Lai kapu kopiņa būtu zaļa. Kā pareizi kopt rāzītes? 1
Nezinu, ko daru nepareizi, bet uz kopiņām visu laiku iznīkst rāzītes, lai gan esmu stādījusi dažādas. Kurš augs būtu izturīgāks? SANDRA ĶEMEROS
– Tā sauktās kapu rāzītes bieži vien rada problēmas, – skaidro kapu apzaļumošanas speciālists Intars Otmanis. – Pat uz diviem blakusesošiem kapiem augi var justies dažādi. Ja uz kopiņas nekas vairs negrib augt, der padomāt, kas mainījies. Varbūt koki saauguši pārāk lieli, un rodas ēna, varbūt zaļums izcirsts, un ir pārāk daudz saules. Varbūt jānomaina augsne.
Rāzītes prasa aprūpi
Daudzi sukulentie akmeņdārza augi, ko stāda arī kapos, spēj izturēt sausumu, tiem patīk saule, bet ik pēc diviem trim gadiem jādala un jāatjauno. – Šīs kapu rāzītes ir ziemcietes, bet visām puķēm patīk, ja ar tām čubinās, – piebilst stādaudzētājs Guntis Ozoliņš. Viņš novērojis, ka daudzi iegādājas tikai vienu podiņu ar rāzīti un pēc tam to sadala spraudeņos, lai apstādītu vairākus kapus. Pat ja laika apstākļi būs labvēlīgi, līs lietus un dzinumi apsakņosies, augi virsmu varbūt noklās tikai uz rudens pusi. Ja laiks būs silts un saulains, bet kopējs stādījumu neaplaistīs, norautie dzinumi sakaltīs un kopiņa paliks kaila. Tāpēc der iegādāties vairākus rāzītes podiņus vai velēnu gabaliņus un stādīt nedalot. Ja sakņu sistēma nebūs traumēta, augi strauji pieaudzēs visu laukumu. Ja vēlas taupīt naudu, pavairot var piemājas dārziņā, apsakņojamiem dzinumiem uzklājot plēvi, lai nodrošinātu vajadzīgo mikroklimatu.
Ja rāzīte aug labi, uz zaļās velēnas nedrīkst likt ne ziedus, ne vainagus, kaut gan glīti izskatās. Augi zem tiem nopūs.