“Lai liekais svars neatgrieztos!” Sporta ārstes zelta padomi katrai tievētājai 0
“Vairākas reizes esmu diētas laikā zaudējusi liekos kilogramus, bet tie ātri vien atnāca atpakaļ un viss bija jāsāk no jauna. Kā rīkoties, lai saglabātu iegūto svaru?” jautā lasītāja Elīna no Jēkabpils.
Atbild sporta ārste Sandra Rozenštoka: “Lai zaudētais svars nepārtraukti neatgrieztos, iesaku kopā ar sporta ārstu un uztura speciālistu izveidot jaunus dzīves stila principus, jo tieši ikdienas dzīvesveids nosaka galveno enerģijas patēriņu.
Ēstgribu ietekmē arī ikdienas psiholoģiskais fons, tādēļ ļoti daudz atkarīgs no motivācijas zaudēt svaru. Ik pa brīdim svara mazināšanu vēlams pārtraukt un kādu laiku saglabāt nemainīgu sasniegto rezultātu – tas ļaus organismam piemēroties.
Uzturā pamazām jāpalielina dārzeņu īpatsvars, jo tajos ir daudz šķiedrvielu un maz kaloriju. No sportistiem, kuriem svara korekcija ir ļoti svarīga, der pārņemt šādu principu – ēdienam jābūt liesam, vienkāršam un mazās porcijās. Tā ēdiens tiks ātri pārstrādāts un izmantots, nevis uzkrāts.
Ja paredzama lielāka fiziska slodze, jālieto produkti, kuros ir daudz olbaltumvielu, – gaļa, zivis, olas, piena produkti, zirņi, pupas. Ja vajadzīga papildu enerģija, piemēram, paredzams izbraukums ar velosipēdiem, ēdienkartē jāiekļauj rīsi un makaroni.
Paralēli uztura izmaiņām ikdiena jāpapildina ar fiziskajām aktivitātēm, kurām nepieciešamo enerģiju organisms gūst no tauku rezervēm. Vielmaiņas aktivizēšanai ieteicama ilgstoša zemas vai vidējas intensitātes slodze.
Turpretī pārāk intensīvas slodzes laikā tiek tērēti nevis tauki, bet ogļhidrāti, kas pazemina glikozes līmeni asinīs un iedarbojas uz izsalkuma centru smadzenēs.
Pilnīgi pietiek, ja vienkāršu vingrinājumus veic 15 minūtes dienā. Piemēram, puspietupienus, atspiešanos pret sienu, roku izapļošanu (lai palielinātu slodzi, ņem 0,5 kg hanteles), celšanos pirkstgalos.
Vienu divas reizes nedēļā vajadzīga slodze, kas ilgāka par stundu, piemēram, nūjošana, braukšana ar velosipēdu.”