Silta “oversize” jaka paša rokām 0
Apjomīgā un ļoti biezā jaka adīta no divās kārtās saliktas mohēras un zīda dzijas reljefā pīņu rakstā un ir vismaz izmēru par lielu jeb oversize. Tā ir pietiekami gara un tā vien mudina silti ietīties līdz deguna galiņam, lai pārlaistu kādu drēgnāku pavasara dienu vai dotos ilgākā pastaigā.
Valkājot pie svārkiem, jaku var sajozt ar platu ādas jostu (vai tādu noadīt), savukārt ar biksēm tā labi izskatīsies kā brīvi krītošs pusmētelis bez jostas.
Nepieciešamie materiāli
• ap 700 g vidēja rupjuma mohēras un zīda dzijas olīvu zaļganpelēkos toņos
• resnas apaļadatas (Nr. 6)
• sešas piemērotas pogas (skaits pēc adītājas izvēles)
Svarīgi
Adījuma pirmais vienmēr ir malas valdziņš un ornamenta veidošanā nepiedalās – to parasti izada labiski un izmanto, sašujot detaļas.
Darba gaita
Adīšanu sāk ar mugurdaļu – tai uzmet 90 valdziņus un pirmo rindu noada kreiliskajā adījumā. Tālāk darbu turpina pīņu rakstā, kas redzams tehniskajā zīmējumā.
Kad noadīti ap 70 cm, veido slīpu plecu noraukumu (plecu daļu var veidot arī taisnu, taču bieziem adījumiem tad veidojas ne pārāk glīta – ar locījumiem – padušu vieta), no abām pusēm vienu reizi noraucot piecus (1 x 5), tad piecas reizes pa četriem (5 x 4) valdziņiem, bet atlikušos 40 valdziņus visus norauc vienā reizē – vidējie 32 no tiem veidos aizmugures kakla izgriezumu.
Labo un kreiso priekšdaļu ada simetriski. Priekšdaļai uzmet 42 valdziņus un pirmo rindu noada kreiliskajā adījumā. Turpina adīt pīņu rakstā, līdz noadīti aptuveni 45 cm.
Veidojot V veida kakla izgriezumu, vispirms vienu reizi norauc vienu valdziņu (1 x 1), tad astoņas reizes katrā ceturtajā rindā pa vienam valdziņam (8 x 1) un četras reizes katrā sestajā rindā pa vienam valdziņam (4 x 1). Vienlaikus, kad noadīti 70 cm, sāk noraukt plecu joslu tieši tāpat, kā tas tika darīts mugurdaļai.
Piedurknei uzmet 38 valdziņus un aptuveni 3 cm ada sviķelī – viens valdziņš labiski, viens – kreiliski. (Ja patīk piedurknes atlocīt, sviķeļa daļu ada garāku, lai atloks būtu platāks.) Tālāk turpina adīt šādi: viens malas valdziņš, divi labiskie valdziņi, 32 valdziņi ar pīņu rakstu, atkal divi labiskie un malas valdziņš.
Vienlaikus vienmērīgi pieaudzē valdziņus abās pusēs piedurknes paplatinājumam, lai kopā pirms noraukšanas būtu 70 valdziņu – sešas reizes katrā sestajā rindā abās pusēs pieaudzē pa vienam valdziņam (6 x 1), tad desmit reizes pieaudzē katrā ceturtajā rindā pa vienam valdziņam (10 x 1).
Kad noadīti 40 cm, visus valdziņus norauc vienā paņēmienā. Visus pieaudzētos valdziņus ieteicams izadīt labiski, jo ornamenta motīvs ir samērā plats un krustoto valdziņu dēļ pakāpeniski to nevar glīti izadīt.
Sašuj piedurknes. Nākamais solis – sašuj mugurdaļas un priekšdaļu plecu līnijas, tad sānus. Apdares malai uzlasa valdziņus, izvelkot pa valdziņam pret katru otro rindu (ja mala veidojas pārāk iestiepta, papildus vienmērīgi izvelk vēl kādu valdziņu – raugoties, lai abās malās valdziņu skaits būtu vienāds).
Noada trīs rindas sviķelī (viens valdziņš labiski, viens kreiliski), nākamajā veido vēlamo skaitu pogcaurumu, apmetot un tūlīt saadot divus valdziņus kopā. Noada vēl trīs rindas sviķelī un norauc.
Ja valdziņu uzlasīšana šķiet sarežģīta (mala var veidoties pārāk iestiepta vai pretēji – vaļīga), malu var adīt atsevišķi vajadzīgajā garumā, visu laiku piemērot pie sašūtās jakas. Tādā gadījumā uzmet vēlamajam malas platumam atbilstīgu valdziņu skaitu, piemēram, sešus, un ada sviķelī, gluži kā jostu.
Piešuj pogas un ievelk visus diegus.