī norādīts attālums. Ejot atliek raudzīties, lai sarkanais punktiņš visu laiku būtu uz līnijas vai tās tiešā tuvumā.

Abās lietotnēs var veidot atzīmes un iezīmēt un saglabāt kādas noteiktas vietas, piemēram, automašīnas atstāšanas vietu vai jūsu labākās sēņu un ogu vietas un tad nākamajās reizēs tās izmantot navigācijai.

Reklāma
Reklāma

Mobilajiem telefoniem gan ar Android, gan ar iOS sistēmu peejama arī mobilā lietotne BalticMaps. To bezmaksas versijā iespējams apskatīt Karšu izdevniecības Jāņa sēta izstrādātās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstu kartēs un noteikt savu atrašanās vietu kartē. Maksas versijā iespējama maršruta plānošana starp vairākiem punktiem uz kartes, ceļā pavadāmā laika un attāluma aprēķināšana, citas papildu iespējas. Tomēr jārēķinās, ka šī nav navigācijas programmatūra, lai gan tajā iespējams veidot marš­rutu, redzēt savu atrašanās vietu kartē.

Navigācijas ierīces

Protams, dodoties uz mežu, var ņemt līdzi arī kādu navigācijas ierīci, kas tāpat palīdzēs atrast ceļu līdz automašīnai vai vienkārši ārā no meža. Arī šajās ierīcēs var saglabāt noteiktas vietas, lai vēlāk tās nekļūdīgi atrastu.

Lielu popularitāti pasaulē iemantojušas kompānijas Garmin navigācijas ierīces. Tūristiem domātās derēs arī ogotajiem un sēņotājiem, piemēram, modeļi Garmin Montana 700i, Garmin GPSMAP 65 vai Garmin eTrex® 22x. Ierīcēm ir ūdens un putekļu aizsardzība, to ekrāns izveidots tā, lai attēls būtu saskatāms gan tumsā, gan spožā saulē. Ierīču darbības iespējas, nepārtraukti darbinot GPS režīmā, ir no 16 stundām atkarībā no ierīces modeļa. Tas nozīmē, ka enerģijas pietiks ļoti ilgam laikam, vien laikus jāuzlādē akumulatori vai arī jāņem līdzi rezerves baterijas.

Garmin ierīcēs izmanto maršrutējamas TopoActive Eiropas kartes. Lielākajai daļai modeļu ievietojot MicroSD karti, iespējams lietot Jāņa sētas Latvijas karti. Tajā iespējama objekta meklēšana pēc nosaukuma, adreses vai vietas, maršruta plānošana uz izvēlēto objektu, sekojot norādēm navigācijas ierīcē, citas iespējas. Pieejama arī karte ar LVM mežu datiem. Šīs kartes jāiegādājas atsevišķi.

Garmin iekārtām GPS uztveršana ir labāka, līdz ar to pozicionēšana precīzāka. Dārgākajām iekārtām var ielādēt arī satelītu kartes.

PADOMS

1. attēls
1. attēls

Atrodoties brīvā dabā, lietotnē Google maps vērts izmantot satelītuzņēmuma skatu, pēc kura vieglāk noteikt vietu, kur jums jānokļūst. Vēlamajā punktā jāpatur ekrānam piespiests pirksts, lai izveidotu atzīmi. Aktivizējam pogu Norādes un dodamies ceļā, sekojot, lai GPS pozīcijas kursors vienmēr atrastos uz kartē iezīmētās līnijas (sk 1. attēlu).

KONSULTĒJIS GPSPRO PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS ANATOLIJS HARITONOVS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.