FOTO. Lai izdotos zelta vērti kadri. Idejas un ieteikumi vecākiem bērnu fotografēšanā 0
Tu domā, ka šo bērna smieklīgo grimasi nekad neaizmirsīsi? Kļūdies. Bērni pieaugot mainās ļoti ātri un katra diena atnes jaunas pasaules iepazīšanas atklāsmes un emociju izpausmes.
Bet izeja ir – izmanto mūsdienās tik pieejamās iespējas ar fotogrāfiju palīdzību saglabāt bērnības mirkļus, kaut vai katru dienu fiksējot bērna dienas gaitas. Kas jāņem vērā, lai attēli izdotos kvalitatīvi?
Varbūt ģimenes albumā derētu saglabāt arī profesionāla fotogrāfa uzņemtus attēlus? Kā izvēlēties savu fotogrāfu un kā sagatavoties fotosesijai? Smelies iedvesmu! Aplūko profesionālas fotogrāfes Lindas Rūķītes tvertus krāšņus un izdomas bagatus bērnu foto un zemāk – izlasi viņas ieteikumus, lai neaizmirstami skaisti mirkļi varētu tapt iemūžināti tevis paša spēkiem.
Ja fotografē pats
• Vienmēr turi gatavībā fotoaparātu un fotografē daudz. Ikviena bērna kustība, žests, skatiens, smaids var kļūt par izdevušos kadru. Ik pa laikam veido reportāžu – viena diena mana bērna dzīvē.
• Sāc ar vienkāršo – bērns sēž taisni, smaida un skatās objektīvā. Droši vien esi pamanījis attēlus, kuros akcents likts uz bērna acīm. Tīrs, skaidrs bērna skatiens var skatītājā raisīt spēcīgas emocijas.
Noslēpums, kā panākt šo skatienu – pasaki bērnam, ka, ja viņš ieskatīties objektīvā, tur ieraudzīs tavas acis. Vairumā gadījumu vienkāršais triks palīdz panākt šo apbrīnoto tiešo un skaidro bērna skatienu.
• Izveido bildi, kurā izskatītos, it kā bērns par kaut ko sapņo, aizdomājas. Kā to panākt? Lūdz bērnam skatīties uz kaut ko ārpus kadra. Tas var būt jebkas, kas var piesaistīt viņa uzmanību – spilgts attēls pie sienas, neparasta rotaļlieta utt.
• Vecāki jau parasti zina, kas mazos var sasmīdināt. Nevajag likt smaidīt (bērniem pozēšana neizskatās dabiski), bet aicināt kaut ko iztēloties, piemēram, cik priecīgs būtu lācis, atradis medus podu.
• Izmanto Makro režīmu – bērna acis, skropstas, mazā rociņa vai pēdiņa pieaugušā rokā utt.
• Parasti fotografē bērna acu līmenī, bet reizēm interesanti attēli izdodas no cita rakursa, piemēram, no augšas. Lai panāktu bērna uzmanību un interesantu sejas izteiksmi, var fotogrāfam pie galvas papīkstināt kādu rotaļlietu vai parādīt „radziņus”.
• Idejas foto mirkļiem ar bērnu – mētā gaisā lapas, pūš no plaukstām sniegu, skrien pa jūras-ezera-upes krastu, uzmanīgi skatās iemīļoto multfilmu, ķer bumbu, pūš ziepju burbuļus, parādās pēc aizslēpšanās aiz koka.
Fotogrāfes Lindas Rūķītes ieteikumi:
• Runājot par apgaismojumu, ieteiktu nebildēt tiešā saulē, jo tad visiem ir no saules aizžmiegtas acis. Tāpat padomā, cik labi tava kamera var nobildēt tumšos apstākļos.
• Par fonu un apģērbu – protams, ikdienišķās situācijās neviens nedomā par to, kas mugurā un ķer mirkli, kas ir ļoti pareizi. Bet, ja paši grib uztaisīt skaistu ģimenes bildi, iesaku padomāt, ko visa ģimene var saskaņot no apģērbiem.
Ja šķiet – nekā saskaņojama nav, visiem taču ir džinsu bikses un ko baltu augšdaļai gan jau arī skapī var atrast. Šādā izskatā var bildēties gandrīz uz jebkura fona.
Neieteiktu bildēties raibiem uz raiba fona, jo tad „saplūdīsiet” ar fonu un neizcelsies ne skaistā puķu dobe fonā, ne puķainās kleitas. Ja vēlaties bildēties savā istabas interjerā, vienmēr pievērsiet uzmanību tam, lai kadrā nebūtu kādas nevajadzīgas detaļas (trauki, nomestas drēbes…).
