Foto – Karīna Miezaja

Triecienviļņu terapija un lāzeru stari palīgā deformētām locītavām 0

Kā izvairīties no locītavu deformācijas problēmām un sāpēm? DZINTRA STANKEVIČA BAUSKAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Deldē berze

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Lai kauli nerīvētos viens gar otru, visās locītavās ir skrimslis, kas veic polstera funkciju. Ap skrimsli cirkulē šķidrums un apgādā to ar barības vielām. Ja šķidruma daudzums samazinās, kustības palielina skrimšļu nodilumu, ar laiku veidojas locītavas bojājums. Līdzīgi uzvedas ikviens neeļļots mehānisms. Slodzei palielinoties, skrimslis dilst vēl intensīvāk, un tā virsma tiek bojāta, bet pēc traumām, locītavas ilgi nekustinot, muskuļu darbības atjaunošanai dažkārt nepieciešama pat fizikālā terapija un fizioterapija.

Locītavu sāpes kustoties un vēlāk arī miera stāvoklī nedrīkst ignorēt. Reizumis blakusesošo locītavu mehānisms gan kompensē kustību traucējumus, tāpēc sākumā sāpju nav.

Kaula pieši

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārmaiņas locītavu virsmā jeb artroze rodas, ja nepareizi saaug kauli, ir bijušas locītavu traumas, iekaisumi vai ilgstoša aukstuma iedarbība, pārslodze, liekais svars, hormonālas pārmaiņas un iedzimtība. Slimībai raksturīga locītavas skrimšļa noārdīšanās un izaugumu – osteofītu jeb radziņu – veidošanās. Šādu pārmaiņu dēļ kustību laikā jūtamas sāpes.

Papēžu kaula uzkaļķojumi izaug 7–10 gadu laikā, tāpēc var arī nepamanīt brīdi, kad bez sāpēm vairs nav iespējams ar visu svaru uzspiest uz papēža. Šādu situāciju var izprovocēt saites iekaisums vai pēkšņa pārslodze, kā arī nepiemēroti apavi.

Veselības centru apvienības ķirurģe Larisa Sviridova ir pārliecināta, ka piemērotākie apavi ir ar 3–5 cm papēdi. Savukārt ortopēdiskās zoles īpaši nepieciešamas cilvēkiem ar lieko svaru, kas rada papildu slodzi mugurkaulam, locītavām un papēdim. Šīs zoles palīdz mazināt sāpes arī cilvēkiem ar plakano pēdu.

Triecienviļņa spēks

Ja izveidojušies izaugumi, Larisa Sviridova iesaka izmantot triecienviļņu terapiju. Tās laikā sāļi sašķeļas un iznīcina vienu no galvenajiem sāpju cēloņiem. Šī metode mazina sāpes un ap traumēto vietu uzlabo asinsriti. Pirms terapijas gan nepieciešams rentgens, lai novērtētu locītavas stāvokli.

Visbiežāk triecienviļņu terapiju izmanto papēžu piešu šķelšanai un saaugumu novēršanai plecos vai elkonī.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.