Foto – Shutterstock

Nelielas traumas un savainojumi 0

“Ja esat uzkāpis ar pēdu uz asa priekšmeta un asinis šļācas ar strūklu, jāuzliek spiedošais pārsējs ar rullīti, bet, ja brūce ir neliela, – tīrs, sauss pārsējs. Arī tad, ja, staigājot basām kājām, pēdā iedūrusies nagla un asiņošana ir neliela, jādodas pie ārsta vai uz traumpunktu, jo pušumā var būt iekļuvusi infekcija. Šādi savainojumi ir ļoti bīstami, jo var rasties asins saindēšanās. Turklāt augsnē var būt baktērijas, kas izraisa stingumkrampjus,” norāda NMPD ārsta palīgs Juris Raudovs. Risks inficēties mazinās, apstrādājot brūci ar dezinficējošiem līdzekļiem, tomēr labāk tās aprūpi uzticēt mediķiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Biežākā kļūda, ko pieļauj cilvēki, ir pašārstēšanās, piemēram, asiņojošu brūci noziežot ar joda tinktūru vai briljantzaļā šķīdumu (ar tiem drīkst apstrādāt tikai brūces malas), uzberot tai streptocīda pulveri vai uzsmērējot ziedi. Tā var iedzīvoties audu iekaisumā un pēc tam – neglītā rētā.

Vai brūci vajag iztīrīt? “Nobrāzumus var apmazgāt ar tīru ūdeni un ziepēm, bet nopietnas brūces nevajag tīrīt, to izdarīs mediķi,” saka ārsta palīgs. Nelielas brūces var skalot ar 3% ūdeņraža pārskābi, bet pēc tam uzklāt sausu pārsēju. Ja bojājums ir plašāks, piemēram, liels nobrāzums, pēc saudzīgas virsmas skalošanas var uzklāt antiseptisku tīkliņveida pārsēju, kas nepielīp brūcei un piesūcināts ar vielām, kas samazina infekcijas risku. Ja brūce asiņo vai sulojas, izmanto absorbējošos pārsējus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja gadījies apdedzināties, piemēram, ar ugunskura liesmu vai karstu priekšmetu, traumētā ķermeņa daļa nekavējoties vismaz 10 minūtes jādzesē zem vēsa tekoša ūdens strūklas. Applaucējoties caur apģērbu, vēso ūdeni lej starp ķermeni un drēbēm. Neliela apdeguma apkopšanai neizmanto ziedes, pūderus vai dezinfekcijas līdzekļus, bet gan uzpūš dzīšanu veicinošās putas vai uzklāj speciālu apdeguma plāksteri. Lielāka apdeguma aprūpi tomēr labāk uzticēt traumpunkta darbiniekiem, bet, ja tas ir plaukstas lielumā vai ja apdedzināta seja, jāizsauc ātrā palīdzība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.