Foto – Shutterstock

Lai labi justos menopauzē 
 0

No karstuma viļņiem un citiem nepatīkamiem menopauzes pavadoņiem mūsdienās iespējams atbrīvoties un baudīt pilnvērtīgu dzīvi. Kā saglabāt labu pašsajūtu šajā mūža posmā?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Menopauze ir klāt, ja sievietei gadu nav bijušas mēnešreizes. Vidēji šis periods iestājas 48–52 gadu vecumā. Dažai ikmēneša asiņošana kļūst neregulāra pakāpeniski, bet citai izbeidzas pēkšņi. Tad nevajadzētu sevi norakstīt un atteikties no seksa, jo dzimumdzīve palīdz uzlabot veselību.

– Daudzas sievietes vecuma izraisītās 
problēmas cenšas slēpt, jo sabiedrībā valda jaunības kults. Droši vien no smagas menopauzes cieš vairāk sieviešu, nekā atnāk pie ārsta. Taču nevajadzētu gaidīt, kamēr parādās šī dzīves perioda nepatīkamās izpausmes, bet doties pie ginekologa, tiklīdz sākušās menstruālā cikla pārmaiņas, lai pārrunātu, kā rīkoties, – iesaka Latvijas Menopauzes asociācijas vadītāja, Šarlotes poliklīnikas ginekoloģe Maija Dace Broša.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iestājoties menopauzei, olnīcās apsīkst hormonu sintēze un organisms izjūt estrogēna trūkumu. Daudzām rodas sūdzības – karstuma viļņi, bezmiegs, nervozitāte, aizkaitināmība un citas –, taču šie simptomi ir tikai aisberga redzamā daļa. Nopietnāka problēma ir osteoporoze, kuru veicina sievišķo hormonu līmeņa samazināšanās organismā.

Kaulu stiprumam svarīgi uzņemt kalciju un D vitamīnu, kā arī pietiekami daudz uzturēties saulē, lai organismā sintezētos šis vitamīns, kas veicina kalcija uzsūkšanos. Protams, nedrīkst aizrauties un aizmirst par ultravioletā starojuma nelabvēlīgo ietekmi uz ādu. Ļoti svarīgas ir fiziskas aktivitātes, jo kustību laikā tiek baroti kauli. Ja sievietei ir trausls augums, parasti pastāv lielāks risks sasirgt ar osteoporozi, tādēļ ārsts ieteiks papildu profilaktiskos pasākumus.

Pret karstumiem 
un sviedru plūdiem 


Diskomforts vairākumā gadījumu ar laiku pāriet pats no sevis, taču dažām sivietēm karstuma viļņi un citas menopauzes izpausmes saglabājas līdz pat mūža galam.

Sievietes organisma hormonālo sistēmu palīdz regulēt augu valsts estrogēnu – hormoniem līdzīgu vielu – uzņemšana, kas visvairāk sastopami soju saturošos uztura bagātinātājos. Tos ieteicams lietot, ja ir viegli karstuma viļņi.

Fitoestrogēni ietilpst arī dažu augu, piemēram, sarkanā āboliņa un apiņu rogu, tējās, bet tās noderēs vienīgi profilaksei, jo iedarbosies minimāli un ilgstošā laika posmā.

Var palīdzēt nomierinošas fizikālās terapijas procedūras, kā arī adatu terapija, kas īpaši labi mazinās nervozitāti un bezmiegu. Vieglu karstumu gadījumā pašsajūtu uzlabos homeopātiskie līdzekļi.

Hormonu aizstājējterapija (HAT), aizvietojot organismā trūkstošos hormonus, nav nepieciešama visām sievietēm. Tā ieteicama tikai tad, ja ir nepanesami karstuma viļņi, stipra svīšana, nervozitāte un bezmiegs, nevis vieglu sūdzību gadījumā vai tikai jaunavīga ārējā izskata saglabāšanai, kā to mēdz izmantot daudzas slavenības. Kaut gan HAT labi pasargā no osteoporozes, to nedrīkst lietot tikai kā profilaktisku līdzekli kaulu aizsardzībai.

Reklāma
Reklāma

Izskanējuši apgalvojumi, ka šie medikamenti izraisa krūts vēzi, kaut gan tikai retā ar ļauno slimību sasirgusī sieviete ir lietojusi HAT. Tomēr pirms terapijas sākšanas nepieciešama rūpīga ginekoloģiskā izmeklēšana, jāveic analīzes, mamogrāfija vai ultrasonoskopija krūts dziedzeriem – ja ir paaugstināts saslimšanas risks, hormoni ļaundabīgo procesu var veicināt. Jāizvērtē, vai to lietošanu pieļauj citas veselības problēmas. Turklāt svarīgi atrast katrai vispiemērotāko medikamentu. Sievietēm, kurām tikko iestājusies menopauze, tām, kurām jau kādu laiku beigušās menstruācijas, un kurām izoperēta dzemde, jāizvēlas atšķirīgi preparāti.

Svarīgi ir nenokavēt HAT lietošanas brīdi. Ja sieviete jau pāris gadu mocījusies ar veselības problēmām, to nedrīkst uzsākt. Receptori, kas ilgāku laiku nav saņēmuši hormonus, ir pieraduši pie šīs situācijas, un organisms pamazām nomierinājies, tādēļ pēkšņa to uzņemšana var kaitēt un, piemēram, izraisīt sirds un asinsvadu slimības vai citus sarežģījumus.

Sākot lietot HAT, pašsajūta uzlabosies aptuveni pēc nedēļas, taču tā īsti organisms pie šīm zālēm pierod trīs mēnešu laikā, kad arī var spriest par medikamenta piemērotību.

Parasti hormonu aizvietotājterapija nav nepieciešama ilgāk kā piecus gadus, un to var pārtraukt jebkurā brīdī. Tad veselības stāvoklis nevis pasliktināsies, kā sievietes nereti domā, bet paliks tāds, kāds būtu bijis, neuzņemot trūkstošos hormonus.

Tikai dažām sievietēm, lai normāli justos, šie medikamenti, kas maksā ap 15 eiro mēnesī, jālieto līdz mūža galam. Toties tiks ietaupīta nauda citām zālēm nepatīkamo simptomu mazināšanai.

Maksts valgumam


Sievietēm, kuras nelieto HAT, nereti diskomfortu sagādā maksts sausums, kas apgrūtina mīlas brīžus. Šo problēmu vajadzētu risināt, jo izžuvušā gļotādā mēdz rasties iekaisums un ieperināties dažādas infekcijas, kas izpaužas ar dedzināšanu, sūrstēšanu un pastiprinātiem izdalījumiem.

Slīdamību makstī nodrošinās bez ārsta receptes iegādājamie lubrikanti, taču tie nenovērsīs problēmas cēloni. Prātīgāk būtu konsultēties ar ginekologu, kurš izrakstīs sievišķos hormonus saturošas svecītes vai vaginālo krēmu, kas iedarbojas uz intīmās vietas gļotādu, un nepieciešamības gadījumā arī pretiekaisuma līdzekļus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.