• Es visiem ļoti iesaku pašiem bildēt savu bērniņu, jo tieši Jūs esat tie, kuri veido mazajam viņa bērnības atmiņas un kāda ikdienišķa lieta…darbība…smarža… ir daļa no šīm atmiņām. Noteikti bildējiet mazos kopā ar vecvecākiem, jo pēc gadiem šādas bildes viņiem būs zelta vērtas. Cik Jums pašiem ir bildes ar vecākiem un vecvecākiem? Man tāda ir viena.
Ja dodas pie fotogrāfa
Droši vien jebkurš profesionāls fotogrāfs var nobildēt bērnu. Tikai vajadzētu noskaidrot, vai konkrētā fotogrāfa stils atbilst vecāku iecerēm. Piemēram, vecāki iztēlojas fotosesiju ar dažādiem tērpiem un aksesuāriem, bet fotogrāfs iecienījis minimālismu.
Vispirms var izpētīt fotogrāfa portfolio internetā (ja tāds ir). Var palasīt atsauksmes. Protams, katra fotosesija ir īpaša, bet kopējo stilu var ieraudzīt un saprast, vai es gribētu bērnam tāda veida bildes.
Vecākiem pirms fotosesijas būtu jāpastāsta bērnam, uz kurieni dosies, kā viss notiks, kāpēc to vajag. Ieteicams fotosesiju ieplānot dienā, kad nekur citur pēc tam nav jāsteidzas.
Fotogrāfes Lindas Rūķītes ieteikumi:
Vai pirms fotosesijas vēlama iepriekšēja fotogrāfa un bērna satikšanās?
Nē, es netiekos ar ģimeņu fotosesiju klientiem pirms fotosesijas. Šādas tikšanās man notiek tikai ar kāzu pāriem, ar kuriem ir daudz pārrunājamu lietu. Liela daļa manu ģimenes fotosesiju klienti pie manis nāk katru gadu, bērni mani jau atceras no iepriekšējām reizēm un uz svētkiem pat sūta apsveikumus.
Kas jāņem līdzi uz fotosesiju?
Uz fotosesiju studijā es iesaku ņemt līdzi 1-3 apģērbu komplektus. Ja bildējamies ārā, tad skatāmies pēc apstākļiem, reizēm ir pat ļoti labi ar vienu komplektu.
Vai parasti fotogrāfs iesaka sižetu?
Ja klientiem ir īpašas vēlmes fotosesijas sižetam, tad mēs to visu izrunājam un mēģinām kopā realizēt. Ja konkrētu vēlmju nav, tad es pirms fotosesijas jau esmu noskaidrojusi, kādā sastāvā ģimene būs un esmu attiecīgi gadalaikam izdomājusi fonu, atribūtus un ar ko nodarbināt mazos, lai viņi lēnām „atvērtos”.
Ja fotosesija notiek nevis studijā, bet dabā, tad arī tur man ir jau pašai padomā viss, ko darīsim. Salieku lielā kastē visu, ko esmu iedomājusies izmantot un ar to dodos uz norunāto fotosesijas vietu.
Mani klienti pārsvarā visi ir strādājoši vecāki un viņiem jau tā ir jādomā par drēbēm, kuras saskaņot visai ģimenei, tāpēc šo atribūtu daļu uzņemos es.
Cik gara būs fotosesija?
Manas ģimeņu fotosesijas ir aptuvenu stundu garas, jo maziem bērniem uzmanību noturēt ilgāk ir grūti, īpaši studijā. Protams, pulkstenī jau neskatāmies un laiks ir aptuvens.
Kādi vēl būtu ieteikumi, lai fotosesija izdotos laba?
Galvenais nosacījums – fotosesijas dienā būt atvērtiem un smaidīgiem. Un nebaidieties izrādīt savas emocijas un mīlestību, tas viss tiks iemūžināts arī bildēs un pēc laika, caurskatot savu fotoalbumu, atcerēsieties, cik forši pavadījāt laiku visa ģimene kopā.
Nevajag prasīt no bērniem, lai fotosesijā uzvedās priekšzīmīgi, tieši tās nesamākslotās emocijas un smaidi ir tās foršākās. Es fotosesiju laikā pat prasu, lai bērni izdara kādas mazās blēņas, jo tad viņi daudz ātrāk pierod pie manas klātbūtnes, sāk smieties no sirds un kameras klikšķus pat nedzird.
Vairāk Lindas Rūķītes foto var apskatīt https://www.facebook.com/lindarukitephoto/