Foto – Shutterstock

Lai mati nestreso un neizsalst 1

Ziemā ar matiem vienmēr ir problēmas – tie kļūst sausāki, zem cepures elektrizējas un saspiežas, sabojājot no rīta cītīgi sasukāto matu sakārtojumu. Ko darīt, lai arī aukstajā gadalaikā matus saglabātu veselīgus un kuplus?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Padomus sniedz “Veselības centra 4” skaistuma klīnikas “4. dimensija” matu kopšanas speciāliste Jekaterina Pudova un friziersalona “Rico” (Rīgā) īpašniece un friziere Žanete Krūmiņa.

Matiem ir grūti gan vasarā, kad ārā karsts, gan ziemā, kad auksts. Kad ārā auksts, bet telpas apsilda centrālā apkure, sala un sausā gaisa ietekmē mati izjūt lielu stresu un no tā kļūst sausāki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzturoties ārā, no aukstuma ietekmes lielā mērā spēj pasargāt cepure. To ieteicams likt galvā jau tad, kad temperatūra ārā ir +5 grādi, bet, ja termometra stabiņš noslīdējis zemāk par nulli, galvas sega jāvelk obligāti, teic ārste Jekaterina Pudova. Citādi mati var “izsalt” – aukstuma ietekmē sašaurinās kapilāri, līdz ar to pasliktinās matu saknīšu apgāde ar skābekli un barības vielām. Iznākumu var manīt jau pēc diviem trim mēnešiem – mati sāk pastiprināti izkrist. Ja nepatīk cepures, lieciet galvā vismaz kapuci. Un galvas segu, ienākot telpās, noteikti noņemiet, lai galvas āda nesakarst.

Matus nav ieteicams mazgāt karstā ūdenī, jo tas var stimulēt pastiprinātu matu taukošanos. Ūdenim vajadzētu būt pavēsam – ap 35 grādiem.

Lai galvas rotu stiprinātu, pēc mazgāšanas ar matu tipam atbilstošu šampūnu tajā jāieziež barojošs matu balzams vai matu maska, labāk tāda, kas nav jāskalo ārā. Matu masku sastāvā ir lipīdi, proteīni u. c. labas vielas, kas matus pabaro, skaidro friziere Žanete Krūmiņa.

Papildus ieteicams lietot fluīdus, ko pēc mazgāšanas ieziež mitros matos. Fluīdus izvēlas atkarībā no matu struktūras. Tie mēdz būt tādi, kas matiem piešķir spīdumu, pasargā no matu lūšanas, paredzēti sašķeltiem matu galiem. Fluīdi arī neļauj matiem elektrizēties.

Viens no pēdējā laika atklājumiem matu kopšanas jomā ir divfāžu balzams – tas matiem ne tikai noņem statisko elektrību, bet arī palīdz frizūrai labāk saglabāt apjomu. Šo matu balzamu lieto tieši tāpat kā fluīdus – pirms ieveidošanas uzsmidzina uz mitriem matiem. Ja izmanto visus šos kopšanas līdzekļus, mati ir ieģērbti tādā kā ziemas mētelītī, teic Žanete.

Tieši kādi matu kopšanas līdzekļi ir vispiemērotākie jūsu matiem – to kaut vienu vienīgu reizi vajadzētu izrunāt ar kvalificētu frizieri. Turklāt profesionālus matu kopšanas līdzekļus, bieži vien tādus, kas nav nopērkami nevienā veikalā, var iegādāties friziersalonos. Žanete Krūmiņa, strādājot ar klientiem, pēdējā laikā iecienījusi zīmolu “Alfaparf”, “Revlon” un “Inebrie” matu kopšanas līdzekļus. Tie piemēroti dažādām gaumēm un atšķirīgam maciņa biezumam. Ziemā īpaši ieteicama arī matu kopšanas līdzekļu “Eleksir 79” līnija, kuras sastāvā ir arganzas eļļa, kas stiprina matus un rada tiem spīdumu. Līdz ar to mati kļūst mīksti un tos ir viegli izķemmēt. Dižmeldru eļļa matus iztaisno un palīdz saglabāt apjomu, bet linsēklu eļļa aizsargā no saules, sala un vēja.

Reklāma
Reklāma

Jekaterina Pudova neiesaka matos ziest matu maskas, gatavotas no majonēzes, olām u. tml., jo medicīniski pierādīta efekta šādiem matu kopšanas līdzekļiem nav. Tad labāk galvas rotu pabarot ar kokosriekstu, vīnogu kauliņu u. c. eļļām vai gī sviestu. Tikai pēc tam mati kārtīgi jāizmazgā.

Friziere Žanete Krūmiņa veikalos nopērkamo masku vietā reizi pa reizei iesaka pamēģināt, piemēram, rupjmaizes un kefīra masku. Pēc tam galvā uzliek dušas cepurīti, apsien dvieli, patur 20 min un izskalo.

Lai matus stiprinātu un cīnītos pret to izkrišanu, mājās var pagatavot arī, piemēram, dadža saknes un ozolkoka mizu novārījumu, kurā pēc mazgāšanas izskalo matus. Tad tie kļūst patīkami mīksti, iesaka Žanete Krūmiņa.

Pirms došanās ārā no mājām mati kārtīgi jāizžāvē, ja ne – ūdens, kas saglabājies matos, var sasalt un tos bojāt. Lai nesaaukstētos, ārā var doties ne agrāk kā pusstundu pēc matu izžāvēšanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.